facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 paź, 2020
- brak komentarzy
Dość zmienna pogoda z przyjemnymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.10.2020r. – 01.11.2020r.

Dość zmienna pogoda z przyjemnymi temperaturami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.10.2020r. – 01.11.2020r.

Kończy się znacznie spokojniejszy tydzień w pogodzie, w porównaniu do pierwszej połowy miesiąca. Zrobiło się też cieplej, a niedziela upłynęła nam pod znakiem polskiej złotej jesieni. Kolory liści na drzewach są obecnie przepiękne i warto znaleźć chwilę, aby obejrzeć ten przyrodniczy trans, ponieważ za kilka tygodni zrobi się szaro i ponuro.

Jak co roku, jednym z głównych pytań pogodowych podczas jesieni jest to dotyczące nadchodzącej zimy. W poniedziałek prywatny amerykański portal pogodowy AccuWeather napisał swoją zimową prognozę dla Europy. Jeżeli chodzi o naszą część Europy i Wyspy Brytyjskie to należy przypomnieć, że podczas minionej zimy w regionie doszło do niezwykle dużej liczby wichur, które najmocniej dały się we znaki na wybrzeżach Atlantyku. Według prognoz, podczas tej zimy szykuje się podobny scenariusz.

Okres od stycznia do początku lutego będzie najbardziej aktywnym okresem zimy pod względem wichur, ale nie można całkowicie wykluczyć wietrznej pogody w innych okresach zimy. Stosunkowo rzadkie układy niżowe w północnej Europie zwiększą obawy związane z suszą. „Od północnej Francji do Niemiec, a zwłaszcza do zachodnich Niemiec, ma miejsce susza, więc suche warunki, których amerykańscy meteorolodzy spodziewają się tej zimy, w ogóle nie pomogą.

Jeśli chodzi o uzupełnianie zbiorników, przywracanie rzek do normalnego poziomu, to zima jest doskonałym okresem, ale to się nie wydarzy”. Rolnicy w całym regionie, którzy uprawiają pszenicę ozimą, mogą napotkać na szereg problemów związanych z niedoborem opadów. Należy pamiętać, że jest to wyłącznie PROGNOZA, a więc może się sprawdzić w skali mikro lub makro.

Źródło: AccuWeather

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Tymczasem w pogodzie zapowiada się nam całkiem przyjemny tydzień, będą słoneczne chwile, przejdzie też trochę opadów, ale temperatury pozostaną na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu, wciąż powinien być podtrzymany jesienny wysyp grzybów w dolnośląskich lasach. ;))

Poniedziałek, 26 października 2020

Początek tygodnia zapowiada się w większości pogodny i słoneczny, ponieważ wpływ na pogodę w naszym kraju będzie miał rozległy wyż znad Europy Wschodniej. Dodatkowo na zachodzie kontynentu zalegać ma niż. Taka cyrkulacja atmosferyczna sprawi, że z południa będzie napływać do nas sucha i ciepła masa powietrza.

Z rana utworzą się liczne mgły, zwłaszcza na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz w centrum, natomiast dość pochmurno ma być na wschodzie i Pomorzu. W ciągu dnia na południu, wschodzie oraz w centrum przeważać ma słoneczna pogoda. Natomiast na zachodzie kraju najpogodniej ma być właśnie w pierwszej części dnia, a potem od zachodu zacznie się chmurzyć w związku z nadchodzącym frontem atmosferycznym.

Przez cały dzień najwięcej chmur będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i tam też prognozuje się najniższe wartości na termometrach na poziomie od 11 do 13 stopni C. Poza tym będzie ciepło, od 16 do 18 stopni C, a na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu w przedziale 19-20 stopni C. Na krańcach zachodnich i w rejonie Krakowa wiatr będzie słaby, nad resztą kraju umiarkowany, w rejonach podgórskich oraz na wschodzie Małopolski i Podkarpaciu chwilami silniejszy, z południa i południowego-wschodu.

Wtorek, 27 października 2020

We wtorek do Polski zachodniej znad Niemiec wejdzie chłodny front atmosferyczny od niżu znad Morza Norweskiego. Dlatego też na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku mogą wystąpić opady deszczu, ale nie będą one długotrwałe i intensywne, a raczej słabe i przelotne.

Front będzie powoli przemieszczać się na wschód, ale do wieczora nie obejmie Warmii i Mazur, Podlasia, Mazowsza, dzielnic środkowych, Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia, Gór Świętokrzyskich i Lubelszczyzny. W tych regionach ma być dużo pogodnego nieba w związku z oddziaływaniem wyżu znad Europy Wschodniej.

W strefie oddziaływania frontu będzie chłodniej – od Pomorza po Dolny Śląsk na poziomie 8-10 stopni C, za to w pozostałych regionach kraju ma być od 16-17 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza i 18-19 stopni C w centrum oraz na wschodzie do 20-21 stopni C w Małopolsce. Na zachodzie wiatr słaby, poza tym okresami umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Środa, 28 października 2020

W środę wpływ na pogodę w Polsce będzie miał klin wyżu, który zapewni nam dużo błękitnego i słonecznego nieba. Jedynie na zachodzie i początkowo także na wschodzie ma być nieco więcej chmur, które lokalnie mogą przynieść słabe i przelotne opady deszczu.

Temperatura bardzie wyrównana od 11-12 stopni C na Pomorzu i zachodzie i 13-14 stopni C w głębi kraju do 15 stopni C na południowym wschodzie. Na wschodzie i w Małopolsce wiatr słaby, poza tym umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni.

Czwartek, 29 października 2020

W czwartek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ niżu, a wraz z nim z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny z opadami deszczu, a nawet lokalnymi burzami, ponieważ za frontem chłodnym napłynie powietrze o większej chwiejności termodynamicznej.

Najwięcej pogodnego nieba i najwyższe wartości na termometrach w przedziale 12-14 stopni C prognozowane są na wschodzie i w Małopolsce, chociaż i tam zacznie się chmurzyć i mogą wystąpić opady deszczu, zwłaszcza w drugiej części doby. Poza tym chłodniej – na ogół w granicach 10 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Piątek, 30 października 2020

W piątek Polska ma się dostać pod wpływ kolejnego frontu atmosferycznego, który nasunie się z zachodu. Wystąpią opady deszczu, które na południu i zachodzie mają być dość intensywne. Jedynie na północnym wschodzie opady nie są prognozowane, ale w kolejnych odsłonach modeli, prognozy te mogą ulec zmianie. Temperatura wyniesie od 8-9 stopni C na wschodzie do 12-14 stopni C na zachodzie kraju.

Sobota, 31 października 2020

Na koniec października zapowiada się całkiem niezła pogoda. Polska znajdzie się w strefie oddziaływania układu wyżowego, który po ustąpieniu porannych mgieł przyniesie dużo błękitu nieba i Słońca. Wyjątkiem będą regiony zachodnie i Śląsk, gdzie wciąż mają występować opady deszczu.

Poranek będzie zimny, zwłaszcza na wschodzie kraju (przymrozki do -3 stopni C). W ciągu dnia odnotuje się od 7-8 stopni C na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Małopolsce i 10-11 stopni C na przeważającym obszarze kraju do 12-14 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunku zachodniego.

Niedziela, 1 listopada 2020

W niedzielę i jednocześnie na początku nowego miesiąca, zaczniemy dostawać się pod wpływ kolejnego niżu znad Skandynawii, dlatego przeważać ma pochmurna pogoda, ale opadów będzie mało. Za frontem zacznie napływać ciepłe powietrze, w związku z czym na termometrach zobaczymy w przedziale 14-16 stopni C na przeważającym obszarze kraju, nieco chłodniej ma być na północnym wschodzie i wschodzie, na poziomie 11-13 stopni C. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowo-zachodni.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.10.2020r. – 01.11.2020r.

29.10.2020r. – godz. 19:33 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°43`;

31.10.2020r. – godz. 15:51 – faza Księżyca – pełnia;

31.10.2020r. – godz. 16:53 – Uran w opozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.