facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 wrz, 2020
- brak komentarzy
Dosyć stabilna pogoda, deszczowy czwartek, sobota bardzo ciepła. Niektóre poranki zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.09.2020r. – 13.09.2020r.

Dosyć stabilna pogoda, deszczowy czwartek, sobota bardzo ciepła. Niektóre poranki zimne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.09.2020r. – 13.09.2020r.

Pierwszy tydzień września zapisuje się mocno zróżnicowaną pogodą. Najpierw przywitało nas solidne ochłodzenie i porządne, ciągłe opady deszczu, następnie aura ustabilizowała się, chociaż przeważało zachmurzenie i było raczej chłodno, za to w sobotę zrobiło się gorąco, ale po południu wszedł front chłodny z opadami deszczu i burzami, które lokalnie wyrządziły sporo szkód, głównie wiatrowych.

Jak poinformował st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, w związku z gwałtownymi burzami, które przechodziły wczoraj z zachodu na wschód Polski odnotowano 591 interwencji. Najwięcej takich akcji przeprowadzono na Dolnym Śląsku – ponad 250, niestety zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Osiemdziesiąt siedem interwencji podjęto również na Mazowszu oraz 73 na Opolszczyźnie.

Były to prawdopodobnie ostatnie, tak gwałtowne burze w tym sezonie, ale na 100% nie można tego potwierdzić, ponieważ potencjał na silne burze wciąż znajduje się jeszcze na dużym poziomie, zwłaszcza, gdy napłynie gorąca masa powietrza, z czym będziemy mieć do czynienia pod koniec nadchodzącego tygodnia.

Zbliżający się tydzień będzie w pogodzie zmienny. Wystąpią opady deszczu, ale możemy też spodziewać się dużej ilości pogodnego nieba i przyjemnych temperatur. Jednak niektóre noce będą zimne, co świadczy o tym, że jesień pomału, ale systematycznie rozkręca się na dobre.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 7 września 2020

Na początku nowego tygodnia znajdziemy się pod wpływem klina wyżowego, dzięki czemu na zachodzie kraju oraz w centrum pojawi się sporo przejaśnień, ale z uwagi na napływ powietrza polarnomorskiego będzie dość chłodno. Do godzin południowych mogą jeszcze występować opady deszczu na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i lokalnie w Małopolsce, ale w miarę upływu dnia będą ona zanikać i tam także zacznie się przejaśniać. 

W pozostałych regionach kraju zachmurzenie będzie umiarkowane, tylko na Pomorzu, Warmii i Suwalszczyźnie istnieje możliwość wystąpienia przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Zjawiska nie będą intensywne, chociaż nad morzem mogą wystąpić trąby wodne. Temperatura maksymalna wyniesie od 15-16 stopni C na Pomorzu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 18-20 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, północno-zachodni.

Wtorek, 8 września 2020

We wtorek nad północnymi regionami naszego kraju zaznaczy się mało aktywny ciepły front należący do niżu skandynawskiego, dlatego na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza wzrośnie zachmurzenie i wystąpią niewielkie, lokalne i słabe opady deszczu.

Im dalej na południe, tym większe prawdopodobieństwo dominacji słonecznej pogody. W regionach z przewagą zachmurzenia odnotuje się w przedziale 16-18 stopni C, w głębi kraju od 20 do 22 stopni C, natomiast na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 23 stopni C.

Warto pamiętać, że poranek będzie zimny, w przeważającej części kraju odnotuje się w przedziale od 5 do 8 stopni C, a w regionach podgórskich miejscami tylko 2-4 stopnie C. Za to na Podhalu temperatura może obniżyć się nawet do 0 stopni C. Wiatr umiarkowany, przeważnie z południowego-zachodu.

Środa, 9 września 2020

W środę od południa dostaniemy się pod wpływ wyżu, dzięki któremu na przeważającym obszarze Polski będzie pogodnie i sucho. Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Ziemi Lubuskiej ma być prawie bezchmurnie z najwyższymi temperaturami w przedziale 23-25 stopni C. Nad resztą kraju przyjemnie – od 20 do 22 stopni C. Wiatr umiarkowany, z południowego-zachodu. Z rana będzie już o kilka stopni wcześniej niż dobę wcześniej.

Czwartek, 10 września 2020

W czwartek prognozuje się zmianę pogody, ponieważ dostaniemy się pod wpływ niżu, którego centrum znajdzie się nad krajami nadbałtyckimi. W nocy ze środy na czwartek od Pomorza wejdzie front tego niżu z opadami deszczu. Będzie on przemieszczać się w głąb kraju.

Po jego przejściu na zachodzie kraju oraz w centrum, zwłaszcza w godzinach popołudniowych zacznie się przejaśniać. Opady mogą występować nadal na Pomorzu, wschodzie i południu. Temperatura nieco spadnie, jedynie na południowym wschodzie, gdzie front dotrze najpóźniej (w godzinach popołudniowych) odnotuje się w przedziale 22-24 stopni C.

W pozostałych regionach ma być w przedziale 18-20 stopni C, a na północy maksymalnie 16-17 stopni C. Zwiększy się prędkość wiatru z północnego-zachodu, którego porywy mogą wynieść do 60 km/godz., a na wybrzeżu do 70-80 km/godz.

Piątek, 11 września 2020

Tak jak we wtorek, tak i piątkowy poranek przyniesie mocne spadki temperatury, w wielu miejscach poniżej 10 stopni C. Jednak w ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie suchą i słoneczną pogodę oraz wzrost temperatury. Na południu odnotuje się w przedziale 22-23 stopni C, a im dalej na północ, tym temperatury będą niższe.

W pasie dzielnic centralnych – od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę odnotuje się około 20 stopni C, a najchłodniej będzie na północy w przedziale 17-19 stopni C. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na południowo-wschodni i południowy.

Weekend, 12-13 września 2020

Pierwszy dzień drugiego weekendu września zapowiada się bardzo ciepło. Wyż znajdujący się nad Ukrainą wraz z rozległym niżem brytyjskim zaciągną do Polski z południa bardzo ciepłą masę powietrza. W związku z tym temperatury wszędzie mają przekroczyć 20 stopni C. I tak na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu będzie w przedziale 21-23 stopni C, w centrum Polski od 24 do 26 stopni C, a na zachodzie i południu jeszcze cieplej – nawet do 27-29 stopni C.

Przeważać ma bezchmurne niebo, jedynie nasili się wiatr wiejący z południowego-wschodu. W niedzielę do Polski ma wejść chłodny front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, miejscami burze i ochłodzenie, ale na krótko, ponieważ według prognoz pogody na następne dni, ponownie ma się szybko ocieplić.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.09.2020r. – 13.09.2020r.

10.09.2020r. – godz. 11:28 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,

11.09.2020r. – godz. 22:26 – Neptun w opozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.