facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 sty, 2016
- brak komentarzy
Dotrzec do granic wyobraźni…

4pmPvA218500_fantasy_kosmos_galaktyki_mezczyzna_parasol_odbicie

W Planetarium EC1 w Łodzi można odbyć podróż właściwie do granic wyobraźni – tak mówi o najnowocześniejszym planetarium cyfrowym w Polsce jego kierownik Tomasz Kisiel. Planetarium wyposażone w sprzęt o wartości 13 mln zł oficjalnie rozpoczęło działalność w piątek.

Najnowocześniejsze w kraju i jedno z nowocześniejszych w Europie planetarium powstało w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód. Projekcje odbywać się będą na ekranie sferycznym na kopule o średnicy 14 metrów.

Jak powiedział PAP szef Planetarium EC1 Tomasz Kisiel, jest ono obiektem wyjątkowym z kilku względów. Po pierwsze – rozdzielczość projekcji jest najwyższa w Polsce – 32 mln pikseli na całej kopule. “To jest na tyle duża rozdzielczość, że pojedyncze piksele są nierozróżnialne dla oka, a więc widzimy gładki, piękny obraz nieba z gwiazdkami o bardzo małej średnicy” – podkreślił. Znakomity obraz to także zasługa 6 projektorów wysokiej rozdzielczości sterowanych przez nowoczesne komputery, a wrażenie potęguje dźwięk dolby surround 5.1.

Jego zdaniem, w planetarium można odbyć podróż właściwie do granic wyobraźni. “Największym ograniczeniem przy tego rodzaju sprzęcie komputerowym jest to, co my jako twórcy potrafimy zaprogramować i skomponować. Mamy ogromną bazę danych obiektów astronomicznych, także cały Układ Słoneczny, łącznie z mniejszymi ciałami typu asteroidy, planety karłowate, komety, ale również miliony gwiazd otaczający nasz Układ Słoneczny do dużych odległości liczonych w setkach, tysiącach lat świetlnych i całe katalogi galaktyk” – opowiadał Kisiel.

Przyznał, że w wirtualnej przestrzeni można też zabrać widza np. na egzotyczne planety, których istnienie tylko podejrzewamy, albo złamać prawa fizyki.

Pod kopułą ekranu Planetarium EC1 Łódź znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością ustawienia foteli w najbardziej ergonomiczny sposób. Tematyka pokazów jest bardzo zróżnicowana. Pokazy będą dotyczyły rozwoju astronautyki, historii, teraźniejszości i przyszłości eksploracji kosmosu, rozwoju cywilizacji i wynalazków, które zmieniły jej dzieje. Planetarium przygotowało na razie dwie własne produkcje: “Kosmos dla najmłodszych” i “Gwiazdozbiory zimowego nieba”, ale ma również licencjonowane projekcje o tematyce popularno-naukowej.

“Planujemy tutaj przede wszystkim pokazy dla miłośników astronomii, ale także osób zainteresowanych innymi naukami przyrodniczymi, które w cyfrowym planetarium współczesnym można pokazywać w zupełnym oderwaniu od astronomii. Poza pokazami dla osób indywidualnych chcemy skupić się na przyciągnięciu szkół ofertą dopasowaną do podstawy programowej” – zapowiedział Kisiel. Zapewnił, że planetarium jest otwarte na współpracę z nauczycielami, którzy chcieliby wykorzystać jego możliwości do przygotowania własnych prezentacji, lekcji czy zajęć kół zainteresowań.

W planetarium mają odbywać się także wydarzenia artystyczno-kulturalne, gdyż sala projekcyjna ma bardzo dobrą akustykę. “Planujemy przede wszystkim koncerty po rozgwieżdżonym niebem i eksperymenty artystyczne z obrazem na ekranie sferycznym” – dodał szef Planetarium EC1. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.planetarium.ec1lodz.pl.

Otwarcie planetarium to kolejny etap nadawania nowej funkcji zrewitalizowanym obiektom dawnej elektrociepłowni EC1; na 2016 r. zaplanowano wyposażanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki, które będą działać na terenie tego kompleksu. Wartość całego projektu to 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł pochodziło z UE.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.