Mamy już drugi i trzeci Klimatyczny Bilans Wodny opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin). Bierze się w nim pod uwagę kategorie gleb oraz określa w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek. Pomimo występowania miejscami silnych, burzowych opadów sytuacja nadal jest dosyć trudna. Pewną dawkę optymizmu serwuje trzeci okres raportowania, z którego wynika, że susza nieco się zmniejszyła.
DRUGI OKRES RAPORTOWANIA
W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym pogłębia się, obejmując coraz większe obszary, przybywa upraw których plony będą niższe o 20% z powodu suszy na obszarze gminy w tym roku w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. W obecnym okresie sześciodekadowym wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza są niższe w stosunku do poprzedniego okresu.
Zagrożenie suszą występuje w 472 gminach (19,05% gmin Polski), na powierzchni 4,17% gruntów ornych skupionych w 10 województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, podlaskim, opolskim.
W wymienionym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw:
- zbóż ozimych,
- zbóż jarych
- krzewów owocowych
- truskawek
Susza występuje na glebach I kategorii (gleby bardzo lekkie), grupa granulometryczna:
piasek luźny,
piasek luźny pylasty,
piasek słabo gliniasty,
piasek słabo gliniasty pylasty,
oraz na glebach II kategorii (gleby lekkie), grupa granulometryczna:
piasek gliniasty lekki,
piasek gliniasty lekki pylasty,
piasek gliniasty mocny,
piasek gliniasty mocny pylasty.
Tak jak w poprzednim okresie sześciodekadowym największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 472 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpił wzrost zagrożenia suszą aż o 396 gmin. Susza wystąpiła w 19,05% gmin kraju, na powierzchni 4,17% gruntów ornych.
TRZECI OKRES RAPORTOWANIA
W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
Susza rolnicza w obecnym okresie sześciodekadowym jest mniejsza, występuje na mniejszym obszarze niż 10 dni temu. W okresie sześciodekadowym od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza są zbliżone do wartości poprzedniego okresu. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca br. suszę notowano dla czterech upraw, podobnie jest i w tym okresie, chociaż zmieniły się uprawy zagrożone suszą. Susza nie występuje w uprawach truskawek, natomiast notowana jest w uprawach roślin strączkowych.
Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10,01% gmin Polski), na powierzchni 2,09% gruntów ornych skupionych w 8 województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim
W obecnym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw:
- zbóż ozimych,
- zbóż jarych
- krzewów owocowych
- roślin strączkowych
Susza występuje na glebach I kategorii (gleby bardzo lekkie), grupa granulometryczna:
piasek luźny,
piasek luźny pylasty,
piasek słabo gliniasty,
piasek słabo gliniasty pylasty,
oraz na glebach II kategorii (gleby lekkie), grupa granulometryczna:
piasek gliniasty lekki,
piasek gliniasty lekki pylasty,
piasek gliniasty mocny,
piasek gliniasty mocny pylasty.
Tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Względem poprzedniego okresu sześciodekadowego nastąpiło zmniejszenie zagrożenia suszą o 224 gmin. Susza występuje w 10,01% gmin kraju (zmniejszenie względem poprzedniego okresu o 9,04 punktów procentowych), na powierzchni 2,09% gruntów ornych.
Źródło: www.susza.iung.pulawy.pl na podstawie opracowania dr hab. Andrzeja Doroszewskiego, prof. nadz.