Aktualności Pogoda

Drugi stopień zagrożenia burzowego dla Polski zachodniej.

Po raz pierwszy w tym sezonie Polscy Łowcy Burz wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla Polski zachodniej i częściowo środkowej. Oznacza to ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu, w mniejszym stopniu ryzyko powstania trąby powietrznej. Pierwszy stopień zagrożenia został wydany dla krańców zachodnich Polski oraz częściowo wschodnich regionów ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu.

Wczorajsze burze, które przetoczyły się w Polsce południowo-zachodniej były tylko wstępem do dzisiejszego, znacznie poważniejszego załamania pogody. Burza przeszła m.in. nad Wrocławiem i Oławą. W samym Wrocławiu, rdzeń opadowy przeszedł głównie nad środkowymi dzielnicami miasta. W związku z tym były miejsca, gdzie padało bardzo mocno, jak i tereny, które zostały dosłownie skropione.

Jak podają Polscy Łowcy Burz (odnośnie Polski zachodniej): “Na tym obszarze mogą pojawić się komórki burzowe, głównie w północnej i południowej części. Pierwsze z nich prognozowane są na godziny popołudniowe, ale nie wykluczone, że pojawią się nieco wcześniej. Głównym zagrożeniem z ich strony będzie silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu oraz grad do 2-3 cm. Na północy omawianego obszaru, korzystne warunki kinematyczne mogą przyczynić się do powstania superkomórki burzowej, gdzie zjawiska towarzyszące mogą przybrać gwałtowniejszy charakter. Burze z regionu 1 będą przechodzić do obszaru z 2 stopniem ostrzeżenia”.

Burze rozpoczną się na zachodzie kraju i będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim. Pierwsze z nich mogą powstać już w godzinach okołopołudniowych. Na Dolnym Śląsku oraz na południu Wielkopolski możliwe jest powstanie większego klastra burzowego. Na północy burze mogą zorganizować się w formację liniową, prognozowane są tam też superkomórki burzowe.

W godzinach późno popołudniowych i wieczornych prognozuje się, że burze z południa połączą się z tymi z północy i utworzą większą strukturę wielokomórkową w postaci liniowej. Dodatkowo pod wieczór niektóre modele sugerują utworzenie się w rejonie Cedynia-Gorzów Wielkopolski kolejnego klastra burzowego (MCS), który będzie przemieszczał się w kierunku Torunia gdzie zacznie powoli słabnąć. Największe ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk istnieje na północy kraju i częściowo w centrum”.

Wysoka ostrożność i rozwaga nie są już tylko zalecane, ale konieczne.

Źródło, mapka z zagrożeniami i dokładne omówienie całej sytuacji: https://lowcyburz.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.