facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 sie, 2017
- brak komentarzy
Drugi stopień zagrożenia silnymi burzami na Dolnym Śląsku.

Od godzin nocnych nad Polską przechodzi aktywny i rozległy mezoskalowy układ konwekcyjny, który przesuwa się na wschód i północny wschód. W układzie tym występują gwałtowne opady deszczu oraz wiatr w porywach do 70-90 km/h. Wykształcił się w nim liniowy i silny rdzeń opadowy. Dolny Śląsk jako pierwszy odczuł skutki tego układu. Silna burza przeszła m.in. nad Wrocławiem. W ciągu trzech godzin polski system detekcji wyładowań atmosferycznych PERUN wykrył ponad 40 tysięcy wyładowań doziemnych, co jak na godziny poranne jest w Polsce liczbą rzadko spotykaną. 

Jednak to nie ten układ stanowił dla Dolnego Śląska największe zagrożenie. Po południu prognozuje się dotarcie do nas jeszcze groźniejszej formacji, która ma się ukształtować nad Czechami. Polscy Łowcy Burz podają: “Na szczególną uwagę zasługuje prognozowany rozwój krótkiej fali górnej z istotnie nasilonym pionowym profilem wiatru, której inicjacja ma nastąpić na obszarze Czech, następnie (późne popołudnie, a zwłaszcza godziny wieczorne i nocne) ma kierować się w stronę województw południowo – zachodnich i częściowo południowych naszego kraju”.

“Na trasie systemu burzowego w tej formie największym zagrożeniem będą bardzo silne i gwałtowne porywy wiatru prostoliniowego, mając na uwadze korzystny pionowy profil wiatru oraz silne mieszanie powietrza w dolnych 500 hPa (0-5500 m) troposfery. W godzinach nocnych wielokomórkowy układ konwekcyjny będzie przemieszczać się dalej na północ / północny – wschód, do głębi kraju, w dalszym ciągu generując niebezpieczne porywy wiatru, ulewny deszcz, miejscami grad, a także znaczną ilość wyładowań atmosferycznych. W związku z możliwością większego zasięgu fali górnej w kierunku wschodnim oraz rozwoju izolowanych superkomórek burzowych, stopień 2. zagrożenia zostaje poszerzony do części województwa śląskiego”.

W związku z tak dynamicznie zapowiadającą się pogodą, wydano ostrzeżenia:

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo – zachodniej, częściowo południowej, środkowej, a także cz. zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych / gwałtownych porywów wiatru (możliwe przypadki >100-115 km/h), dużego gradu, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu ze względu na niewielką możliwość pojawienia się pojedynczego przypadku trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na obrzeżach 2. stopnia zagrożenia oraz dla rejonów północno – wschodnich, wschodnich, a także częściowo południowych głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru, opadów większego gradu oraz ulewnych opadów deszczu.

Należy zachować szczególną ostrożność!!!

Źródło i mapa zagrożeń:  https://lowcyburz.pl/2017/08/09/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-10-08-2017-oraz-noc-1011-08-2017/#more-17004

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.