facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 kwi, 2018
- brak komentarzy
Duża zmienność pogody. Ciepło, bardzo ciepło, burzowo i w końcu chłodniej. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.04.2018r. – 06.05.2018r.

Kwiecień 2018 roku przechodzi do historii. Wyjątkowy miesiąc ponieważ “idzie” na rekord, jeżeli chodzi o ciepło – a precyzyjniej o anomalię dodatnią. Już 28 kwietnia na portalu METEOMODEL.PL napisano: “Pozostały ostatnie, ale decydujące dni kwietnia. Wczorajsza anomalia temperatury dobowej była ponownie nieco niższa, niż prognozowana przez model GFS i wyniosła -1,24°C.

Anomalia wymagana dla rekordowo ciepłego kwietnia wzrosła tym samym do -0.09°C. Przyczyny zawyżania anomalii temperatury są w zasadzie dwie. Po pierwsze model globalny słabo prognozuje nocne wychłodzenia radiacyjne, po drugie prognozowane anomalie są oparte o dane z 4 terminów, pomijając termin z 03UTC, kiedy owe wychłodzenie jest największe. Takie zachowanie prognozowanych anomalii jest bardzo łatwe do przewidzenia, warto również zwrócić uwagę, że równie często model potrafi zaniżać anomalie w przypadkach silnych adwekcji ciepła.

Oczywiście w świetle prognoz nie ma żadnej szansy na to, by rekord nie padł. Począwszy od dnia dzisiejszego mamy do czynienia z silną adwekcją ciepła, która prowadzić będzie do tego, że ostatnie dni okażą się najcieplejsze (pod względem średniej temperatury obszarowej) w całym miesiącu. Trudno się tu oprzeć refleksji, że zaledwie parę dni decyduje o rekordzie, ale tak jest niemal zawsze. Prognozowana anomalia miesięczna w świetle prognozy z 00UTC wynieść ma +4.71°C.

(źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/ostatnia-prosta/ )

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

fot. Maciej Józefowicz

W parze za wyjątkowym w tym miesiącu ciepłem nie idzie niestety wystarczająca ilość opadów deszczu. Jaki widać na wczorajszej mapie zagrożenia pożarowego, na przeważającym obszarze kraju mamy średnie lub duże zagrożenie pożarowe w lasach, co oznacza, że ściółka leśna jest wysuszona w znacznym stopniu. Wczorajsze burze tylko punktowo i na nielicznych terenach na chwilę poprawiły tę niekorzystną sytuację. Na brak opadów narzekają wiosenni grzybiarze “smardzowi”, którzy relacjonują często o mizernych rezultatach poszukiwań pofałdowanych kapeluszy na portalach społecznościowych.

– Mapa zagrożenia pożarowego: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Przed nami miesiąc maj. Jeden z najcudowniejszych w ciągu roku. Chociaż tak naprawdę, przyrodniczy show majowy rozpoczął się już w kwietniu z uwagi na duże ciepło. Pogoda, jaka zapowiada się na jego pierwszy tydzień będzie zmienna i dynamiczna. Będą napływać ciepłe i wilgotne masy powietrza, co stworzy dobre warunki do rozwoju burz, miejscami silnych. Na brak słonecznych chwil także nie będzie można narzekać. Pod koniec tygodnia pogoda powinna się bardziej ustabilizować a temperatury nieco spadną.

Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Dzisiaj, na finiszu kwietnia wpływ pogodę w naszym kraju ma niż z centrum nad Pomorzem Zachodnim. Jednak to wcale nie oznacza, że będzie pochmurno z opadami deszczu. Najpogodniej i bardzo ciepło będzie na Mazowszu, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Zupełnie inaczej będzie na północy kraju, gdzie należy spodziewać się rozwoju licznych burz a także wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego rozciągającego się od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk.

W tych regionach w godzinach popołudniowych wypiętrzą się chmury burzowe, które przyniosą krótkie, ale silne ulewy. Burze mogą być dosyć aktywne elektrycznie. Lokalnie mogą wystąpić opady gradu, a porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/godz. Zanim jednak dojdzie do rozwoju burz, będzie bardzo ciepło. Temperatury wyniosą około 24-25 stopni C na wybrzeżu, 26-27 stopni C na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Ziemi Lubuskiej, do 28-30 stopni C w pozostałych regionach. W całym kraju daje o sobie znać umiarkowany wiatr, który najmocniej wieje od Kujaw i Wielkopolski po Śląsk z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

Fot. Maciej Józefowicz

Wtorek, 1 maja 2018
Pierwszy dzień nowego miesiąca, czyli wyczekiwana “majówka” zapowiada się z przelotnymi opadami deszczu na Podlasiu oraz lokalnie na Mazowszu, Podkarpaciu i w Małopolsce. Po południu mogą wystąpić niewielkie burze na zachodzie oraz na Pomorzu. Nad resztą Polski zapowiada się suchy i słoneczny dzień. Na wschodzie i w Małopolsce będzie najcieplej od 27 do 29 stopni C. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku będzie 21-23 stopni C, tylko nad samym morzem nieco chłodniej. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach silniejszy, południowy i wschodni.

Środa, 2 maja 2018
W środę najpogodniej będzie na Pomorzu, w tym nad samym morzem, gdzie będzie bezchmurnie, ale chłodno, bo tylko 13-15 stopni C, a lokalnie nawet mniej. Nad resztą kraju prognozuje się zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie naszego kraju burze wystąpią burze, lokalnie gwałtownie, z silnym wiatrem oraz gradem. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na południu Mazowsza będzie najcieplej, do 25-27 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków wschodnich i północnych.

Czwartek, 3 maja 2018
W czwartek z południowego-wschodu ponownie napłynie do naszego kraju bardzo ciepła masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego, dzięki której w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w centrum będzie od 29 do nawet 31 stopni C. Na zachodzie i Pomorzu będzie chłodniej, średnio od 20 do 24 stopni C, a nad morzem jeszcze o 2-3 stopnie mniej. W wielu regionach wschodniej połowy Polski będzie padać i grzmieć, lokalnie gwałtownie, burze będą połączone z gradem i silnym wiatrem.

Piątek, 4 maja 2018
W piątek pogodna zacznie się uspokajać i stabilizować. Jednocześnie rozpocznie się ochłodzenie, a burze i deszcze pozostaną jeszcze w południowych i wschodnich dzielnicach kraju. W większości kraju będzie poniżej 20 stopni C, nad morzem 10-12 stopni C. Wiatr zmieni kierunek na północny, co oznacza, że przy rozpogodzeniach poranki będą chłodne.

Weekend, 5-6 maja 2018
Koniec tygodnia zapowiada się pod znakiem bardzo spokojnej pogody ze znaczną przewagą słonecznych chwil. Miejscami będzie wręcz bezchmurnie. Znajdziemy się pod wpływem wyżu, ale temperatury nie będą tak wysokie jak podczas ostatniego weekendu kwietnia i wyniosą od 15-17 stopni C na północy do 18/22 stopni C na południu kraju. Poranki będą chłodne, ale raczej (i na szczęście) bez przymrozków.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.04.2018r. – 06.05.2018r.

30.04.2018r. – godz. 02:58 – faza Księżyca – nów;

30.04.2018r. – godz. 21:12 – Koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°40`;

04.05.2018r. – godz. 22:02 – Koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°42`

05/06.05.2018r. – Maksimum meteorów z roju eta Akwarydy (ZHR:60);

06.05.2018r. – godz. 08:20 – Koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°44`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.