facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 paź, 2019
- 2 komentarze
Duże ochłodzenie, trochę opadów, liczne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.10.2019r. – 03.11.2019r.

Kończy się okres bardzo ciepłych i suchych dni w październiku. Właściwie to już dzisiaj można odczuć wyraźne ochłodzenie, które wędruje w głąb kraju. Do godzin popołudniowych, zalegała jeszcze ciepła masa powietrza, obecnie jest ona wypychana poza granice naszego kraju. Jednak opady są niewielkie i w najbliższym czasie nie będzie ich ani za wiele, ani w większych ilościach.

Przed nami zdecydowana przebudowa pola barycznego w Europie. Na północnym Atlantyku powstaje wyż, który skieruje do nas zimne powietrze. W najbliższych godzinach mocno się ochłodzi, nawet o kilkanaście stopni w stosunku do poprzednich dni. Pojawią się przymrozki, miejscami całkiem solidne.

Zanim to wszystko nastanie, warto zwrócić uwagę na to, co napisano na Meteomodelu w dniu 25 października 2019 roku, odnośnie poprzedniego dnia, tj. 24.10.2019 r. w związku z bardzo dużym ciepłem: “Wczoraj najwyższe temperatury notowano w Przemyślu (26.9°C) oraz Cieszynie i Łącku (26.8°C). Niewiele mniej było w Nowym Sączu (26.7°C, najwyższa wartość w październiku od 19 lat).

Wartość z Przemyśla stanowi jednocześnie wyrównanie rekordu ciepła III dekady października z 27.10.2006 (Igołomia). Lokalnie bardzo wysokie były anomalie temperatury dobowej. Średnia temperatura dobowa w Bielsku Białej wyniosła aż 19.3°C, co stanowiło przewyższenie normy z lat 1981-2010 o 11.4°C. Jeszcze większe przewyższenie normy wystąpiło na Śnieżce (o 12.2°C), gdzie wczorajsza średnia temperatura dobowa wyniosła 12.7°C”.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/rekord-iii-dekady-pazdziernika-wyrownany/

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 28 października 2019

Dzięki wspomnianemu wyżowi, który powstaje nad wschodnim Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi i niżom skandynawsko-rosyjskim, z północnego-zachodu i północy napłynie do nas zimne powietrze, najpierw pochodzenia polarnomorskiego, a od wtorku – arktycznego. To oznacza, że zrobi się zimno. W nowym tygodniu, początkowo w południowej i wschodniej części Małopolski oraz na Podkarpaciu będzie dość pochmurno z zanikającymi opadami deszczu, ale w godzinach południowych zacznie się przejaśniać, a opady ustaną. W pozostałej części kraju przewaga przejaśnień, chociaż na krańcach północnych, tj. na wybrzeżu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie, możliwe są przelotne i słabe opady deszczu.

W drugiej części dnia, przelotne opady deszczu prognozuje się na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, lokalnie na północy Wielkopolski i Mazowszu oraz na Kujawach, jednak i tam wystąpią dłuższe chwile bez opadów deszczu i przejaśnienia. Nad resztą Polski rozwinie się sporo chmur kłębiasto-warstwowych, ale padać nie powinno. Temperatury w tym dniu będą na ogół wyrównane, na poziomie 10-12 stopni C, jedynie na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu będzie nieco mniej, w przedziale 8-9 stopni C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, zwiększający odczucie chłodu.

Wtorek, 29 października 2019

We wtorek z północy na południe będzie się przemieszczać chłodny front atmosferyczny, który sprowadzi nam jeszcze zimniejszą masę powietrza arktycznego. W związku z tym, w wielu regionach naszego kraju wystąpią korzystne warunki do rozwoju konwekcji i wypiętrzenia się chmur kłębiasto-deszczowych, które przyniosą nie tylko opady deszczu, ale także opady drobnego gradu i krupy śnieżnej. W górach pojawią się opady śniegu. Zrobi się jeszcze zimniej – od 6-7 stopni C na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i na Podlasiu, 8-9 stopni C w głębi kraju do 10 stopni C na zachodzie i południu, lokalnie na Podkarpaciu i Roztoczu 11 stopni C. Wiatr z północnego-zachodu i północy, umiarkowany.

Środa, 30 października 2019

W środę o poranku, w wielu regionach kraju, podczas bezchmurnego poranka, pojawią się przymrozki, przeważnie do -3/-1 stopni C, jedynie na Żuławach Wiślanych i wybrzeżu, gdzie w nocy prognozuje się opady krupy śnieżnej i deszczu ze śniegiem, temperatury utrzymają się na plusie. W środę zaczniemy się dostawać się pod wpływ wyżu nad Niemiec, dlatego opady zaczną zanikać, jedynie na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu może jeszcze padać, ale przelotnie i w niewielkiej ilości.

Jednak w zimnym powietrzu arktycznym, będą się tworzyć chmury kłębiasto-warstwowe. Zrobi się jeszcze zimniej – na wschodzie i południu w najcieplejszym momencie dnia odnotuje się zaledwie 5-6 stopni C, a na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach i Ziemi Lubuskiej 9 stopni C, poza tym 7-8 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Czwartek, 31 października 2019

Na koniec października, przynajmniej w południowej, zachodniej i środkowej części naszego kraju ponownie wystąpią przymrozki, przeważnie od -5 do -3 stopni C, a w rejonach podgórskich jeszcze o kilka stopni mniej. Do tego mogą pojawiać się mgły osadzające szadź. Na północy będzie cieplej, ponieważ tam wzrośnie zachmurzenie i mogą wystąpić słabe opady deszczu.

W ciągu dnia opady ustaną i nigdzie nie powinno padać. Przeważać będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, a temperatury będą podobne do wartości notowanych dzień wcześniej. I tak – na północy, wschodzie i miejscami w Małopolsce zaledwie 5-6 stopni C, w głębi kraju 7-8 stopni C, a na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 9 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 1 listopada 2019

Pierwszo-listopadowy poranek przywita nas przymrozkami. Słupki rtęci wskażą od -5 stopni C w Małopolsce i w rejonach podgórskich do -3/-1 stopnia C na pozostałym obszarze. W ciągu dnia będzie od 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 10-11 stopni C na krańcach południowych. W dzień będzie przeważać słoneczna i sucha pogoda, chociaż w godzinach popołudniowych chmur zacznie przybywać. Wiatr z południa i południowego-wschodu, umiarkowany.

Weekend, 2-3 listopada 2019

Pierwszy weekend listopada zapowiada się pochmurno i deszczowo. Nad Polskę mają wkroczyć wilgotne niże z frontami atmosferycznymi, które przyniosą nie tylko więcej chmur i opadów, ale – przede wszystkim do południowych regionów Polski – mają zaciągnąć znacznie cieplejsze powietrze, w związku z czym, temperatura w sobotę ma znacznie przekroczyć 10 stopni C. Na północy jeszcze chłodno – w przedziale 5-7 stopni C, ale w niedzielę już wszędzie będzie cieplej, na ogół około 10 stopni C. Według wstępnych prognoz, ma to być wstęp do dłuższego ocieplenia.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.10.2019r. – 03.11.2019r.

28.10.2019r. – godz. 04:40 – faza Księżyca –  nów;

28.10.2019r. – godz. 09:14 – Uran w opozycji;

31.10.2019r. – godz. 15:29 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°18`;

02.11.2019r. – godz. 08:28 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°36`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //27 paź 2019

  Witajcie Towarzyszu:)
  Czyli zgodnie z prognozami przyjdzie chyba nam zawiesić koszyki co najmniej do maja.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Paweł Lenart //08 lis 2019

   Zawsze można pochodzić za płomiennicami, wodnichami, uszakami czy boczniakami. 😉