facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 cze, 2020
- 4 komentarze
Duże sumy opadów na Dolnym Śląsku w minionym tygodniu.

Duże sumy opadów na Dolnym Śląsku w minionym tygodniu.

Od dawna nie mieliśmy tak szczodrego w opady deszczu okresu na Dolnym Śląsku. Miniony tydzień zapisał się nam bardzo mokro, chociaż jego początek i zarazem początek nowego miesiąca, który przypadł w poniedziałek, przywitał nas bezchmurną pogodą. 

Wczorajsze zafalowanie na froncie, które przebiegało przede wszystkim we wschodniej części naszego województwa, znacznie podbiło sumy opadów zanotowane w minionym tygodniu. Odczułem je na własnej skórze, kiedy przechodziłem przez lasy Bukowiny Sycowskiej i zmokłem nieprzeciętnie. :))

Jeżeli chodzi o sumy opadów liczone od dnia 1. czerwca do dzisiejszego poranka, to deszczowym przodownikiem Dolnego Śląska jest Długopole-Zdrój, gdzie oficjalna stacja pomiarowa zanotowała aż 105,20 mm deszczu, co oznacza, że na każdy metr kwadratowy powierzchni, napadało tam aż 105 litrów wody. Są to już poważne sumy, mogące skutkować lokalnymi podtopieniami.

Najmniejsze sumy opadów za wskazany okres zanotowano w Polkowicach Dolnych zaledwie 16,2 mm. Środkowo-zachodnie obszary naszego województwa oraz północne otrzymały najmniejszą porcję deszczu i tam niedobór opadów, nadal jest znaczny.

Natomiast jeszcze słabiej wygląda to na stacjach pomiarowych woj. lubuskiego, gdzie np. w Świebodzinie zanotowano za ostatni tydzień zaledwie 3,7 mm deszczu, a w Zielonej Górze 4,2 mm. W efekcie, jeżeli np. Wrocławianin powie do mieszkańca Zielonej Góry, że ostatnio bardzo mocno popadało i na razie wystarczy tego deszczu, Zielonogórzanin może na niego spojrzeć co najmniej dziwnie.

Tak kształtują się sumy opadów za ostatni tydzień na wybranych stacjach meteo Dolnego Śląska i niektórych woj. lubuskiego/wielkopolskiego.

DŁUGOPOLE-ZDRÓJ – 105,2 mm

OBORNIKI ŚLĄSKIE – 100,3 mm

WROCŁAW – 90,3 mm

ZIELENIEC – 78,2 mm

LĄDEK-ZDRÓJ – 78,2 mm

MIĘDZYLESIE – 74 mm

KAMIENNA GÓRA – 72,9 mm

TRZEBNICA – 66,2 mm

POLANICA-ZDRÓJ – 63 mm

KŁODZKO – 57,8 mm

SZCZAWNO-ZDRÓJ – 56,7 mm

DOBROGOSZCZ – 56,2 mm

DZIERŻONIÓW – 57,1 mm

BIERUTÓW – 55,6 mm

KARPACZ – 46 mm

SZKLARSKA PORĘBA – 45,2 mm

JELENIA GÓRA – 41,1 mm

LEGNICA – 36,8 mm

TOMASZÓW BOLESŁAWIECKI – 25,5 mm

GŁOGÓW – 24,3 mm

ŚWIERADÓW-ZDRÓJ – 23,4 mm

GRYFÓW ŚLĄSKI – 20,1 mm

POLKOWICE DOLNE – 16,2 mm

WOJ. LUBUSKIE / WIELKOPOLSKIE 

PIŁA – 17,9 mm

KRZYŻ WIELKOPOLSKI – 12,2 mm

GORZÓW WIELKOPOLSKI – 10 mm

ZIELONA GÓRA – 4,2 mm

ŚWIEBODZIN – 3,7 mm

ŹRÓDŁO: https://www.pogodynka.pl/hydro/

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • serec //09 cze 2020

  Cześć Paweł,
  wygląda na to że będziesz miał co zbierać w czerwcu.Takie opady przy relatywnie jeszcze niskich temperaturach muszą dać jakieś grzybowe efekty. Ciekawy już jestem Twoich relacji z wycieczek i zdjęć kolorowych koźlarzy czy usiatków.

  • Paweł Lenart //09 cze 2020

   Witaj serdecznie. 😉

   Zobaczymy, jak to się wszystko ułoży, chociaż idą upały i może być różnie. W Bukowinie byłem niedzielę, grzybów jeszcze nie ma, ale za to zmokłem kompletnie. Jutro powinienem dokończyć relację z wycieczki i opublikuję ją na blogu.
   Pozdrawiam serdecznie i Darz Grzyb! 🙂

 • wojek //19 cze 2020

  Witaj Paweł:)
  Tylko czy tym razem te sumy nie będą dla odmiany zbyt duże:) Leje od wczoraj a i jeszcze ma być poprawka w sobotę i niedzielę.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //23 cze 2020

   Dopadało solidnie i nawet lokalnie pozalewało. Wydaje się, że według aktualnych prognoz, nadal będziemy mogli liczyć na dynamiczną i zróżnicowaną pogodę.