facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 maj, 2016
- brak komentarzy
Dużo burz, a opadów mało.

BEZTYT~1SUMA OPADÓW 11.05.2016r. - 12.05.2016r.

Wczoraj na częścią Polski przechodziło sporo burz, które odznaczały się małą i średnią intensywnością. Dawały one lokalnie mocniejsze opady deszczu. Jednak jak przyjrzymy się mapce opadowej, sporządzonej przez IMGW za ostatnią dobę, a dokładnie od godz. 6:00 11 maja do godz. 6:00 12 maja, to zobaczymy, że opadów było bardzo niewiele, jeśli chodzi o ich grubość. Przeważająca ilość wyniosła od 0,1 do 0,5 mm. Punktowo były one większe do 15-20 mm. Opady wystąpiły głównie w Polsce wschodniej, północno-wschodniej i środkowej.

lasy

Cała zachodnia Polska natomiast, boryka się już z niedoborem opadów, przez co cały czas utrzymuje się średnie zagrożenie pożarowe w lasach. Syndrom suszy z 2015 roku powraca jak bumerang. Niestety w najbliższym tygodniu, najmniej opadów prognozowane jest nadal na zachodzie Polski. Taka sytuacja po raz kolejny pokazuje, jak nietrafne mogą być prognozy długoterminowe, które zgodnie “trąbiły” o bardzo mokrym maju w Polsce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy i kiedy sytuacja się odmieni? Na razie nic na to nie wskazuje. Zapowiadanie ochłodzenie przyniesie opady, ale na poziomie 15-20 mm i to w wersji optymistycznej. To zdecydowanie za mało. Oby “zacięcie” w braku opadów, które rozpoczęło się na zachodzie Polski i częściowo na północy oraz w centrum około 4 tygodni temu nie było wstępem do kolejnej suszy. Patrząc na historię wielkich susz w Polsce, nieraz tak bywało, że po bardzo suchym roku, przychodził następny, ponownie suchy.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.