facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 sty, 2019
- brak komentarzy
Dynamiczny tydzień w pogodzie – wschodnia koalicja zimowa w starciu z opozycją odwilżową zachodu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.01.2019r. – 13.01.2019r.

Od jakiegoś czasu mam dużą “przepychankę” między bardziej zimową pogodą na wschodzie kraju i odwilżową na zachodzie. W górach mamy zimę na całego, przy dużej ilości śniegu i przeważnie minusowych temperaturach. W najbliższym tygodniu niewiele się zmieni.

Czeka nas dość ponury tydzień w pogodzie, z tym, że na wschodzie będzie najwięcej śniegu i mrozu, co znacznie złagodzi ową ponurość, natomiast zachód kraju będzie w większości bezśnieżny z częstymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, który jednak nie poleży z uwagi na dodatnie temperatury.

Będzie też przeważać duże zachmurzenie, spore wahania ciśnienia i siły wiatru. Cały czas wisi nad nami widmo SSW  – nagłego ocieplenia stratosferycznego – a raczej jego skutki, które mogą się objawić kilkutygodniową aurą pod znakiem mrozów i śniegu. Jeżeli tak się stanie, to rozpocznie się to nie wcześniej, jak w drugiej połowie miesiąca.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 7 stycznia 2019
Nowy tydzień najpogodniej rozpocznie się na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. W zamian będzie tam najzimniej, a zwłaszcza w regionach podgórskich, gdzie termometry wskażą nawet -13 stopni. Także w dzień, powinna przeważać tam słoneczna aura. Na poranne przejaśnienia mogą też liczyć mieszkańcy centralnej Polski, ale przed południem zacznie się chmurzyć. Natomiast na północy i zachodzie od rana będzie pochmurno z opadami, z tym, że na wschodzie Wielkopolski, Kujawach i Warmii, a pod koniec dnia także na Ziemi Łódzkiej, najczęściej będzie padał śnieg, a w rejonie Zatoki Gdańskiej i na krańcach zachodnich, gdzie zrobi się cieplej – deszcz ze śniegiem i deszcz.

Temperatura będzie zróżnicowana – na Podlasiu, w Małopolsce, Górnym Śląsku -8/-5 stopni C, od -3 do -1 stopnia C będzie na Warmii i Mazurach, Ziemi Łódzkiej oraz na Opolszczyźnie, 0-2 stopnie C w rejonie Zatoki Gdańskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku do 3-6 stopni C na wybrzeżu, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i na zachodzie woj. wielkopolskiego. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni, tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie – północno-zachodni.

Wtorek, 8 stycznia 2019
We wtorek z zachodu na wschód Polski będzie wędrować front atmosferyczny z intensywnymi opadami. I tak – na zachodzie i Pomorzu, gdzie temperatura wzrośnie do 3-5 stopni C, będą to opady deszczu, na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego, w centrum, na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce, przy temperaturach w przedziale 1/3 stopni C, wystąpią opady śniegu, stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem.

Natomiast na wschodzie naszego kraju, gdzie prognozuje się całodobowy mróz, w dzień, przy temperaturach w przedziale -6/-4 stopni C, będzie padać sam śnieg, przy czym jeszcze do południa na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu nie powinno padać. Po przejściu frontu w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku jest szansa na przejściowe przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr umiarkowany, w regionach podgórskich okresami dość silny i porywisty, zwłaszcza na Podkarpaciu w porywach do 70 km/godz., powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Środa, 9 stycznia 2019
W środę możemy liczyć na spore zamieszanie w pogodzie ponieważ nad Polską południową znajdzie się centrum niżu. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie będzie mroźno – od -6 do -4 stopni C i tam wystąpią dość intensywne opady śniegu. Natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu opady śniegu będą nieco słabsze, ale nie można też wykluczyć opadów deszczu ze śniegiem ponieważ temperatury wzrosną tam do około 0-1 stopnia C.

Za to na zachodzie i Pomorzu oraz na Kujawach możemy spodziewać się zarówno opadów deszczu, jak i mokrego śniegu. Bardzo intensywne opady śniegu prognozowane są dla Kotlin Sudeckich. Tam będzie też najzimniej w tej części kraju, tj. w granicach 0 stopni C. Poza tym, temperatury na zachodzie będą na plusie, przeważnie od 1 do 3 stopni C, tylko na północnym zachodzie do 4 stopni C. Wiatr na zachodzie i Pomorzu z północy, nad resztą kraju ze wschodu i południa.

Czwartek, 10 stycznia 2019
Po ostrym, środowym starciu koalicji zimowej wschodu z opozycją odwilżową zachodu, prognozy wskazują, że większość terytorium kraju, zdobędzie koalicja zimowa. Niż przesunie się nad Bałkany, a dzięki wałowi podwyższonego ciśnienia ze wschodu, spłynie do nas mroźne, arktyczne powietrze. Niewielkie opady śniegu mogą jeszcze wystąpić na południu kraju. Nad resztą kraju powinno się zacząć wypogadzać. Temperatura wyniesie od -6/-8 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, -5/-3 stopnie C w głębi kraju do -2 i 0 stopni C na Pomorzu. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany.

Piątek, 11 stycznia 2019
W piątek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego niżu, tym razem znad Skandynawii. Wędrując z północnego-zachodu na południowy-wschód, przyniesie nam w większości kraju opady śniegu. Najpóźniej dotrą one na południe kraju. Jednak w miarę przesuwania się tego frontu, w związku z napływem cieplejszego powietrza polarnomorskiego z północnego-zachodu, temperatura zacznie wzrastać, a co za tym idzie – na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku, śnieg zacznie przechodzić w ciągu dnia w śnieg z deszczem oraz deszcz. Czyli opozycja odwilżowa ponownie w natarciu.

Na termometrach zobaczymy od -3/-2 stopni C na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do -1/1 stopnia C na Podlasiu, Mazowszu, w centrum oraz na Śląsku i w Małopolsce. Najcieplej, do 5-6 stopni C będzie nad samym morzem. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, południowo-zachodni, skręcający od Pomorza na północno-zachodni.

Weekend, 12-13 stycznia 2019
Pod koniec tygodnia dostaniemy się pod wpływ kolejnego niżu – znad północno-zachodniej Rosji. Zima wciąż będzie umacniać swoją pozycję w regionach wschodnich, natomiast w regionach zachodnich i środkowych nadal dominacja opozycji odwilżowej, czyli na plusie – tam w sobotę, temperatury będzie dochodzić do 5-7 stopni C i wystąpią przelotne opady deszczu, lokalnie tylko śniegu. Na wschodzie oraz na Warmii, temperatury będą “okołozerowe” lub lekko poniżej i nadal prognozuje się opady śniegu. W niedzielę przyjdzie ochłodzenie w całym kraju. Spodziewane są też opady śniegu, miejscami bardzo intensywnie.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.01.2019r. – 13.01.2019r.

11.01.2019r. – godz. 01:46 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 2°57`;

13.01.2019r. – godz. 01:11 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 4°59`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.