facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 mar, 2016
- one comment
Dzień dobry ASTRONOMICZNA WIOSNO! ;-)

IMG_1610

20 marca 2016 roku, godzina 4:30. Słońce góruje nad równikiem i weszło w znak Barana. Dzień stał się dłuższy od nocy. Na półkuli północnej rozpoczęła się ASTRONOMICZNA WIOSNA, która będzie nas zachwycać eksplozją życia w przyrodzie przez najbliższe 3 miesiące.

CIMG0319

Wiosnę meteorologiczną mamy już od pierwszego marca. Objawiła się ona tzw. przedwiośniem ze średnimi temperaturami dobowymi, wahającymi się w przedziale 0 – +5 stopni C. Wiosna astronomiczna przyśpieszy proces wzrostu średniej, dobowej temperatury do przedziału + 5 – +15 stopni. Tym samym przejdzie ona w tzw. WIOSNĘ TERMICZNĄ, czyli tą, która jest najbardziej oczekiwana przez ludzi.

CIMG0323

W miarę rozkręcania się wiosny termicznej, ilość dni pochmurnych i zimnych z opadami będzie systematycznie maleć. Najwcześniejszy powiew najmilszej odmiany wiosny, odczuwają mieszkańcy Polski zachodniej i południowo- zachodniej, (statystycznie ma to miejsce około 25 marca). Najpóźniej natomiast na północy i północnym wschodzie, dopiero około 10 kwietnia.

CIMG9281

Wiosna termiczna przejdzie w końcu w WIOSNĘ PRZYRODNICZĄ, która cechuje się najpiękniejszym w ciągu roku spektaklem kolorów i zapachów. Na drzewach pękają pąki, z których wyrastają liście i owoce. Na trawnikach, łąkach, w parkach i lasach, ogrodach oraz ogródkach działkowych, masowo pojawiają się kwiaty, kwitną krzewy.

CIMG9284

To wszystko przed nami w ciągu najbliższych tygodni. Nowe życie będzie wychodzić i wypełzać ze wszystkich stron. ;)) Wielkie dzięki Krzysztofowi Wolnemu za zgodę na umieszczenie zdjęcia bociana na blogu.  

CIMG9528CIMG9552

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Tomek Nawrot //20 mar 2016

    Witamy, witamy, zapraszamy Cię wiosno 🙂 Bardzo fajne to zdjęcie pod bocianem, soczysto zielone.