Aktualności Pogoda Z życia wzięte

Dziś akcja „Godzina dla Ziemi”.

This 07 December 1972 NASA file image obtained 06 December, 2002 shows a view of the Earth as seen by the Apollo 17 crew, Eugene A. Cernan, Ronald E. Evans, and Harrison H. Schmidt as they traveled toward the moon. The view extends from the Mediterranean Sea area to the Antarctica south polar ice cap. This was the first time the Apollo trajectory made it possible to photograph the south polar ice cap. Note the heavy cloud cover in the southern hemisphere. The O7 December 2002 marks the 30th anniversary of this famous image on the final Apollo mission. AFP PHOTO/NASA

Miasta na wschodnim wybrzeżu Australii były pierwszymi na świecie, które w sobotę zgasiły światła podczas corocznej edycji „Godzina dla Ziemi”. Oszczędzanie energii ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem zmian klimatycznych, które zachodzą w zastraszającym tempie – donosi agencja Reuters.

Sydney Opera House, zwykle w pełni oświetlona, wyłączyła światła o godzinie 20:30 czasu lokalnego. Władze miasta zaciemniły także most Sydney Harbour i dziesiątek innych budynków na terenie Australii. Dziś o tej samej godzinie światła zgasną w 178 krajach na świecie; przez godzinę nie będzie oświetlona m.in. Wieża Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku czy Taipei 101 w stolicy Tajlandii.

FS0221

Tegorocznym tematem święta jest „Miejsca, które kochamy”. Dotyczy m.in. plaż, lasów, raf, ośnieżonych gór i rzek, które mogą być narażone na zmiany klimatyczne.

CIMG0047

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna akcja „Godzina dla Ziemi” może sprzyjać „nowym impulsom” w akcji klimatycznej po grudniowym porozumieniu w Paryżu. Umowa ta ustawia kurs dla redukcji globalnej emisji dwutlenku węgla na poziomie zerowym do roku 2100, przechodząc od paliw kopalnych na rzecz bardziej ekologicznych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

CIMG0092

Średnia globalna temperatura w zeszłym miesiącu była o 1,35 stopnia Celsjusza powyżej przeciętnej dla miesiąca lutego. Odnotowano najwyższe odchylenie dla danego miesiąca od 1880 roku w stosunku do bazy 1951-1980 – podaje NASA.

CIMG9700

Dyrektor wykonawczy „Globalnej Godziny dla Ziemi” Siddharth Das powiedział w oświadczeniu, że świat jest na „rozdrożu klimatycznym”. „Od salonów do klas i sal konferencyjnych, ludzie domagają się działań na rzecz klimatu” – dodał. „Godzina dla Ziemi przypomina nam, że podczas gdy ludzie znajdują się na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych, stanowią również naszą pierwszą linią obrony. Nasze dzisiejsze działania, jako jednostki i społeczności międzynarodowej, zależą, jak świat będzie wyglądał jutro”.

Do akcji „Godzina dla Ziemi” przyłącza się jak co roku także Polska. W sobotę wieczorem, o godz. 20.30 na godzinę zgasną iluminacje miejskich obiektów, w tym m.in. Pałacu Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy w Warszawie. W Polsce odbywa się ona pod hasłem: „Godzina dla wilka” i ma uświadomić konieczność ochrony wilka w Polsce.

Źródło: Przyroda Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

  1. Redukcja CO2 do zera w 2100 roku?? To niezłe zmiany klimatyczne do tego czasu nastąpią. Interesujące jest to, że już teraz możemy przejść na technologie bezemisyjne – one są. Rzecz w tym, że na razie są droższe od tradycyjnych źródeł energii. Ale są. Wszystko więc sprowadza się do priorytetów, co jest dla nas ważniejsze. Czy większe telewizory, nowe stadiony, coraz lepsze samochody, eksploracja kosmosu, czy przyroda i klimat? To pytanie retoryczne. Tyle się trąbi, że przyroda i klimat są tak ważne, ale jakoś ludzie przeznaczają znacznie więcej pieniędzy na rzeczy znacznie mniej ważne. To chyba wszystko na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.