facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 kwi, 2023
- brak komentarzy
Front z opadami i burzami oraz duże ochłodzenie (z przymrozkami). Pod koniec tygodnia stopniowe ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.04.2023r. – 30.04.2023r.

Front z opadami i burzami oraz duże ochłodzenie (z przymrozkami). Pod koniec tygodnia stopniowe ocieplenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.04.2023r. – 30.04.2023r.

W mijającym tygodniu wiosna porządnie dmuchnęła ciepłem, jednak zanim to nastąpiło, przeszliśmy przez solidne ochłodzenie, którego apogeum przypadło na środę. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącym tygodniu, również środa okaże się najzimniejszym dniem. Na zachodzie kraju już rozpoczęło się ochłodzenie, które w najbliższych dniach pogłębi się i obejmie cały kraj.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

W poprzedni weekend wyraźnie zaznaczyło się zróżnicowanie termiczne w kraju. Południe było cieplejsze, północ chłodniejsza. Różnica temperatury między najcieplejszymi i najchłodniejszymi regionami wyniosła nawet 11 stopni C.

Początek tygodnia przyniósł wzrosty temperatury, jednak po ich rozkładzie w regionach zachodnich i północnych, widać było nadciągające ochłodzenie.

Apogeum ochłodzenia przypadło na środę, przy czym to zachód Polski odnotował najniższe temperatury. W Lesznie było zaledwie 5,5 stopnia C, podczas gdy w Kętrzynie słupki rtęci wskazywały +16,7 stopnia C. Od czwartku bardzo szybko zaczęło się ocieplać.

Tuż przed weekendem i podczas samego weekendu odnotowano przekroczenia +20 stopni C. W całym kraju przeważała słoneczna, sucha i ciepła pogoda. W niedzielę do dzielnic zachodnich dotarły już chmury frontu atmosferycznego, który zwiastuje istotną zmianę pogody w następnych dniach.

(2) OPADY

W mijającym tygodniu największe opady odnotowano w jego pierwszej połowie, przede wszystkim w dzielnicach zachodnich i południowych.

Podczas ochłodzenia opady pojawiały się również w centrum, na północy i wschodzie, jednak na stosunkowo ograniczonych obszarach.

Pod koniec tygodnia wypogodziło się i ociepliło, a opady nie wystąpiły. Jedynie bardzo punktowo odnotowano ich śladowe ilości po resztkach frontu atmosferycznego.

Bardzo pogodna i ciepła sobota nie przyniosła żadnych opadów.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 24 kwietnia 2023

Na początku nowego tygodnia Polska zacznie dostawać się pod wpływ niżu znad Danii, który w następnych dniach przesunie się nad Skandynawię i wraz z rozległym potężnym wyżem, który silnie utkwił nad Północnym Atlantykiem i Grenlandią, zacznie zaciągać zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W poniedziałek jeszcze na przeważającym obszarze kraju będą napływać ciepłe masy powietrza z południa i południowego-wschodu.

Na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, a także przez większość dnia w centrum kraju, wpływ na pogodę będzie miał pogodny wyż, który przyniesie przewagę suchej i słonecznej aury, z zachmurzeniem umiarkowanym. Dopiero późnym popołudniem zacznie się chmurzyć, pojawią się opady deszczu i burze. Na pozostałym obszarze swój wpływ zaznaczy już front związany ze wspomnianym niżem duńskim. Na Pomorzu, Warmii, Kujawach, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu przyniesie opady deszczu oraz burze. Pod wieczór front ten dotrze również do Polski środkowej.

Będzie jeszcze ciepło, od 13-15 stopni C we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego, lokalnie na północy i w centrum woj. wielkopolskiego oraz wschodzie woj. dolnośląskiego, 16-18 stopni C na krańcach zachodnich, Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu do 20-22 stopni C w centrum, na wschodzie Wielkopolski, Kujawach, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie. W rejonie Warszawy będzie około 23 stopni C. Wiatr na zachodzie, Śląsku i Pomorzu będzie słaby i umiarkowany, zachodni, na pozostałym obszarze, zwłaszcza na wschodzie silniejszy, w czasie burz porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Wtorek, 25 kwietnia 2023

W nocy z poniedziałku na wtorek front będzie przesuwał się w głąb kraju. Za frontem zacznie napływać coraz chłodniejsze powietrze z zachodu, które początkowo będzie jeszcze pochodzenia polarnomorskiego. W ciągu dnia na wschodzie Polski, Warmii i Mazurach, Podlasiu, na przeważającym obszarze Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie pochmurno i deszczowo. Miejscami opady mogą być obfite, według aktualnych prognoz na poziomie 15-20 mm, przede wszystkim na północnym wschodzie.

Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie zmienne, ale będzie można liczyć również na większe przejaśnienia. Lokalnie mogą pojawiać się przelotne opady deszczu. Na termometrach odnotuje się od 6-8 stopni C na Pomorzu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, 11-13 stopni C będzie w głębi kraju, do 14-15 stopni C na Podlasiu, zwłaszcza w jego wschodniej części. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami będzie silniejszy, na wybrzeżu również porywisty, z kierunków północno-zachodnich i zachodnich.

Środa, 26 kwietnia 2023

W środę północne regiony Polski – przede wszystkim Pomorze, częściowo Kujawy, Warmia i Mazury, Podlasie i północne krańce Mazowsza oraz Wielkopolski znajdą się pod wpływem niżu znad Szwecji. W tych regionach, w ciągu dnia będą występować opady deszczu, ale z uwagi na sprzyjające warunki, nie można wykluczyć również opadów krupy śnieżnej i gradu. Na pozostałym obszarze opady nie powinny występować, jednak w ciągu dnia, w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego, będzie rozwijać się sporo chmur kłębiasto-warstwowych.

Temperatura minimalna wyniesie od około 0/-2 stopni C w regionach podgórskich do 2-5 stopni C na pozostałym obszarze Polski. W ciągu dnia będzie zimno – zaledwie 6-7 stopni C odnotuje się na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 8-10 stopni C w głębi kraju i 11 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz krańcach południowo-wschodnich. Wiatr na południu umiarkowany, im bardziej na północ, tym będzie silniejszy, na wybrzeżu porywisty, w porywach do 65-70 km/h. Wiatr zdecydowanie zwiększy odczucie zimna. Na ogół będzie wiać z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.

Czwartek, 27 kwietnia 2023

Czwartkowy poranek zapowiada się bardzo zimno, ponieważ w wielu regionach kraju wystąpią przymrozki. Najzimniej będzie w regionach podgórskich – nawet na poziomie 2 metrów odnotuje się -3/-2 stopnie C, w głębi kraju prognozuje się od -1 do 2 stopni C, ale przy gruncie również wystąpią przymrozki. W ciągu dnia w północnych regionach kraju będą występowały przelotne opady deszczu, a także krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie zmienne – od wzrastającego do dużego, do przejaśnień i rozpogodzeń. Opady nie są prognozowane.

Temperatura maksymalna wyniesie od 6-7 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, 8-10 stopni C odnotuje się w głębi kraju, do 11-12 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Mazowszu. Wiatr na północy chwilami będzie silniejszy, na pozostałym obszarze na ogół umiarkowany, tylko na krańcach południowych słaby, zachodni i południowo-zachodni.

Piątek, 28 kwietnia 2023

W piątek Polska początkowo znajdzie się pod wpływem wyżu znad Ukrainy, jednak w ciągu dnia od zachodu swój wpływ zaznaczy niż znad Niemiec, który przyniesie wzrost zachmurzenia i opady deszczu, przede wszystkim na Ziemi Lubuskiej oraz Śląsku. Na pozostałym obszarze kraju nie powinno padać. Tam ma przeważać słoneczna aura.

O poranku ponownie w wielu regionach podgórskich, na północy i lokalnie w centrum temperatura spadnie do około 0 stopni C lub nieco poniżej. W dzień odnotuje się od 10-11 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 12-13 stopni C prognozuje się na Pomorzu, Kujawach, północy oraz wschodzie Mazowsza, 14-15 stopni C w głębi kraju do 16-18 stopni C na Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, zacznie skręcać na południowy.

Weekend, 29-30 kwietnia 2023

Według aktualnych odsłon modeli numerycznych, ostatni weekend kwietnia zapowiada z umiarkowanymi temperaturami i zmienną pogodą. W sobotę na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie zmienne, ale opady nie wystąpią, tylko w południowej i ewentualnie w środkowej części kraju mogą pojawić się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze.

W pogodniejszych regionach na termometrach odnotuje się 15-17 stopni C, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a także nad morzem będzie chłodniej – na poziomie 10-13 stopni C. Za to niedziela zapowiada się pogodniejsza, z temperaturami oscylującymi na poziomie 10-12 stopni C nad morzem, do 17-19 stopni C na zachodzie, w centrum i na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

OPTYCZNIE W NIEBO 24.04.2023r. – 30.04.2023r.

26.04.2023r. – godz. 05:08 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°13;

27.04.2023r. – godz. 23:21 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.