Fronty z opadami i pogodniejsze chwile w klinach wyżowych. Trochę mgieł oraz większe ochłodzenie w drugiej części tygodnia. Dość liczne poranne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.11.2023r. – 19.11.2023r.
Fronty z opadami i pogodniejsze chwile w klinach wyżowych. Trochę mgieł oraz większe ochłodzenie w drugiej części tygodnia. Dość liczne poranne przymrozki.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.11.2023r. – 19.11.2023r.
Późna jesień coraz mocniej rozwija skrzydła i objawia się zmiennym zachmurzeniem, licznymi przelotnymi opadami deszczu, akcentami zimowymi w górach i przede wszystkim systematycznym spadkiem temperatur, które i tak znajdują się na całkiem wysokim poziomie jak dla tej pory roku. Kolejne rozdania modeli numerycznych ciągle się zmieniają i obecnie odwołują bardzo zimny akcent pod koniec przyszłego tygodnia na zimny, co jednak nie oznacza, że unikniemy przymrozków. Te wystąpią na pewno, a i w dzień będzie zaledwie kilka stopni powyżej zera.
(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE
Ostatni tydzień pod kątem temperatury, wyraźnie wskazuje tendencję do wyższych wartości na południu i południowym-zachodzie oraz niższych wartości na wschodzie i północy.
Najwyższą temperaturę na stacjach synoptycznych zanotowano we wtorek w Nowym Sączu +15,6 stopnia C. W środę zrobiło się zimniej.
W czwartek najcieplejszym miejscem był Wrocław +14,4 stopnia C, a piątek Jelenia Góra +13,4 stopnia C.
W sobotę ponownie zrobiło się chłodniej, w Zakopanem zanotowano tylko 4,7 stopnia C, najcieplejszy był Poznań +11,0 stopni C.
Nocne spadki temperatur nadal nie są zbyt duże, ujemne wartości na termometrach pojawiają się najczęściej podczas rozpogodzeń i obejmują stosunkowo niewielką część kraju.
Bardziej chłodna/zimna noc na większym obszarze Polski wystąpiła ze środy na czwartek. Oczywiście wyjątkiem są wyższe partie gór (ponad 1000 m n.p.m.), gdzie zima napiera już na dobre.
(2) OPADY
W mijającym tygodniu praktycznie wszędzie pojawiały się opady, chociaż o różnym natężeniu i różnym czasie trwania.
Często miały charakter przelotny, a ich sumy były niewielkie lub wręcz symboliczne.
Więcej popadało w piątek i z piątku na sobotę w wąskim pasie Polski południowej oraz południowo-wschodniej.
Za to w górach sypnęło śniegiem. W Dolinie Pięciu Stawów leży już 45 cm śniegu, a w Tatrach po raz pierwszy w tym sezonie ogłoszono pierwszy stopnień zagrożenia lawinowego.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Poniedziałek, 13 listopada 2023
Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę będzie miała strefa podwyższonego ciśnienia, jedynie regiony północno-wschodnie w pierwszej części dnia będą w zasięgu oddziaływania niżu rosyjskiego. Za to pod koniec dnia nad zachodnie granice Polski wkroczy front związany z niżem znad Morza Północnego. Polska pozostanie w wilgotnych masach powietrza polarnomorskiego.
W pierwszej części dnia, miejscami będą jeszcze zalegać niskie chmury, w północnej części kraju będzie mglisto, a na wybrzeżu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Z każdą godziną pojawi się coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, tylko na Pomorzu Gdańskim, północnym wschodzie, północy i wschodzie Mazowsza oraz w północnej części woj. lubelskiego będzie jeszcze padał deszcz.
W drugiej części dnia przeważać ma pogodne niebo, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza oraz na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego chmur kłębiastych/kłębiasto-warstwowych będzie więcej, natomiast pod koniec dnia zachmurzenie zacznie wzrastać na zachodzie i południowym zachodzie. W godzinach wieczornych wzdłuż Odry pojawią się opady deszczu.
Po porannych przymrozkach, przede wszystkim na południu i Pojezierzu Pomorskim, temperatury maksymalne wyniosą od 5-6 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, a także miejscami na południu Małopolski oraz w Bieszczadach, 7-8 stopni C w głębi kraju do 9, a lokalnie 10 stopni C na południu i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, na zachodzie i pod koniec dnia w głębi kraju, zacznie skręcać na południowy i południowo-wschodni.
Wtorek, 14 listopada 2023
We wtorek wpływ na pogodę w Polsce będzie miał niż, który znad Danii zacznie przemieszczać się nad zachodni Bałtyk. Z niżem tym związany będzie system frontów atmosferycznych, które przyniosą sporo chmur i opadów deszczu. Najwięcej chmur i opadów prognozuje się dla Pomorza, Warmii, Mazur, Kujaw, w północnej i wschodniej części Mazowsza oraz na Podlasiu, a przez większość dnia również na krańcach południowych. Pod koniec dnia na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku mogą pojawić się przelotne opady deszczu.
W zachodniej, środkowej i południowej części kraju będzie więcej przejaśnień, a temperatura powinna być wyższa – na poziomie od 10 do 13 stopni C. Nieco niższe wartości na termometrach wystąpią w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach, północy Mazowsza oraz Podlasiu – od 3 do 7 stopni C. Wiatr umiarkowany, na zachodzie, południu i w centrum chwilami silniejszy, w porywach do 55-65 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza słaby, południowo-wschodni.
Środa, 15 listopada 2023
W środę nasz kraj nadal pozostanie pod wpływem niżu, którego centrum znajdzie się w rejonie Białorusi. Dlatego od samego rana przeważać będzie pochmurna pogoda z opadami deszczu – największymi na północy, wschodzie i południu. Jednak na zachodzie, gdzie w ciągu dnia zacznie już oddziaływać strefa podwyższonego ciśnienia, pojawi się coraz więcej przejaśnień, a opady zaczną zanikać.
Na termometrach prognozuje się od 5-6 stopni C w regionach Polski północno-wschodniej, 7-8 stopni C będzie w głębi kraju, do 9-10 stopni C na południu. Jednak najwyższe temperatury zostaną zanotowane w godzinach przedpołudniowych i okołopołudniowych, ponieważ w drugiej części dnia z północy zacznie spływać chłodniejsze powietrze. Wiatr umiarkowany, na wschodzie oraz w centrum chwilami dość silny i porywisty, zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny.
Czwartek, 16 listopada 2023
W czwartek o poranku w wielu regionach północnej części Polski wystąpią przymrozki – ujemne temperatury pojawią się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości 2 metrów. Na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Kujawach oraz w Wielkopolsce w wielu miejscach prognozuje się od -3 do -1 stopnia C, w głębi kraju od 0 do 2 stopni C. W ciągu dnia, dzięki układowi podwyższonego ciśnienia, opadów będzie mniej, chociaż utrzymujące się wilgotne powietrze sprawi, że pogodnych chwil będzie mało, a miejscami wcale.
Pod koniec dnia do regionów zachodnich dotrze kolejny front związany z niżem znad Morza Północnego, który przyniesie opady deszczu. Na termometrach odnotuje się od 5-6 stopni C na północnym wschodzie, 7-8 stopni C będzie w głębi kraju, do 9-10 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni, na wschodzie początkowo zachodni i północno-zachodni.
Piątek, 17 listopada 2023
Piątek zapowiada się z przewagą zachmurzenia i opadami. Na Warmii, Mazurach, Podlasiu i Pomorzu Gdańskim, gdzie będzie najchłodniej – zaledwie na poziomie od 1 do 3 stopni C, prognozuje się opady deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu, poza tym będzie padał deszcz, tylko w górach sam śnieg. Na termometrach na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 5 do 7 stopni C, ciut cieplej do 8-9 stopni C ma być na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, przeważnie z północnego-zachodu.
Weekend, 18-19 listopada 2023
W sobotę Polska dostanie się w zasięg klina podwyższonego ciśnienia znad Hiszpanii, który powinien przynieść trochę przejaśnień, jednak powietrze pozostanie wilgotne i będzie sprzyjać powstawaniu niskich chmur. Zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu możliwe są w południowo-wschodniej części kraju. Będzie zimno, na wschodzie nawet w ciągu dnia odnotuje się zaledwie około 1-2 stopni C. Im dalej na zachód, tym trochę cieplej – od 3-5 stopni C w głębi kraju do 6-7 stopni C na zachodzie.
Natomiast w niedzielę swój wpływ zaznaczy kolejny niż znad okolic Wysp Brytyjskich, który przyniesie silniejszy wiatr, opady, ale też cieplejsze masy powietrza. We wschodniej połowie kraju będzie jeszcze zimno, na poziomie około 2-4 stopni C, natomiast na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku zrobi się dużo cieplej – do 13-15 stopni C. Co dalej? Prawdopodobnie kontynuacja listopadowej dość zmiennej aury, ale bez ogólnokrajowego akcentu zimowego.
OPTYCZNIE W NIEBO 13.11.2023r. – 19.11.2023r.
13.11.2023r. – godz. 10:29 – faza Księżyca – nów;
13.11.2023r. – godz. 13:19 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°21;
13.11.2023r. – godz. 18:20 – Uran w opozycji;
14.11.2023r. – godz. 15:04 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°37;
17/18.11.2023r. – maksimum meteorów z roju Leonidów (ZHR: zmienne).