facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 gru, 2023
- brak komentarzy
Głębokie niże, silne wiatry i różnorodne opady. Możliwe lokalne burze. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.12.2023r. – 24.12.2023r.

Głębokie niże, silne wiatry i różnorodne opady. Możliwe lokalne burze.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.12.2023r. – 24.12.2023r.

Zima, która przyszła na przełomie listopada/grudnia i utrzymywała się przez pierwszy tydzień grudnia, miejscami nieco dłużej, na dobre odeszła. W całym kraju zapanowała odwilż, a śnieżna odsłona zimy utrzymuje się tylko w górach. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zima szybko nie powróci. W zamian czeka nas bardzo dynamiczna aura z częstymi zmianami zachmurzenia, opadami różnego rodzaju (deszcz, śnieg, krupa śnieżna) i przede wszystkim silnymi incydentami wiatrowymi. Lokalnie mogą też wystąpić grudniowe burze. Namiastka zimy prognozowana jest na następny weekend, ale daleko jej będzie od tego, co mogliśmy oglądać na początku grudnia.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Koniec poprzedniego tygodnia przynosił jeszcze całodobowy niewielki mróz na krańcach wschodnich, od zachodu pogłębiała się odwilż i ocieplenie.

Wraz z początkiem nowego tygodnia, ocieplenie rozlało się po całym kraju. W Legnicy zanotowano nawet +11,3 stopnia C.

W następnych dniach trochę się ochłodziło, ale praktycznie wszędzie poza obszarami wysokogórskimi, odnotowano dodatnie wartości na termometrach.

Po przejściowym ochłodzeniu, sobota ponownie przyniosła duże ocieplenie. Tym razem najwyższą wartość +8,5 stopnia C zanotowała stacja w Kołobrzegu.

Także noce zrobiły się dużo cieplejsze, na przeważającym obszarze kraju nie notowano już ujemnych wartości na termometrach.

Nieco zimniejsza noc wystąpiła z czwartku na piątek, gdzie mróz zanotowała większość stacji, ale był on wręcz symboliczny.

(2) OPADY

Najbardziej mokra była pierwsza część mijającego tygodnia. Z uwagi na dodatnie temperatury, najczęściej były to opady deszczu.

W następnych dniach padało na większości obszaru kraju, ale opady te były niewielkie, w wielu miejscach symboliczne i przelotne.

Taki stan utrzymywał się przed weekendem i w sam weekend. Według obecnych prognoz pogody, nadchodzący tydzień będzie wilgotniejszy, zwłaszcza w Polce północnej.

Ponownie będą to opady deszczu, chociaż podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych, pojawią się również opady deszczu ze śniegiem, samego śniegu i krupy śnieżnej.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

 Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 18 grudnia 2023

Na początku nowego tygodnia w południowej połowie kraju wpływ na pogodę będzie miał rozległy, zbudowany z ciepłej masy powietrza wyż z centrum nad Półwyspem Iberyjskim, który swoim zasięgiem obejmie obszar od Morza Czarnego po Francję, Półwysep Iberyjski i Basen Morza Śródziemnego. Tymczasem nad Północnym Atlantykiem, Morzem Norweskim i południową częścią Oceanu Arktycznego będą zalegać układy niskiego ciśnienia. Jeden z tych niżów będzie wpływał na pogodę w pozostałej części Polski. Z zachodu będą napływać cieplejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego.

Zatem w południowej połowie Polski będzie pogodnie i sucho, tj. na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, z wyjątkiem Bieszczad. W tych regionach prognozuje się przewagę słonecznej pogody z zachmurzeniem małym. Dużo przejaśnień wystąpi również na południu Mazowsza i Wielkopolski, w centrum, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, a w drugiej części dnia – po przejściu frontu atmosferycznego – także na Pomorzu.

Poza tym będą dominować chmury z opadami deszczu. W pierwszej części dnia będzie padać przede wszystkim na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach, północy Mazowsza i Wielkopolski, a pod koniec dnia rozpada się również w centrum i w pozostałej części Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie.

Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni C na Lubelszczyźnie, północy/centrum Mazowsza i Wielkopolski, Kujawach oraz środkowym zachodzie, 7-8 stopni C prognozuje się na północy kraju i w centrum do 9-11 stopni C w Małopolsce, na Górnym Śląsku, Podkarpaciu, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Niewykluczone, że na krańcach południowych temperatury będą o 2-3 stopnie C wyższe. Wiatr na krańcach południowych słaby, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Wtorek, 19 grudnia 2023

We wtorek ponownie od Morza Czarnego i Bałkanów, przez Basen Morza Śródziemnego, Alpy, Francję i Półwysep Iberyjski będzie rozciągać się pogodna strefa wysokiego ciśnienia, która zacznie się powoli wypełniać. Natomiast na północy kontynentu, centralnie nad północną Skandynawią, znajdzie się głęboki niż. Z tym niżem związany będzie system frontów atmosferycznych, które w północnej oraz zachodniej części Polski przyniosą wzrost zachmurzenia i opady deszczu, które w drugiej części dnia na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej będą intensywne.

Na południu, w centrum oraz środkowym wschodzie wpływ na pogodę będzie miał jeszcze wyż, dlatego w tych regionach przeważać będzie słoneczna pogoda, a zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. O poranku niewielkie przymrozki wystąpią na południu, wschodzie i w centrum. W regionach podgórskich, Górach Świętokrzyskich, rejonie Krakowa i na Podkarpaciu ujemne temperatury odnotuje się na wysokości 2 metrów, poza tym przymrozki wystąpią głównie przy gruncie.

W ciągu dnia na termometrach prognozuje się od 5-6 stopni C w regionach Polski północnej, wschodniej i częściowo środkowej, 7-8 stopni C będzie na wybrzeżu, krańcach północnych woj. warmińsko-mazurskiego i Podkarpaciu do 9-11 stopni C na południu kraju. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu oraz w regionach podgórskich chwilami dość silny i porywisty, w porywach do 60-65 km/h, południowo-zachodni.

Środa, 20 grudnia 2023

W środę wpływ na pogodę w Polsce będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad południową Szwecją. Towarzyszący temu niżowi chłodny front atmosferyczny w godzinach przedpołudniowych przyniesie duże zachmurzenie i opady deszczu na Podlasiu, wschodzie, południu i w centrum Mazowsza, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Po przejściu frontu zacznie się przejaśniać, ale w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej, która wyniesie do 100-150 J/kg w północnej części kraju oraz w centrum wystąpią przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej. Lokalnie mogą wystąpić grudniowe burze.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C na północy, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, 5-6 stopni C odnotuje się w centrum do 7 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, na północy, zachodzie i w centrum dość silny, na wybrzeżu i w czasie burz porywisty, południowo-zachodni, na wschodzie oraz na Górnym Śląsku i w Małopolsce zachodni.

Czwartek, 21 grudnia 2023

W czwartek znad północnej Danii nad południową Skandynawię będzie przemieszczał się kolejny, głęboki niż wtórny, który przyniesie bardzo niskie ciśnienie, silny i porywisty wiatr, a także wzrost zachmurzenia i intensywne opady – na północy, zachodzie, w centrum i na Górnym Śląsku będzie padać już od samego rana. Na wschodzie i w Małopolsce przed południem będzie dość pogodnie i sucho, ale zachmurzenie w tych regionach będzie systematycznie wzrastać. Po południu również i tam zacznie padać deszcz. Przejściowo na północnym wschodzie, gdzie będzie chłodniej, wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a na zachodzie, gdzie pojawi się konwekcja głęboka, możliwe są burze.

Na termometrach w ciągu dnia odnotuje się od 3-4 stopni C na wschodzie oraz na Warmii i Mazurach do 7-9 stopni C na zachodzie. Wiatr dość silny i porywisty, w górach i nad morzem będzie wiał powyżej 100 km/h, poza tym od 60 do 75 km/h, ale podczas przechodzenia opadów konwekcyjnych, pojedyncze porywy mogą przekraczać 90 km/h. Wiatr będzie wiał z południa i południowego-zachodu, od zachodu zacznie zmieniać kierunek na zachodni.

UWAGA: Wiele rozdań modeli numerycznych prognozuje silny incydent wiatrowy, który w zależności od rozwoju sytuacji, może wystąpić w czwartek lub noc z piątku na sobotę. Prognozy w tej kwestii są jeszcze dość rozbieżne. Niektóre wiązki wskazują na spadek ciśnienia do wyjątkowo niskiej wartości w centrum niżu (945 hPa nad Bałtykiem). Biorąc pod uwagę bardzo duże zagęszczenie izobar, prędkość wiatru w porywach może znacznie przekraczać 100 km/h. Jeżeli prognozy te potwierdzą się w najbliższych 2-3 dniach i będą się w dużym stopniu różniły od tej co napisałem, opublikuję na ten temat odrębny wpis. 

Piątek, 22 grudnia 2023

W piątek przywitamy astronomiczną zimę, ale pogoda będzie przypominała zaawansowaną jesienną zawieruchę, ponieważ Polska znajdzie się pod wpływem potężnego, rozległego niżu znad Bałtyku, który przyniesie bardzo zmienną pogodę. Słoneczne chwile będą przeplatać się z momentami całkowitego zachmurzenia, podczas których wystąpią przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, a lokalnie mogą wystąpić burze. Niż zacznie sprowadzać chłodniejsze masy powietrza z północnego-zachodu. Temperatura maksymalna będzie dość wyrównana i wyniesie od 2 do 4 stopni C, ale silne porywy wiatru sprawią, że temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

Weekend, 23 i 24 grudnia 2023

Podczas weekendu zrobi się chłodniej i bardziej zimowo, ale na krótko. Nasz kraj pozostanie w zasięgu niżu, który znad Bałtyku będzie wędrował nad Rosję. W napływającej arktycznej masie powietrza zaczną się wypiętrzać komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami, głównie śniegu, chociaż w niedzielę opadów będzie mniej i pojawi się więcej pogodnego nieba. Temperatury będą oscylować na poziomie około 0 stopni C na wschodzie, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim do 2-4 stopni C na zachodzie. Wiatr nadal będzie silny i porywisty, ale jego porywy powinny być już trochę mniejsze w stosunku do poprzednich dni.

OPTYCZNIE W NIEBO 18.12.2023r. – 24.12.2023r.

18.12.2023r. – godz. 00:32 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°16;

19.12.2023r. – godz. 15:08 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°07;

19.12.2023r. – godz. 19:40 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

22.12.2023r. – godz. 04:28 – początek astronomicznej zimy;

22.12.2023r. – godz. 13:54 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°23;

22.12.2023r. – Maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR: 10);

22.12.2023r. – Planetoida Vesta w opozycji. Jasność: 6,6 mag;

23.12.2023r. – godz. 14:34 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 2°37.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.