facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 mar, 2019
- brak komentarzy
Głębsze ochłodzenie i stopniowe ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.03.2019r. – 31.03.2019r.

Marzec plecień. ;)) Tak wygląda przebieg pogody w tym miesiącu i wszystko wskazuje na to, że w ostatnim tygodniu marca 2019 roku, będziemy mieć podobny przebieg pogody, jak w ostatnich kilku tygodniach. Po wczorajszym, bardzo ciepłym dniu, napłynęło znacznie chłodniejsze powietrze, a temperatury spadły o nawet 10-12 stopni C.

Ponieważ coraz bliżej nam do rozpoczęcia się na dobre sezonu wegetacyjnego, najważniejszym dobrem dla przyrody staje się woda i jej zasobność w gruncie, a także opady. Zachód kraju, który w zeszłym roku borykał się z ciężką i długotrwałą suszą, niestety ma nadal duży deficyt wody, chociaż zima była nieco bardziej wilgotna niż zwykle, a styczeń i luty 2019 roku, były wilgotniejsze od analogicznych miesięcy w 2018 roku.

Pod koniec lutego na stronie Nadleśnictwa Czerniejewo, ukazał się wpis, który mówi o sporym problemie dla leśników w związku ze skutkami zeszłorocznej suszy. Napisano tam m.in, że: “Niestety od wielu lat teren naszego kraju, a szczególnie Wielkopolski, nękany jest przez susze. Szczególnie dotkliwa i długotrwała susza objęła rejon Wielkopolski w ubiegłym roku, kiedy to susza trwała od marca do połowy listopada.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Panująca susza przekłada się także na stan zdrowotny naszych lasów. Już teraz obserwujemy niespotykane w ubiegłych latach masowe występowanie kornika drukarza, groźnego szkodnika atakującego świerki. Pomimo, że drzewa te w naszym regionie rzadko tworzą zwarte kompleksy leśne, to wciąż stanowią  istotny elementem lokalnego krajobrazu”.

“W związku z panującym zagrożeniem nadleśnictwo dokłada wszelkich starań aby zachować ten gatunek w naszych lasach. Każdego dnia obserwujemy drzewostany starając się zlokalizować nowe ogniska chorobowe. Jeżeli tylko zyskamy potwierdzenie, że dany fragment lasu został zaatakowany przez kornika staramy się ograniczyć jego występowanie poprzez usuwanie zaatakowanych drzew. Tylko takie postępowanie umożliwia nam walkę z dalszym rozprzestrzenianiem się tego szkodnika. Nie stosujemy zabiegów chemicznych, tego typu działania są bowiem w tym przypadku bezcelowe”.

“Prowadzone obserwacje pozwoliły także zlokalizować na naszym terenie groźnego szkodnika drzewostanów sosnowych, a to właśnie one budują trzon okolicznych lasów. Kornik ostrozębny, bo o nim mowa, atakuje osłabione w wyniku suszy sosny doprowadzając do zamierania całych drzew. W przypadku jego stwierdzenia nadleśnictwo zmuszone jest do podjęcia natychmiastowych działań ratowniczych obejmujących wycinkę zaatakowanych drzew. Ponadto prowadzimy stały monitoring osłabionych na skutek suszy fragmentów lasu. Takie miejsca są bowiem szczególnie podatne na zniszczenie przez kornika ostrozębnego”.

“Szkodliwe owady nie oszczędzają także i drzewostanów liściastych. Od wielu już lat nadleśnictwo mierzy się z problemem opiętka dwuplamkowego, groźnego szkodnika atakującego rodzime gatunki dębów. W trakcie swojego żerowania uszkadza on fragmenty drzewa odpowiedzialne za przewodzenie substancji odżywczych doprowadzając do szybkiego zamierania nawet wiekowych już drzew. Bez wątpienia czynnikiem sprzyjającym jego rozwojowi jest również obserwowana na naszym terenie wieloletnia susza”.

Źródło i więcej na ten temat: https://www.czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/trwa-walka-ze-szkodnikami-po-wielkiej-suszy-w-2018-roku?p_p_auth=Vago3Kd0

A przed nami ostatni tydzień marca, który rozpocznie się dość mocnym ochłodzeniem. Bliżej weekendu zacznie się ocieplać, a w sobotę i niedzielę, prognozy wskazują na powrót ciepłej, wczesno-wiosennej, przyjemnej pogody. Czyli garncowy marzec plecień, nie ustabilizuje się do końca miesiąca. ;))

Poniedziałek, 25 marca 2019
Na początku tygodnia znajdziemy się pod wpływem zatoki niżowej znad Obwodu Kaliningradzkiego, a z północnego-zachodu na południowy-wschód, będzie się przemieszczał chłodny front atmosferyczny. Pojawią się zarówno opady pochodzenia konwekcyjnego, jak i ciągłego, z tym, że te pierwsze wystąpią w okolicach południowych i popołudniowych na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Górnym Śląsku, Podkarpaciu oraz w dzielnicach centralnych, a ciągłe – z dużym zachmurzeniem – najpierw przyniosą opady deszczu i deszczu ze śniegiem na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Dolnego Śląska i w Wielkopolsce (godziny przedpołudnie), a po południu, przesuną się nad Pomorze Gdańskie, Kujawy, wschodnią Wielkopolskę oraz Ziemię Łódzką.

Z racji obniżonej izotermy 0 stopni C, prognozuje się oprócz opadów deszczu, także opady deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Lokalnie, pojawią się również burze, których najwięcej będzie na zachodzie, gdzie energia chwiejności podskoczy do 400-500 J/kg. Wiatr będzie umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Będzie zimno – w rejonie Zatoki Gdańskiej i wybrzeżu środkowym zaledwie 4-5 stopni C, na zachodzie, w centrum, Kujawach, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu w przedziale 6-8 stopni C, przy czym w strefie oddziaływania frontu, będzie poniżej 5 stopni C. Natomiast na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu oraz w centrum Mazowsza i w Górach Świętokrzyskich nieco cieplej, do 9-11 stopni C.

Wtorek, 26 marca 2019
We wtorek zrobi się jeszcze zimniej, a temperatura w wielu regionach naszego kraju spadnie do około zera stopni C. W ciągu dnia niewiele cieplej. Zimno będzie związane ze współpracy wyżu znad Kanału La Manche z niżem rosyjskim, które zaciągną znad Skandynawii zimne powietrze arktyczne. Tylko do około 5 stopni C wzrośnie temperatura na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Na pozostałym obszarze kraju do 6-9 stopni C. Z północnego-zachodu i zachodu będzie wiać umiarkowanie, miejscami nieco silniej. Opady prognozowane są na wschodzie i częściowo na południu, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz w centrum – będzie to deszcz ze śniegiem, śnieg i krupa śnieżna.

Środa, 27 marca 2019
W środę nad zachodnie regiony naszego kraju nasunie się kolejny, tym razem ciepły front atmosferyczny i przyniesie opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Nad resztą Polski wyż brytyjski poprawi pogodę, będzie sporo słonecznych chwil na zmianę z chmurami, ale bez opadów. Pozostaniemy w zimnych, arktycznych masach powietrza, dlatego o poranku, na ogół będzie mroźno.

Na południu, wschodzie oraz w centrum kraju, prognozuje się spadki temperatury do -6/-3 stopni C, a w regionach podgórskich, lokalnie jeszcze zimniej. W ciągu dnia będzie od 3-4 stopni C na wschodzie i lokalnie na Pomorzu Gdańskim, 5-8 stopni C w głębi kraju i lokalnie 9-10 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach oraz w Wielkopolsce. Wiatr północno-zachodni i zachodni, na zachodzie oraz Pomorzu również południowo-zachodni, umiarkowany.

Czwartek, 28 marca 2019
Czwartkowy poranek zapowiada się mroźny w województwach wschodnich i północno-wschodnich (do-5/-6 stopni C). Nad resztą kraju będzie cieplej ponieważ wzrośnie zachmurzenie i wystąpią opady. W ciągu dnia, pogoda szybko zacznie się poprawiać. Słabe i przelotne opady deszczu w godzinach porannych, prognozuje się jeszcze w województwach południowych i południowo-zachodnich, jednak powinny one szybko ustąpić na rzecz przejaśnień. Nad resztą kraju będzie słonecznie z małym oraz umiarkowanym zachmurzeniem już od samego rana i tak też pozostanie do końca dnia. Wiatr słaby, ale na termometrach jeszcze dosyć chłodno/zimno – od 7-8 stopni C na wschodzie, 9-10 stopni C w głębi kraju, do 11-13 stopni C na zachodzie oraz na Pojezierzu Pomorskim.

Piątek, 29 marca 2019
W piątek rozpocznie się ocieplenie przy dużej ilości słonecznych chwil, a z zachodu, zacznie napływać do Polski cieplejsze powietrze. Temperatury bardziej wiosenne, tj. od 8-9 stopni C od Podlasia po Małopolskę do 14-15 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na południowo-zachodni.

Weekend, 30-31 marca 2019
Koniec marca przyniesie nam ocieplenie z dużą ilością pogodnego nieba i wysokimi temperaturami w ciągu dnia. Tak przynajmniej wynika z analiz modeli numerycznych, które pod koniec przyszłego tygodnia, prognozują dominację wyżu w Europie Środkowej, który zapewnić ma nam nie tylko dużą ilość pogodnego nieba podczas weekendu, ale i wyższe temperatury. Bardzo przyjemnie zapowiada się sobota – na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce czy Pomorzu Zachodnim, temperatury wzrosną do 16-17 stopni C. Nieco chłodniej ma być na wschodzie, do 12-14 stopni C. Za to początek kwietnia ma nam przynieść kolejne ochłodzenie.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.03.2019r. – 31.03.2019r.

27.03.2019r. – godz. 03:36 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°53`;

28.03.2019r. – godz. 05:08 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

29.03.2019r. – godz. 05:59 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°03`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.