Głębsze ochłodzenie z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz mroźnymi porankami. Od czwartku ocieplenie, ale z przewagą zachmurzenia i opadów deszczu oraz silniejszym wiatrem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.03.2023r. – 02.04.2023r.
Głębsze ochłodzenie z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz mroźnymi porankami. Od czwartku ocieplenie, ale z przewagą zachmurzenia i opadów deszczu oraz silniejszym wiatrem.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.03.2023r. – 02.04.2023r.
Pogoda z jaką obecnie mamy do czynienia, jest charakterystyczna dla przejściowej pory roku w jej wczesnej fazie. Po kilku ciepłych dniach, rozpoczęło się ochłodzenie. Poprzedził je chłodny front atmosferyczny, który rozpoczął swoją wędrówkę nad Polską w piątek, ale najciekawsze zjawiska przyniósł w sobotę. Jak podali Polscy Łowcy Burz: “W wyniku spływu wilgotnej i umiarkowanie chwiejnej masy powietrza, w drugiej części dnia oraz wczesnym wieczorem obserwowaliśmy powstawanie pojedynczych komórek burzowych jak i struktur wielokomórkowych głównie z silnymi opadami deszczu. Znacznie większa koncentracja burz miała miejsce na południu i wschodzie Mazowsza m.in w okolicach Radomia i Garwolina, gdzie korzystniejsze warunki pozwoliły na rozwój superkomórek z opadami drobnego gradu. Na tle pozostałych regionów burze te cechowały się także większą aktywnością elektryczną.”
(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE
Po weekendowym ociepleniu, początek astronomicznej wiosny przyniósł ochłodzenie, ale temperatury kształtowały się jeszcze na przyzwoitym poziomie. W Przemyślu zanotowano +16,9 stopnia C.
Najzimniej było we wtorek, chociaż nie było tak źle, od +7,2 stopnia C w Suwałkach do +12,7 stopnia C w Toruniu. W środę zaczęło się szybko ocieplać i w Legnicy zanotowano już +18,2 stopnia C.
W czwartek po raz pierwszy w tym roku temperatura maksymalna przekroczyła +20 stopni C. W Tarnowie słupek rtęci na stacji meteo wskazał +22,1 stopnia C. Natomiast piątek najcieplejszy był w Krakowie, gdzie zanotowano +21,1 stopnia C.
Sobota była wyraźnie chłodniejsza, chociaż to był dopiero początek ochłodzenia. Jego kulminacja nastąpi w pierwszej połowie przyszłego tygodnia.
(2) TEMPERATURY MINIMALNE
Bardzo ciepła była noc z czwartku na piątek w południowej części kraju. Najwyższe temperatury odnotowały stacje w Bielsku-Białej i Przemyślu +13,2 stopni C. Najzimniej było w Białymstoku, tylko +3,1 stopnia C.
(3) OPADY
Mijający tydzień zapisuje się jako dość wilgotny, ale sumy opadów w poszczególnych regionach kraju były mocno zróżnicowane.
Małe sumy opadów odnotowano na znacznej powierzchni Polski, bardziej obfite tylko lokalnie, na niewielkim obszarze.
W drugiej połowie tygodnia najwięcej deszczu spadło w północnej części kraju i punktowo w południowej.
Koniec tygodnia największe natężenie opadów przyniósł w południowo-wschodnim wycinku Polski i północno-zachodnim. Większe, ale krótkotrwałe opady notowano również podczas przechodzenia burz, głównie w centrum kraju.
♦ Źródło i mapy: POLSCY ŁOWCY BURZ, IMGW, METEOPROGNOZA.PL
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
W nadchodzącym tygodniu pogoda będzie bardzo zmienna. Najpierw czeka na silne ochłodzenie, a później dość duże ocieplenie, ale pojawią się opady deszczu (miejscami bardziej obfite) i wzrośnie prędkość wiatru. Pod koniec tygodnia prognozowane jest kolejne ochłodzenie.
Poniedziałek, 27 marca 2023
Na początku nowego tygodnia czekają nas dość istotne zmiany w pogodzie. Wszystko przez układ wysokiego ciśnienia, który będzie się rozciągał nad Europą Zachodnią, od Wysp Brytyjskich i Kraje Beneluksu po Półwysep Iberyjski oraz niż z ośrodkiem w rejonie wschodniej Ukrainy. Taka sytuacja baryczna sprawi, że z północy do Polski zaczną napływać zimne masy powietrza arktycznego. W pierwszej części dnia będą występować opady deszczu w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie i południu Mazowsza, ponieważ w tych regionach będą jeszcze zalegać cieplejsze masy powietrza.
Za to w centrum, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, a początkowo również na wschodzie i południu Wielkopolski oraz na Dolnym Śląsku opady deszczu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Na Pomorzu wystąpią przelotne opady, głównie śniegu lub krupy śnieżnej, a na pozostałym obszarze będzie pogodnie i bez opadów. W drugiej części dnia opadów należy spodziewać się na wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu – początkowo będą to opady deszczu, które zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i sam śnieg, zwłaszcza w zachodnim sektorze strefy opadowej.
Na terenach górskich będzie padać wyłącznie śnieg. W pierwszej części dnia opadów deszczu ze śniegiem i śniegu należy spodziewać się również w centrum i na Górnym Śląsku, jednak w miarę upływu dnia, opady będą stopniowo zanikać i pojawią się przejaśnienia. W północnej i zachodniej części kraju, poniedziałkowe popołudnie przyniesie pogodę z umiarkowanym zachmurzeniem, a przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej pojawią się przede wszystkim na Pomorzu, Kujawach, północnym zachodzie Mazowsza, Warmii i Mazurach, a pod koniec dnia na krańcach zachodnich.
Na termometrach słupki rtęci wskażą dużo mniejsze wartości niż podczas ostatnich dni, od 1-2 stopni C na Pomorzu (a lokalnie w rejonie Chojnic może być około 0 stopni C przez cały dzień), 3-4 stopnie C odnotuje się na Warmii, Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, 5-6 stopni C na Podlasiu, północy i w centrum Mazowsza, na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie, do 7-9 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz południu i wschodzie Mazowsza. Co ciekawe, na Śląsku, w zachodniej Małopolsce oraz w centrum najwyższe temperatury odnotuje się w godzinach porannych i przed południem, ponieważ po południu napłyną już zimne masy powietrza.
Wiatr na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie słaby, dopiero pod koniec dnia zwiększy prędkość. Na Podlasiu i wschodzie Mazowsza umiarkowany, na pozostałym obszarze dość silny, na Śląsku i w Małopolsce w ciągu dnia silny i porywisty, w porywach nawet do 70-80 km/h, na ogół z kierunków północno-zachodnich i północnych, początkowo tylko w ćwiartce południowo-wschodniej Polski z południowego-wschodu, a na Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz Warmii północno-wschodni.
Wtorek, 28 marca 2023
We wtorek po obfitych nocnych opadach na wschodzie, zachodzie oraz nad ranem na Śląsku i w Małopolsce, lokalnie utworzy się kilku, a nawet kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu. W ciągu dnia na zachodzie i Pomorzu powinno być już pogodnie i sucho, jedynie w rejonie Pomorza Gdańskiego mogą wystąpić niewielkie, przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze w zimnym powietrzu arktycznym zaczną się rozwijać chmury kłębiaste z przelotnymi opadami śniegu lub krupy śnieżnej. Lokalnie może zagrzmieć.
Wtorkowy poranek będzie zimny. Wszędzie, poza wybrzeżem prognozuje się ujemne temperatury. Największy mróz ma wystąpić na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Kujawach, zachodzie Mazowsza, w centrum, na Górnym Śląsku, gdzie lokalnie temperatura spadnie do -5/-4 stopni C. Na zachodzie, Śląsku, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz Lubelszczyźnie będzie od -3 do -1 stopnia C. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju odnotuje się zaledwie od 1 do 3 stopni C, jedynie na krańcach zachodnich będzie na poziomie 4-5 stopni C. Odczucie zimna spotęguje zimny, północno-zachodni i północny wiatr, osiągający w porywach 50-60 km/h, a na wybrzeżu nawet 70-75 km/h.
Środa, 29 marca 2023
Jeszcze zimniejszy zapowiada się poranek w środę. W tym dniu Polska znajdzie się w obszarze suchego wyżu, który zapewni przewagę pogodnej aury i znaczny spadek prędkości wiatru. Ponieważ w wyżu będzie zalegać zimne arktyczne powietrze, temperatury szybko spadną. Na termometrach odnotuje się przeważnie od -6 do -3 stopni C, ale miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu, głównie w regionach podgórskich będą takie miejsca, gdzie temperatury spadną nawet do -10 stopni C.
Nieco cieplej ma być na krańcach zachodnich – na poziomie -2/-1 stopień C. W dzień nadal będzie dominować wyżowa pogoda, jednak na zachodzie i północy w miarę upływu dnia, pojawią się chmury i zachmurzenie wzrośnie. To zwiastun zbliżającego się frontu atmosferycznego, który przyniesie zmianę pogody.
Po zimnym poranku, w ciągu dnia również nie będzie zbyt ciepło – na ogół odnotuje się 4-5 stopni C na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce, 6-7 stopni C w głębi kraju, do 8-10 stopni C na zachodzie. Wiatr na krańcach wschodnich, zachodzie i Pomorzu umiarkowany, w głębi kraju słaby; na wschodzie przeważnie północno-zachodni i zachodni, a nad resztą kraju zacznie skręcać na południowy i południowo-wschodni.
Czwartek, 30 marca 2023
W nocy ze środy na czwartek nad Polskę nadciągnie ciepły front atmosferyczny, który przemieszczając się z zachodu na wschód przyniesie opady deszczu, większe zachmurzenie, ale i napływ łagodniejszych mas powietrza. Rano lekki mróz może wystąpić na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu – na poziomie od -3 do -1 stopnia C. Im dalej w głąb kraju, tym cieplej; od Pomorza Gdańskiego po Górny Śląsk 1-3 stopnie C, a na zachodzie i Pomorzu 6-8 stopni C.
W ciągu dnia od zachodu nasunie się kolejna strefa opadów deszczu, a na zachodzie i Śląsku nie wyklucza się wystąpienia lokalnych burz. Temperatura będzie dość zróżnicowana – w północnej i wschodniej części Polski 4-6 stopni C, 7-9 stopni C w centrum, 10-12 stopni C w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim, do 14-16 stopni C na południowym zachodzie Polski. Wiatr południowo-wschodni i południowy, od zachodu skręcający na zachodni.
Piątek, 31 marca 2023
Ostatni dzień marca nie powinien już przynieść przymrozków na terenie całego kraju. Temperatury minimalne będą się kształtować na poziomie od 3-4 stopni C na wschodzie do 7-9 stopni C na pozostałym obszarze Polski. W piątek w godzinach popołudniowych odnotuje się przeważnie od 10 do 14 stopni C. Za to od zachodu nad Polskę nadciągnie kolejny front atmosferyczny z opadami deszczu, które miejscami będą intensywne. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy z zachodu i południu.
Weekend, 1-2 kwietnia 2023
Pierwszy kwietniowy weekend nie przyniesie istotnej zmiany pogody. Pogoda wciąż będzie zmienna i rozkapryszona, adekwatna dla tej pory roku. Nadal przeważać będzie pochmurna aura z opadami deszczu i miejscami silniejszym wiatrem. W sobotę na termometrach prognozuje się od 9-11 stopni C na północy do 13-15 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wstępne prognozy pogody wskazują, że w niedzielę rozpocznie się kolejne ochłodzenie, a w północnej części Polski pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Temperatury nie przekroczą 5 stopni C. Najbardziej skrajne wiązki sugerują, że ochłodzenie z pogodowym niezdecydowaniem, przeciągnie się aż do Świąt lub nawet ciut dłużej.
OPTYCZNIE W NIEBO 26.03.2023r. – 02.04.2023r.
28.03.2023r. – godz. 08:51 – koniunkcja Merkury i Jowisz w odległości – 1°17;
28.03.2023r. – godz. 15:19 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°18;
29.03.2023r. – godz. 04:33 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;
31.03.2023r. – godz. 00:25 – koniunkcja Wenus i Uran w odległości – 1°13;
01.04.2023r. – początek okresu dobrej widoczności Merkurego na wieczornym niebie.
Witam Towarzysza Pawła:)
Co Wy nam tutaj Towarzyszu zimę fundujecie na wiosnę:)? Fakt w marcu jak w garncu, kwiecień-plecień etc. ale zima miała swój czas teraz sio od nas aż do grudnia i niech ten Szuwarek przestanie szaleć. Deszcz teraz ok ale śnieg co to to nie:)
Pozdrawiam serdecznie:)
Paweł i jedno pytanie czy ta rzeka na zdjęciu pod poniedziałkową prognozą (zdjęcie z datą 03 kwietnia 2022) to Bystrzyca?
Darz Grzyb!
Rzeka na wspomnianym przez Ciebie zdjęciu to Kwisa na odcinku między Luboszowem a Ławszową. Włóczyłem się tam z kolegą Łukaszem. Relacje z wyprawy opisałem w dwóch artykułach, przy czym jeden dotyczył przede wszystkim pomnikowych drzew. 😉
1) http://server962300.nazwa.pl/pomnikowe-drzewa-w-luboszowie.html
2) http://server962300.nazwa.pl/pozostale-wybrane-drzewa-w-luboszowie-i-wloczega-wzdluz-kwisy.html