Aktualności Las Perły dendroflory Z życia wzięte

Głosowanie na Drzewo Roku 2018 rozpoczęte!

Od dzisiaj przez cały czerwiec będzie można oddać swój głos na drzewa biorące udział w tegorocznym konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. W finałowej 16. znalazły się drzewa w różnym wieku i różnych gatunków. Wszystkie je łączą ciekawe, często mało znane, ale wzruszające opowieści związane  z samym drzewem, historią rodzinną bądź miejscem w którym rosną. Wszystkie mają swoich miłośników i opiekunów, którzy starają się o nie dbać i o nich opowiadać. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od Waszych głosów! Poznaj niezwykłe historie drzew i wybierz swoje ulubione na https://www.drzeworoku.pl/

Drzewa-finaliści tegorocznej edycji zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród  ponad 50 zgłoszeń, które napłynęły z całej Polski. Teraz wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2019!

Nowa edycja konkursu Drzewo Roku pozwoliła odkryć miłośnikom dendrologii kolejne ciekawe drzewa rosnące w Polsce. Drzewa te zgłoszone zostały do konkursu nie tylko z powodu ich cech wyróżniających je w krajobrazie, ale przede wszystkim ze względu na ciekawą historię i walory społeczne. Stały się one powodem integracji społeczności lokalnych, natchnieniem artystów i inspiracją do nowych działań mających na celu podnoszenie jakości życia człowieka – mówi dr hab. prof. Zbigniew Wilczek, biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek jury konkursu Drzewo Roku

Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2018

1. Dąb Mieszko w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)
2. Jesion Maciej w Bronisławiu (gmina Dobra, woj. kujawsko-pomorskie)
3. Klęczące drzewo w Krasnymstawie (woj. lubelskie)
4. Topola Odolanka w Warszawie (woj. mazowieckie)
5. Bukowianin w Bukowinie Sycowskiej (gmina Międzybórz, woj. dolnośląskie)
6. Dąb Bartek w Kotwasicach (gmina Malanów, woj. wielkopolskie)
7. Platan Karol w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie)
8. Drzewo Czasu w Warszawie (woj. mazowieckie)
9. Hajducka Grusza w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa, woj. opolskie)
10. Dąb „Krystyn” w Białym Borze (gmina Przecław, woj. podkarpackie)
11. 4 Platany – Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota w Żaganiu (woj. lubuskie)
12. Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)
13. Dąb herb w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie)
14. Lipa w Krapkowicach (woj. opolskie)
15. Dąb Henryk w Krakowie (woj. małopolskie)
16. Zielona Grusza w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)

Przeczytaj historie drzew i zagłosuj na www.drzeworoku.pl

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są  podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Konkursu Drzewo Roku ma na celu zwrócenie uwagi na ciekawe drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy wiek drzew, ale ich historia i związki z ludźmi. Szukamy drzew, które stały się integralną częścią lokalnej społeczności – podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Ja oczywiście bardzo proszę o głosy na drzewo numer 5. – klon srebrzysty “BUKOWIANIN”, którego promocja w postaci filmu ukaże się na blogu za kilka dni. ;))

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/1017

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.