facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 cze, 2021
- 2 komentarze
Głosowanie na Drzewo Roku 2021 rozpoczęte! Ze wszystkich sił proszę o głosy na dąb szypułkowy “Dunin”.

Głosowanie na Drzewo Roku 2021 rozpoczęte! Ze wszystkich sił proszę o głosy na dąb szypułkowy “Dunin”.

W PRZYRODZIE MOŻEMY SPOTKAĆ DRZEWA, KTÓRE DO PERFEKCJI OPANOWAŁY CZARODZIEJSKĄ SZTUKĘ ODDZIAŁYWANIA NA ZMYSŁY INNYCH ISTOT, W TYM NA LUDZI. DĄB SZYPUŁKOWY DUNIN JEST JEDNYM Z NICH. CZY TO JEST MAGIA? NIE. TO COŚ WIĘKSZEGO I GŁĘBSZEGO…

LINK DO GŁOSOWANIA: https://www.drzeworoku.pl/?tree=4#section-7

Rozpoczęła się 11. edycja konkursu na Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Wśród 16. finalistów znalazł się dąb szypułkowy “Dunin” zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomka Niechodę, którzy razem przemierzają najbardziej tajemnicze i niedostępne szlaki Puszczy Białowieskiej, gdzie mierzą, fotografują i ukazują nam Puszczańskie Olbrzymy, czyli najwspanialsze i najdostojniejsze drzewa z pierwotnego lasu.

Dąb szypułkowy “Dunin” rośnie w pasie drogi prowadzącej z Przybudek do Podborowiska (woj. podlaskie, powiat Hajnówka, gmina Narew). Drzewo ma szacunkowo 400 lat, 13 m wysokości i prawie 700 cm obwodu pierśnicowego pnia. Jest objęte ochroną pomnikową.

Tak Agnieszka i Tomek napisali o Duninie: “Puszcza Białowieska i okolice to miejsce obfitujące w wyjątkowe drzewa. Można by rzec, że to Sanktuarium Puszczańskich Olbrzymów, ale jednym z najbardziej znanych z nich jest dąb Dunin w Przybudkach. Postanowiliśmy to piękne drzewo zgłosić do Konkursu Drzewo Roku 2021. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zgubił konar i istnieje ryzyko, że rozpadnie się na pół a mieszkańcy i pasjonaci drzewa walczą o jego przetrwanie.

„To nasza wizytówka” – mówi jeden z mieszkańców wsi i ma rację, bo wielu turystów z Polski i nie tylko przyjeżdża do Przybudek właśnie po to, by go zobaczyć, zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. „Ten dąb akurat dzielił Puszczę Ladzką od Białowieskiej i tu były takie budki, pilnowali porządku w Puszczy – dodaje sołtys Przybudek, pan Włodzimierz Owłasiuk – i od tych budek nazwali Przybudki wieś naszą, a ten dąb ma już 400 lat i pilnuje naszego terenu”.

To jedna z legend związanych z tym drzewem, bo właśnie dąb Dunin miał być tym skrajnym drzewem Puszczy Białowieskiej a po wycince drzew w Puszczy pozostał jako samotnik symbolem siły i potęgi. To był też charakterystyczny punkt spotkań. „Do zobaczenia przy dębie” – mówili mieszkańcy. Tu też swój, często burzliwy, początek miała nie jedna miejscowa Miłość.

Był i jest też inspiracją dla wielu artystów. Wiemy, że znalazł się na okładce płyty Scenariusz zespołu Hoyraky oraz w ich teledysku „Magda”. Reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie „Pamięć domu” oraz „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”. Można go też zobaczyć w filmie fabularnym „Nazywam się Sara”. W malarstwie znaleźliśmy go na obrazie m. in. Marka Sapiołko „Dąb w Przybudkach”. Jest też wdzięcznym obiektem na wielu zdjęciach fotografów amatorów i profesjonalistów.

Drzewu nadał nazwę DUNIN Janusz Korbel – jeden z twórców ruchu ekologicznego – na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, co nie powinno dziwić, gdyż okoliczne wsie zamieszkuje głównie ludność narodowości białoruskiej.

To wyjątkowe drzewo i bardzo cieszy to, że skradło serce wielu ludziom. Mamy nadzieję, że grono zauroczonych tym dębem dzięki konkursowi będzie dużo większe i także dla nich stanie się on inspiracją do różnych działań – artystycznych i społecznych, albo po prostu do zwykłego ludzkiego zachwytu”.

Co mogę dodać od siebie? Spójrzcie na Dunina! Na jego patriarchalny wygląd, dębową moc i siłę oraz ślady po licznych ranach zadanych mu przez los! Tylko najmężniejsi i najwytrwalsi są w stanie wytrzymać ten ból i żyć dalej! Dla mnie Dunin i jego pękający na połowę pień symbolizuje wieloletni konflikt i odmienne spojrzenie ludzi na Puszczę Białowieską. Podstawa dębu tworzy jednak całość. Ludzie powinni raz na zawsze zakończyć wszelkie spory wokół Puszczy i wypracować podstawę – jednolite stanowisko, które jest najbardziej korzystne dla Świątyni Puszczańskich Olbrzymów.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //01 cze 2021

  Witam serdecznie Towarzysza Pawła:)
  Wprawdzie tutaj Towarzysz I Sekretarz tradycyjnie nie wprowadził dyscypliny partyjnej w głosowaniu ale ponieważ Hajnówka to moje klimaty a i Towarzysze Agnieszka i Tomek są bardzo zasłużeni dla naszej Partii dąb Dunin ma mój i żony głos.
  Darz Grzyb!

  • Paweł Lenart //09 cze 2021

   Wielkie dzięki!!! 😉