facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 lut, 2018
- brak komentarzy
Głosowanie utajnione. Dąb korkowy “Świstak” zmierza po zwycięstwo. Ale wiązy nie próżnują…

Głosowanie w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2018 zbliża się do mety. Wczorajszy dzień – 21 lutego był ostatnim, w którym można było na bieżąco podglądać aktualną ilość punktów zdobytych przez poszczególnych, trzynastu finalistów. Od północy (22 lutego) do końca głosowania, czyli do 28 lutego, głosowanie zostało utajnione. Na 4. minuty przed utajnieniem, spisałem wyniki i sporządziłem tabelę. Dąb korkowy “Świstak” nadal ma sporą przewagę nad pozostałymi drzewami i jeżeli nie nastąpi duży atak wiązów to raczej żadne drzewo nie odbierze mu zwycięstwa.

Jednak można zauważyć coraz większy “atak” i zacięty bój o zwycięstwo drzew, będących w pierwszej piątce. Przede wszystkim starożytne wiązy wyprzedziły dęba zwanego „NESTOREM BIEŁGORODZKICH LASÓW”, który jeszcze kilka dni temu miał nad nimi sporą przewagę. Według mnie to właśnie wiązy mogą jeszcze sporo namieszać i kto wie, czy przy takim tempie zdobywania punktów, nie wyprzedzą dotychczasowego lidera. Dopóki zawody trwają, wszystko jest możliwe.

W porównaniu do zeszłego tygodnia, warto też zwrócić na ocalałego Kasztanowca jadalnego, który z 6. miejsca awansował na 4. i wyprzedził dęba Gilwella oraz Jabłoń z Bosaca. Ciekawostką jest też spadek olbrzymiego Platana z 9. pozycji na ostatnią – 13. Topola Helena uplasowała się na 10. miejscu z punktami w ilości 9121, co oznacza, że awansowała w stosunku do zeszłego tygodnia o dwa miejsca. Póki co, nie widać rychłej szansy na jej szybki awans do czołówki.

WYNIKI KONKURSU EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2018 NA 21.02.2018 r. GODZ. 23:56

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

DĄB KORKOWY ŚWISTAK

19481

2

STAROŻYTNE WIĄZY  Z CABEZA BUEY

18462

3

DĄB ZWANY „NESTOREM BIEŁGORODZKICH LASÓW”

17046

 4

OCALAŁY KASZTANOWIEC JADALNY Z  ZENGOVARKONY 

11189

5 DĄB GILWELL 10470
6 JABŁOŃ Z BOSACA 9522
7  ŚWIERK CZAROWNIC 9149
8 LIPKA ZE STAREJ DZIAŁKI 9131
9 DĄB Z CAJVANY 9123
10 TOPOLA HELENA 9121
11 SEKWOJE Z YUCHBUNAR 9115
12 ORZECH WŁOSKI W KVASICACH 9108
13 OLBRZYMI PLATAN – SYMBOL TRSTENO 9107
========= ======================================= ================

Już niedługo wszystko będzie jasne. Jeżeli Topola Helena nie wygra to warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Obecnie od wielu lat trwa rzeź topoli, pochodzących z masowych nasadzeń powojennych. Drzewa te urosły do sporych rozmiarów. Niestety, wycinanie topoli ma miejsce przeważnie z pominięciem faktu, że mamy ich różne gatunki i nie wszystkie z nich to “klasyczne” kanadyjki z kruchymi konarami i dużą ilością stanowisk jemioły w koronie. Są też topole czarne, szare, białe i inne, które niezaprzeczalnie mają ogromne walory estetyczne i są ważnym ogniwem przyrodniczym.

Może właśnie dzięki temu, że drzewem roku w Polsce została topola, zwróci to uwagę chociaż niektórym decydentom i uprzytomni, że nie każda topola to zagrożenie i konieczność wycinki. Topole – tak jak inne drzewa – są fascynującymi organizmami i nie można ich eliminować tylko z powodu, że są topolami. Wiele z nich to ogromne, okazałe drzewa o pomnikowych rozmiarach i naprawdę byłaby wielka szkoda, gdyby zniknęły z naszego krajobrazu, tym bardziej, że nie wszędzie stanowią one zagrożenie dla ludzi, chociaż pod tym pretekstem wiele z nich zostaje wyciętych.

Głos na naszą Topolę Helenę można jeszcze przez cały czas oddać tutaj: https://www.treeoftheyear.org/ETY-2018/Uvod.aspx

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.