facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 cze, 2022
- brak komentarzy
Gorąca/upalna, parna, duszna i burzowa pogoda z chwilą oddechu na zachodzie i północy kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.06.2022r. – 03.07.2022r.

Gorąca/upalna, parna, duszna i burzowa pogoda z chwilą oddechu na zachodzie i północy kraju.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.06.2022r. – 03.07.2022r.

Analizę pogody w mijającym tygodniu opublikuję jutro.

Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Na początku nowego tygodnia pogodą w Polsce będzie sterował potężny i rozległy wyż rozciągający się od Arktyki przez Skandynawię, zachodnią i południową europejską część Rosji, Kraje Nadbałtyckie, Europę Środkową i Bałkany po Basen Morza Śródziemnego. Jedynie pod koniec dnia nad zachodnie krańce naszego kraju nasunie się front atmosferyczny, który na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku w godzinach późno-popołudniowych i wieczornych przyniesie przelotne opady deszczu oraz burze.

W czasie burz mogą wystąpić ulewne deszcze przy silniejszych podmuchach wiatru. Zjawiska nie wystąpią wszędzie, tylko punktowo, dlatego w części wymienionych regionów nie spadnie kropla deszczu. Poza tym, za wyjątkiem obszarów górskich zapowiada się pogodny i suchy poniedziałek, chociaż w ciągu dnia może rozwinąć się trochę chmur kłębiastych, które nie przyniosą opadów. Temperatury wysokie.

Odnotuje się od 28-29 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz na Warmii, Mazurach i 30-32 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce, do 33-34 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku. Na krańcach zachodnich będzie jeszcze cieplej – do 35-36 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni, wieczorem na krańcach zachodnich skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 28 czerwca 2022

We wtorek od godzin porannych na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, gdzie będzie przebiegać strefa oddziaływania frontu atmosferycznego, prognozuje się przewagę pochmurnej i deszczowej pogody, a lokalnie mogą występować burze. W miarę upływu dnia od zachodu pojawią się przejaśnienia.

Nad resztą Polski będzie pogodnie, jednak po południu na linii zbieżności, która przesunie się nad Pomorze Gdańskie, Warmię, częściowo Kujawy, centrum, zachód Mazowsza, Małopolskę i Górny Śląsk, w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej do 2 000 J/kg zaczną rozwijać się komórki burzowe. Nie będzie ich dużo, ale te co powstaną mogą być niebezpieczne z uwagi na ulewne opady deszczu, silny porywisty wiatr do 80 km/godz. oraz opady gradu do 2 cm średnicy.

Na zachodzie, po przejściu frontu, ochłodzi się. Na wybrzeżu będzie około 20-21 stopni C, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku na poziomie 22-24 stopni C, na krańcach zachodnich, gdzie najszybciej pojawią się przejaśnienia odnotuje się 25-26 stopni C. Poza tym będzie gorąco lub upalnie – przeważnie na poziomie 30-33 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju północno-zachodni i północny, poza tym południowo-wschodni i południowy.

Środa, 29 czerwca 2022

W środę od południa Europy do Polski ponownie zaczną napływać gorące masy powietrza, dlatego niemal w całym kraju temperatury przekroczą 30 stopni C. Po południu, przede wszystkim na zachodzie i północy, w strefie wysokiej energii chwiejności termodynamicznej przekraczającej 2000 J/kg, będą wypiętrzać się chmury burzowe, przynoszące opady i wyładowania atmosferyczne. Niektóre z tych burz, z racji wysokiej temperatury, mogą być gwałtowne, z ulewnymi opadami deszczu, do 30-40 mm, gradem do 2-3 cm średnicy i silnym wiatrem do 80 km/godz.

Poza wymienionymi regionami będzie słonecznie i bez opadów, chociaż niewykluczone, że pojedyncze komórki burzowe rozwiną się nieco dalej od wymienionych regionów. Na termometrach odnotuje się od 30 stopni C na Pomorzu i Suwalszczyźnie do 32-34 stopni C w głębi kraju. Jednak lokalnie na Mazowszu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Małopolsce może być jeszcze cieplej do 35-36 stopni C. Chłodniej będzie jedynie wzdłuż wybrzeża, gdzie z powodu wiatru północno-wschodniego odnotuje się maksymalnie 24-26 stopni C. Wiatr południowy i południowo-wschodni, jedynie na wybrzeżu północno-wschodni, na ogół umiarkowany, podczas burz silny i porywisty.

Czwartek, 30 czerwca 2022

Ostatni dzień czerwca pożegna nas bardzo duszną, upalną pogodą, ponieważ wciąż będą napływać do Polski gorące masy powietrza z południa. Poza krańcami zachodnimi, gdzie temperatura nie powinna przekroczyć 27-29 stopni C oraz wybrzeżem z temperaturami na poziomie 25-26 stopni C, będzie upalnie.

Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce, w centrum, na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie prognozuje się 35-37 stopni C. Niewykluczone, że miejscami może być o 1-2 stopnie C cieplej. W godzinach popołudniowych i wieczornych istnieje ryzyko powstania bardzo gwałtownych burz z ulewami, silnymi porywami wiatru i opadami gradu. W przypadku potwierdzenia się tych prognoz, opublikuję odrębny wpis.

Piątek, 1 lipca 2022

Nowy miesiąc przywita nas upalną pogodą. Temperatury ponownie przekroczą 30 stopni C, ale po południu, w związku z nasuwającym się od zachodu kolejnym frontem atmosferycznym oraz w środowisku wysokiej energii chwiejności termodynamicznej przekraczającej 2000 J/kg, w wielu regionach wystąpią opady deszczu i gwałtowne burze z silnym wiatrem, gradem i ulewnym deszczem.

Na termometrach odnotuje się 34-35 stopni C, a miejscami nawet 38 stopni C. Będzie bardzo parno, duszno i nieprzyjemnie. W wielu regionach nawet w nocy temperatury nie spadną poniżej 22-24 stopni C. Wiatr zmienny, słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich i południowych.

Weekend, 2-3 lipca 2022

Z obecnych odsłon modeli numerycznych wynika, że podczas weekendu czekają nas istotne zmiany w pogodzie. Już w sobotę, po przejściu frontu atmosferycznego, w większości Polski powinno zrobić się zdecydowanie chłodniej; upał utrzyma się jeszcze w województwach wschodnich, gdzie odnotuje się od 30 do 33 stopni C.

W niedzielę również tam dotrze chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami, ale i tak odnotuje się przeważnie od 24 do 27 stopni C, jedynie na wybrzeżu ok. 20-22 stopni. Wiatr zmieni kierunek na zachodni i północno-zachodni. Będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty. Po 3. lipca ochłodzenie ma się pogłębić, ale czy tak będzie to dowiemy się za kilka dni.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.06.2022r. – 03.07.2022r.

27.06.2022r. – godz. 09:22 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°53`;

28.06.2022r. – maksimum meteorów z roju Czerwcowe Bootydy (ZHR: zmienne);

29.06.2022r. – godz. 04:52 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.