facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 maj, 2018
- brak komentarzy
Gorąco. Środa z groźnymi burzami. Kilku-stopniowe ochłodzenie pod koniec tygodnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.05.2018r. – 03.06.2018r.

– Kończy się maj. Miesiąc przepiękny w przyrodzie, przygotowujący ją do lata, którego meteorologiczna odsłona rozpocznie się 1. czerwca. Pogoda właściwie już jest letnia, szkoda tylko, że z coraz bardziej pogłębiającą się posuchą. Ale są wyjątki od reguły. To tereny przez które przebiegała wczoraj linia zbieżności i potężne burze z ulewami. Np. w Bielinach Poduchownych w woj. świętokrzyskim w ciągu doby spadło aż 108,50 mm deszczu (źródło: https://monitor.pogodynka.pl/#station/meteo/250200380 ).

Wielka burza z ulewą i gradobiciem przeszła przez Częstochowę. Burze o silnym natężeniu rozciągały się też od Ostrołęki, przez Wołomin, Mińsk Mazowiecki, Warkę po Kazimierz Dolny. Burzowo było w rejonie Słupska, Łeby, Darłowa i Gryfic oraz lokalnie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, zachodzie Lubelszczyzny i w zachodniej połowie woj. warmińsko-mazurskiego. Burze przeszły również w rejonie Olsztyna, Puław, Rzeszowa, Limanowej oraz na Podhalu, gdzie burzom towarzyszył głównie ulewny, punktowo nawalny deszcz.

O ile burze miejscami wygenerowały nawalne opady deszczu, o tyle wystąpiły one punktowo, a na przeważającym obszarze kraju mamy niestety coraz bardziej sucho. Za to maj zapisze się nam na pewno jako ciepły z dodatnią anomalią temperatury, która w najbliższych dniach przekroczy próg upału, czyli 30 stopni C w cieniu na wysokości 2. metrów nad gruntem.

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pierwsza w tym roku fala upałów. Nie będzie one na szczęście zbyt długotrwała a temperatury maksymalne nie powinny dobić do 35 stopni C. Niemniej w środę, tuż przed nadciągnięciem silnych burz, na zachodzie kraju możemy odnotować 33-34 stopnie C. Pod koniec tygodnia ochłodzi się o kilka, a miejscami o kilkanaście stopni. Niestety, nadal będziemy mieć mało opadów, tylko w miejscach, gdzie przetoczą się burze, opady będą występować w większych ilościach.

Poniedziałek, 28 maja 2018
W nowym tygodniu niewielkie burze mogą wystąpić wyłącznie w Sudetach i – z małym prawdopodobieństwem – w Karpatach. Nad resztą kraju od rana do wieczora będzie słonecznie i już w wielu regionach upalnie. Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Kujawach, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie na termometrach 30-31 stopni C, w głębi kraju 27-29 stopni C. Nieco chłodniej, do 26 stopni C prognozuje się na Podkarpaciu. Chłodniej będzie też nad samym morzem. Wiatr umiarkowany, ze wschodu i południowego-wschodu.

Wtorek, 29 maja 2018
Wprawdzie pierwsze odsłony modeli numerycznych pokazywały dobre warunki do rozwoju silnych burze we wtorkowe popołudnie na obszarze zachodniej i południowej Polski, ale obecne odsłony coraz bardziej się z tego wycofują. Niewielkie ryzyko powstania burz istnieje wyłącznie na Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Lubuskiej. Nad resztą Polski będzie słonecznie, miejscami bezchmurnie i gorąco – w regionach zachodnich prognozuje się nawet 31-32 stopni C, na pozostałym obszarze 26-29 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, z południowego-wschodu oraz ze wschodu.

Środa, 30 maja 2018
W środę istnieje duże prawdopodobieństwo na powstanie silnych burz się na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Zjawiska mogą mieć dość gwałtowny przebieg, zwłaszcza na Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Polska północna, środkowa i wschodnia w dalszym ciągu z bezchmurnym niebem i gorącą aurą – na przeważającym obszarze odnotuje się od 29 do 31 stopni C, nieznacznie chłodniej o 1-2 stopnie C lokalnie na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa i południowego-wschodu.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Czwartek, 31 maja 2018
Ostatni dzień maja, w którym przypada w tym roku Boże Ciało, szanse na przelotne deszcze i burze wystąpią jedynie na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Reszta Polski dostanie się pod wpływ suchego i słonecznego wyżu skandynawskiego, za sprawą którego będzie bezchmurnie, a miejscami upalnie. Na termometrach odnotuje się od 29 do nawet 32 stopni C. Tylko nad morzem będzie chłodniej za sprawą wiatru od 17 do 21 stopni C.

Piątek, 1 czerwca 2018
Na piątek prognozuje się ochłodzenie, ale niestety opadów deszczu na większym obszarze kraju nie widać. Wyż skandynawski sprowadzi z północy porcję chłodnego powietrza, co spowoduje, że na północnym wschodzie będzie zaledwie 17 stopni C. W głębi kraju prognozuje się od 20 do 23 stopni C, tylko na krańcach zachodnich i południowych będzie od 24 do 26 stopni C. Wiatr powieje silniej z północy, ale nie przyniesie on ani burz ani opadów deszczu.

Weekend, 2-3 czerwca 2018
Koniec tygodnia zapowiada się chłodniej. Potężny wyż skandynawski zaciągnie z północnego-wschodu zimniejsze masy powietrza i dlatego w najcieplejszym momencie dnia tylko na zachodzie będzie w okolicach 22-24 stopni C. Nad resztą kraju mimo Słońca będzie od 18 do 20 stopni C. Bardzo ciekawie (choć niepożądanie) prognozy temperatur wyglądają na noce, które – jak na początek czerwca – mają być lodowate z możliwością przygruntowych przymrozków. Niestety nadal będzie sucho i kompletnie bez opadów.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.05.2018r. – 03.06.2018r.

29.05.2018r. – godz. 16:19 – faza Księżyca – pełnia;

01.06.2018r. – godz. 02:53 – .Koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°38`,

03.06.2018r. – godz. 12:22 – .Koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°08`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.