facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 sie, 2019
- brak komentarzy
Gorący/upalny koniec sierpnia z burzami, głównie na południu i lokalnie na zachodzie kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.08.2019r. – 01.09.2019r.

Ostatnie opady deszczu, które lokalnie złagodziły posuchę, przede wszystkim na zachodzie kraju, “wyparowują” w mgnienia oku. Wróciła gorąca pogoda i wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek, dłuższego okresu upalnej i niestety, ponownie suchej pogody.

Wprawdzie będzie można liczyć na burze, miejscami gwałtowne, z dużymi punktowo sumami opadów, ale nie wpłyną one na ponownie pogarszającą się sytuację hydrologiczną wielu regionów kraju. Pewną ulgę od upałów dają coraz krótsze dni, przez co wysokie temperatury łatwiej znieść niż w czerwcu.

Taki scenariusz pogodowy nie rokuje korzystnie na oczekiwany wysyp grzybów na terenach nizinnych. O ile góry przeżywają swój bardzo obfity, jeszcze letni wysyp, o tyle niziny, raczej będą nadal czekać, kto wie, czy nawet nie przez miesiąc, albo i dłużej.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Ostatni tydzień sierpnia rozpocznie się słoneczną i praktycznie bezchmurną pogodą niemal w całym kraju. Temperatura szybko będzie wzrastać. W drugiej części dnia na krańcach południowych w gorącym powietrzu, prognozuje się rozwój komórek burzowych z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Reszta kraju pozostanie pod wpływem suchego i gorącego wyżu  z nielicznymi chmurami pierzastymi.

Temperatury wyniosą od 26-28 stopni C na Podlasiu, w rejonie Zatoki Gdańskiej do 29-31 stopni C w głębi kraju, lokalnie na południu Mazowsza, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce możemy zobaczyć 32 stopnie C. Wiatr na południu słaby, tylko w burzach silniejszy, nad resztą kraju umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Wtorek, 27 sierpnia 2019

Wtorkowy poranek także zapowiada się sucho i pogodnie. W ciągu dnia na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, częściowo w Wielkopolsce, na całym Śląsku, w Małopolsce oraz w środkowej i południowej części Podkarpacia, gdzie energia chwiejności wzrośnie do 1500-2000 J/kg, będą rozbudowywały się komórki konwekcyjne przynoszące błyskawice, ulewne opady deszczu, silny wiatr oraz grad.

Burze termiczne będą jednak występować tylko i wyłącznie lokalnie. Nad resztą Polski wciąż dominować będzie suchy i pogodny wyż, a termometry wskażą od 25-27 stopni C na północnym wschodzie do 30-33 stopni C na pozostałym obszarze (najgoręcej ma być na Pomorzu, zachodzie, południu oraz na Kujawach). Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-wschodni.

Środa, 28 sierpnia 2019

W środę słonecznie i sucho będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Na północnym wschodzie będzie najchłodniej – w przedziale 26-28 stopni C. Nad resztą kraju wystąpi duża energia chwiejności termodynamicznej, sięgająca nawet do 1500-2000 J/kg oraz wzrośnie wilgotność powietrza, co będzie korzystne dla rozbudowywania się komórek burzowych. Niektóre burze mogą być gwałtowne, z silnymi porywami wiatru, gradem i ulewnym deszczem. Gorąco – z temperaturami w przedziale 30-33 stopni C. Dla minimalnej ochłody powieje umiarkowany, południowy i południowo-wschodni wiatr.

Czwartek, 29 sierpnia 2019

W czwartek północno-wschodnia część Polski pozostanie pod wpływem pogodnego i suchego wyżu, ale jednocześnie tam będzie najchłodniej – w przedziale 25-26 stopni C, a o poranku 13-15 stopni C. Nad resztą kraju nawet w najchłodniejszym momencie dnia nie będzie mniej niż 16-19 stopni C, a w ciągu dnia Słońce ogrzeje powietrze do 30-34 stopni C.

Utrzymująca się duża energia CAPE na zachodzie i południu będzie wytwarzała liczne i gwałtowne burze, na które trzeba uważać. W czasie burz wiatr może osiągać nawet 80-90 km/godz., a sumy opadów mogą wynieść 40 mm. Burze będą lokalne i nie wszędzie wystąpią. Miejsc, gdzie nie spadnie kropla deszczu będzie więcej.

Piątek, 30 sierpnia 2019

W piątek jest szansa, że burze dotrą także do Polski centralnej, ale nadal to południowe regiony naszego kraju będą najbardziej burzowe pod względem ich intensywności i sum opadów. Na wschodzie kraju sucho z temperaturami od 24-26 stopni C na północnym wschodzie i północnym zachodzie do 30-32 stopni C w regionach południowych. Po przejściu frontu na zachodzie kraju wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni i zachodni, nad resztą Polski słaby i umiarkowany, przeważnie z południa i południowego-wschodu.

Weekend, 31 sierpnia – 1 września

Na przełomie sierpnia/września czeka nas stabilizacja pogody, niebo się przejaśni, a temperatura nieznacznie spadnie – prognozuje się od 20-22 stopni C na północy do 23-26 stopni C w głębi kraju i 27-28 stopni C na południu. Według obecnych prognoz  będzie to jednak krótka przerwa od gorącej/upalnej pogody, ponieważ w niedzielę na Śląsku, Ziemi Lubuskiej czy w Małopolsce, ponownie ma być około 30 stopni C, a początek nowego tygodnia ma przynieść jeszcze wyższe temperatury, ale ma pojawić się też więcej burz.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.08.2019r. – 01.09.2019r.

30.08.2019r. – godz. 12:38 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.