facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 sie, 2022
- 2 komentarze
Gorący wschód, chłodniejszy i wilgotny zachód. Następnie postępujące ocieplenie, miejscami burze. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.08.2022r. – 28.08.2022r.

Gorący wschód, chłodniejszy i wilgotny zachód. Następnie postępujące ocieplenie, miejscami burze.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.08.2022r. – 28.08.2022r.

Po kilku dusznych i gorących/upalnych dniach, zgodnie z tygodniową prognozą, pogoda zaczęła się zmieniać. W piątek od zachodu rozpoczęło się ochłodzenie, które poprzedzone zostało burzami i ulewami, a miejscami nawet niebezpiecznymi porywami wiatru prostolinijnego (downburst), np. w Opolu. Jednak zjawiska te były bardzo lokalne i ograniczyły się tylko do niektórych regionów.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się w sobotę, ponieważ front został przyblokowany nad zachodnimi i częściowo południowymi dzielnicami kraju przez silny wyż rosyjski. W związku z tym pojawiły się niebezpieczne zjawiska atmosferyczne (training storms – wielokrotne przechodzenie silnych burz/ulew przez ten sam rejon), które doprowadziły do powodzi błyskawicznych (Podhale). Bardzo wydajna strefa opadów przeszła także nad Dolnym Śląskiem i tu również odnotowano zjawisko powodzi błyskawicznej (Dzierżoniów).

(1) OPADY

Tak wygląda mapa dobowych sum opadów (20-08-2022 06:00 – 21-08-2022 06:00). Dane: IMGW

Cała wschodnia połowa kraju będąca pod wpływem wyżu nie otrzymała kropli deszczu, natomiast w strefie oddziaływania frontu sumy opadów są bardzo zróżnicowane.

Wyjątkowo obfite opady odnotowano w Dzierżoniowie – 130,5 mm

Wrocław ma na koncie 20,1 mm (do 6. rano). Później jeszcze ciut dopadało, co łącznie dało sumę opadów na wrocławskich Strachowicach w wysokości 21,1 mm.

Generalnie na Dolnym Śląsku największe sumy opadów zanotowano na południu województwa, np. w Zieleńcu 70,3 mm.

W pierwszej części tygodnia notowano większe sumy opadów deszczu, ale tylko punktowo. Jednak tam gdzie przechodziły burze, spadło nawet ponad 30 mm deszczu.

Podobnie było w środkowej części tygodnia. Później opady zanikały i dominowała słoneczna oraz sucha pogoda.

Przed weekendem pojawił się wspomniany front i zaczęły się wykluwać burze.

Wreszcie porządnie popadało nad częścią wysuszonych na wiór regionów, jednak wciąż wiele powierzchni czeka na solidne opady.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Sytuację związaną z sumami ostatnich (i jeszcze prognozowanych) opadów, zwłaszcza w obrębie Dolnego Śląska przybliżę dokładniej w najbliższy piątek, w pierwszym tegorocznym dolnośląskim komentarzu grzybowym.

(2) TEMPERATURY

Mijający tydzień rozpoczął się bardzo ciepło w całym kraju. Chłodniej było tylko w górach.

Ciepło nasilało się, w zachodniej części kraju zrobiło się upalnie.

Kulminacja ciepła przypadła na czwartek i piątek. Czwartek najgorętszy był w zachodniej części kraju.

W czwartek odnotowano bardzo wysoką średnią dobową temperaturę (najwyższą 27,4 stopnia C w Zielonej Górze, najniższą 20,1 stopnia C w Zakopanem).

W piątek strumień najbardziej rozgrzanych mas powietrza zaczął przesuwać się do centrum kraju. W sobotę upalnie było jeszcze w środkowo-wschodniej części Polski i lokalnie na południu.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

Przed nami końcówka sierpnia i kontynuacja letniej pogody, chociaż w pierwszej części tygodnia Polska będzie wyraźnie podzielona na suchy i gorący/upalny wschód oraz chłodniejszy i bardziej deszczowy zachód. Ostatni weekend sierpnia w całym kraju ma być bardzo ciepły.

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Początek nowego tygodnia we wschodniej połowie Polski zacznie się wyżową i bardzo ciepłą pogodą, natomiast w zachodniej przeważać będzie chłodniejsza i pochmurna aura. Od Pomorza Gdańskiego i Żuław przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk prognozowane są opady deszczu, na południowym zachodzie chwilami mogą być intensywne. W ciągu dnia na Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku nadal przeważać będzie pochmurna pogoda z opadami deszczu, ale ich intensywność wyraźnie się zmniejszy.

Na pozostałym obszarze kraju będzie sporo przejaśnień i rozpogodzeń, jednak na północnym wschodzie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, które wystąpią tylko punktowo i nielicznie.

Na termometrach odnotuje się od 14-15 stopni C w Kotlinach Sudeckich, 16-17 stopni C na zachodzie i w centrum Dolnego Śląska oraz południu Ziemi Lubuskiej, 21-23 stopni C na Pomorzu oraz północy Wielkopolski, 24-25 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Kujawach, wschodzie Wielkopolski i Opolszczyźnie, do 26-28 stopni C na pozostałym obszarze (w rejonie Warszawy może być o 2-3 stopnie cieplej). Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, w czasie burz porywisty.

Wtorek, 23 sierpnia 2022

We wtorek na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, na większym obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku nie prognozuje się opadów, ale czasami zachmurzenie może wzrastać do dużego. Temperatura w tych regionach wyniesie około 22-24 stopni C. Bez opadów i sporo Słońca będzie na krańcach wschodnich, za to na termometrach słupki rtęci wskażą przeważnie 29-30 stopni C.

Na pozostałym obszarze w środowisku wysokiej chwiejności termodynamicznej w ciągu dnia zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami – niektóre z nich mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. Na termometrach w tych regionach prognozuje się od 25 do 28 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, na zachodzie i Pomorzu z kierunków północnych, a na pozostałym obszarze północno-wschodni i wschodni.

Środa, 24 sierpnia 2022

W środę na wybrzeżu, krańcach zachodnich oraz na Podlasiu będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na pozostałym obszarze, w pierwszej części dnia będzie również pogodnie, ale duża energia chwiejności termodynamicznej (prognozowana na 2000 J/kg) pozwoli na rozwój chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i burzami – niektóre z nich mogą mieć gwałtowniejszy charakter z silnymi porywami wiatru, ulewami i gradem.

Najchłodniej będzie nad samym morzem – tam odnotuje się 20-21 stopni C, 23-25 stopni C będzie na zachodzie, 26-28 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, centrum, na Kujawach, 29-30 stopni C na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Warmii i Mazurach do 31 stopni na Podlasiu. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie północny, poza tym północno-wschodni i wschodni, podczas burz porywisty.

Czwartek, 25 sierpnia 2022

W czwartek pogoda będzie podobna, czyli na zachodzie i Pomorzu na ogół pogodnie i sucho, a nad resztą kraju będą rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami, ale będzie ich mniej niż dobę wcześniej. Również temperatury będą kształtować się na podobnym poziomie – na wybrzeżu odnotuje się 20-22 stopnie C, na zachodzie od 23 do 25 stopni C, w głębi kraju 26-27 stopni C, a najgoręcej będzie na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Warmii – od 29 do 31 stopni C.

Piątek, 26 sierpnia 2022

W piątek we wschodniej części Polski, w centrum, na Kujawach i Pomorzu Gdańskim powinno być słonecznie i bez opadów, a na termometrach słupki rtęci wskażą od 28 do 30 stopni C, lokalnie na krańcach wschodnich będzie jeszcze cieplej do 31-32 stopni C. Na zachodzie kraju, na Śląsku i w Małopolsce będzie trochę chłodniej – na poziomie 25-27 stopni C, ale po południu mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Wiatr z kierunków południowo-wschodnich, słaby i umiarkowany, podczas burz silniejszy.

Weekend, 27-28 sierpnia 2022

Wszystko wskazuje na to, że ostatni sierpniowy i jednocześnie wakacyjny weekend upłynie pod znakiem gorącej/upalnej pogody, ponieważ nad Polskę napłyną bardzo ciepłe masy powietrza. Temperatury w sobotę na wschodzie, w centrum, na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim wyniosą od 30 do 32 stopni C. W niedzielę ma być tam jeszcze cieplej, na poziomie 33-34 stopni C. Natomiast na zachodzie kraju będzie nieco chłodniej, na poziomie 24-27 stopni C, za to w akompaniamencie burz, lokalnie gwałtownych. W niedzielę burzowy front ma się przesunąć na wschód.

OPTYCZNIE W NIEBO 22.08.2022r. – 28.08.2022r.

26.08.2022r. – godz. 01:50 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 4°05`;

27.08.2022r. – godz. 10:16 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • serec //23 sie 2022

  Cześć,

  pięknie u was pada, niższe temperatury. Z tego co widzę, to “twoje” lasy dostały solidną porcję opadów. To co, za 2 tygodnie pierwsze doniesienia?

  pozdrawiam

  serec

  • Paweł Lenart //26 sie 2022

   Cześć. 😉

   Doniesienia będą już wcześniej, ponieważ sprawa wymaga przeglądu lasów. Czekamy z niecierpliwością. Życzę zdrowia i leśnej obfitości, Darz Grzyb! 😉