facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 lut, 2020
- brak komentarzy
Groźna pogoda w niedzielny wieczór i w nocy. Przyszły tydzień z kontynuacją dużej zmienności w pogodzie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.02.2020r. – 01.03.2020r.

Groźna pogoda w niedzielny wieczór i w nocy. Przyszły tydzień z kontynuacją dużej zmienności w pogodzie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.02.2020r. – 01.03.2020r.

Mija dokładnie dwa tygodnie od wystąpienia nad Polską silnego incydentu wiatrowego, a tu w najbliższych godzinach szykuje się nam powtórka z “rozrywki”. W związku z tym warto zapoznać się z prognozą konwekcyjną wydaną przez Polskich Łowców Burz:

PIERWSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej Polski ze względu na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego, a także ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia tornad.

Obecnie Europa znajduje się pod wpływem dużego gradientu barycznego. Nad północną Skandynawią znajduje się centrum rozległego ośrodka niskiego ciśnienia, z kolei nad południową Europą znajduje się klin wysokiego ciśnienia.

W niedzielę nad Atlantykiem dojdzie do rozwoju dynamicznego niżu wtórnego, który dzięki silnemu prądowi strumieniowemu, bardzo szybko przemieści się nad Wielką Brytanią i zachodnią Europą, by już w godzinach wieczornych i nocnych przemieścić się, wraz z systemem frontów atmosferycznych nad naszym krajem.

Prognozy modeli numerycznych wskazują, że centrum wspomnianego niżu atmosferycznego przejdzie nad Polską z zachodu na wschód, w godzinach 15 – 23 UTC. W chwili obecnej dokładna trasa i głębokość niżu nie jest znana, jednak najprawawdopodobniej niż przejdzie nad centralną częścią naszego kraju. Dzięki temu południowa Polska znajdzie się w strefie zaostrzonego gradientu barycznego.

Będzie to przyczyną wystąpienia silnego poziomego przepływu powietrza w dolnej troposferze, który na wysokości izobarycznej 925 hPa wyniesie 25-35 m/s. Ścinanie wiatru z warstwy 0-1 km będzie umiarkowane i duże, parametr LLS 15-24 m/s SRH 100-350 m2/s2 lokalnie na południu kraju. W omawianej strefie wystąpi także marginalna chwiejność atmosferyczna CAPE, która nie przekroczy 100 J/kg.

Dzięki silnemu wspomaganiu ruchów wznoszących, zarówno w dolnej jak i górnej troposferze (głównie ze strony chłodnego frontu atmosferycznego), w godzinach wieczornych i nocnych prognozowane jest wystąpienie jednego, lub kilku zorganizowanych ośrodków konwekcyjnych.

Niektóre modele numeryczne sugerują powstanie układu typu MCS w postaci linii szkwału. W takim przypadku, na jej drodze mogą wystąpić silne, a nawet bardzo silne porywy wiatru o prędkości 110-120 km/h, lokalnie ponad 130 km/h, które mogą powodować zniszczenia. Również nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych. Mała chwiejność termodynamiczna, a co za tym idzie stosunkowo niewielka pionowa rozbudowa chmur kłębiastych, może być przyczyną słabej aktywności elektrycznej. Najsilniejsze powywy wiatru prognozowane są w godzinach 18 – 03 UTC.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Powyższy scenariusz jest tylko jednym z wielu możliwych. Jeśli centrum niżu przejdzie bardziej na południe, niż obecnie zakładają to modele numeryczne, to główna strefa silnych porywów wiatru wystąpi jedynie na krańcach południowych, lub nawet całkowicie poza naszym krajem. Możliwe, że energia termodynamiczna będzie zbyt mała, by mogła powstać bardziej zorganizowana struktura konwekcyjna. Niewiadomą pozostaje także głębokość niżu.

Mając to na uwadze, wydany został 1. Stopień zagrożenia, jednak w miarę rozwoju sytuacji, możliwa będzie aktualizacja prognozy do stopnia 2.

Źródło: https://lowcyburz.pl/2020/02/22/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-23-02-2020-i-na-noc-23-24-02-2020/

Oprócz powyższego, w związku ze spodziewanym załamaniem pogody, w systemie Skypredict 2 zostały wydane ostrzeżenia 1 i 2 stopnia przed silnym wiatrem.

Ostrzeżeniem 2 stopnia obowiązującym od 23.02.2020 r. godz. 17:00 do 24.02.2020 r. godz. 05:30 objęte zostały województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, południowa część woj. lubuskiego (w tym Zielona Góra, Żary, Żagań, Nowa Sól, Wschowa), południowa część woj. wielkopolskiego (w tym Leszno, Rawicz, Krotoszyn, Ostrzeszów, Kępno), południowa część woj. łódzkiego (w tym Wieruszów, Wieluń, Złoczew, Pajęczno, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Radomsko oraz południowa część woj. lubelskiego (Zamość, Tomaszów Lubelski).

Na obszarze zaznaczonym ostrzeżeniem 2 stopnia prędkość wiatru może dochodzić w porywach do 90-110 km/h. Podczas przechodzenia stref opadów konwekcyjnych i burz prędkość wiatru w porywach może być większa, nawet do 130 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 75 procent.

Najwcześniej (ok. godz. 16:00-17:00) silny wiatr pojawi się w woj. dolnośląskim i lubuskim, a najpóźniej (ok. godz. 21:00-22:00) – w woj. lubelskim i podkarpackim. W zależności od regionu, silny wiatr będzie odczuwalny w okresie od 9 do 12 godzin i powinien osłabnąć w godzinach porannych.

Ostrzeżeniem 1 stopnia został objęty pozostały obszar Polski za wyjątkiem: woj. podlaskiego, woj. warmińsko-mazurskiego, północnej części woj. mazowieckiego, północno-wschodniej części woj. kujawsko-pomorskiego (Brodnica, Grudziądz) i południowo-wschodniej części woj. pomorskiego (Tczew, Starogard Gdański, Malbork, Sztum, Kwidzyn). Poza wymienionymi obszarami, prędkość wiatru w porywach może osiągać ok. 70-90 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek, natomiast w poniedziałek rano wiatr będzie stopniowo słabnąć.

Zaznaczamy, że zasięg obowiązujących ostrzeżeń 1 i 2 stopnia może jeszcze ulec zmianie, a stopień 2 może zostać jeszcze rozszerzony (m.in. na południową część woj. mazowieckiego, środkową część woj. lubelskiego, łódzkiego). Możliwe będzie również z czasem wydanie 3 stopnia zagrożenia w południowej części Polski, w sytuacji gdy pojawi się pewność wystąpienia porywów wiatru o prędkości powyżej 110 km/h.

Poniedziałek, 24 lutego 2020

Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo niespokojna, wietrzna i deszczowa. Najintensywniejsze zjawiska wystąpią w południowej części kraju. Miejscami będzie też obficie padać deszcze ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia pogoda zacznie się szybko stabilizować, ponieważ od południa zacznie rozbudowywać się układ wysokiego ciśnienia.

Przyniesie on sporo Słońca, ale lokalnie na wschodzie i w Małopolsce, w chłodnej masie powietrza dojdzie do rozwoju konwekcji i wystąpią przelotne opady przelotne opady deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Jednak już w godzinach południowych na zachodzie kraju i na Śląsku będzie przybywać chmur, ponieważ zacznie się do nas zbliżać od Niemiec kolejny, tym razem ciepły front atmosferyczny, który wieczorem przyniesie opady.

Słupki rtęci pokażą maksymalnie w przedziale 4-5 stopni C w Małopolsce, Podkarpaciu i na Suwalszczyźnie, 6-7 stopni C w głębi kraju do 8-9 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na wschodzie, w Małopolsce oraz w centrum jeszcze chwilami silniejszy, w porywach do 60-65 km/godz., na zachodzie i Pomorzu już umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 25 lutego 2020

W nocy z poniedziałku na wtorek przez Polskę przechodzić będzie front z opadami – przeważnie deszczu, ale na czele frontu w dzielnicach północnych i wschodnich, gdzie będzie nieco chłodniej, prognozowane są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W ciągu dnia znajdziemy się pod wpływem kolejnego niżu, tym razem znad Danii, z którym związany będzie chłodny front atmosferyczny.

W pasie od Warmii i Mazur, przez Podlasie, centrum, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk, front przyniesie przelotne opady deszczu, jednak opady deszczu mogą też wystąpić również na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Temperatury ponownie pójdą w górę i wyniosą od 6-7 stopni C na Suwalszczyźnie i 8 stopni C na Pomorzu do 9-12 stopni C w głębi kraju i 13-14 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

Środa, 26 lutego 2020

W środę nad północne i zachodnie dzielnice naszego kraju zacznie już napływać chłodniejsze powietrze. Z rana termometry wskażą około zera stopni C, a w ciągu dnia, na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, temperatura wzrośnie maksymalnie do 3-5 stopni C. Dodatkowo na krańcach zachodnich, Pomorzu, Kujawach i Warmii, w chłodnym powietrzu utworzy się konwekcja, której towarzyszyć będą opady deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu i krupy śnieżnej.

Poza tym będzie jeszcze ciepło – w przedziale 7-10 stopni C. Na północnym wschodzie i w centrum będzie pogodnie oraz sucho, z kolei na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie prognozuje się przelotne opady deszczu, na południowym wschodzie może padać intensywniej. W Tatrach wystąpią opady śniegu. Na wschodzie wiatr słaby, nad resztą kraju chwilami umiarkowany, południowo-zachodni.

Czwartek, 27 lutego 2020

W czwartek, za sprawą niżu znad krajów nadbałtyckich, z północnego-zachodu napłynie zimne i wilgotne powietrze. W związku z tym, ponownie wystąpią dobre warunki do rozwoju konwekcji, dzięki której rozwiną się chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe są słabe burze.

Pogoda będzie dość dynamiczna i zmienna, ponieważ opady będą przeplatać się ze słonecznymi chwilami. Nad ranem odnotuje się od -1 do 2 stopni C, w ciągu dnia od 3-4 stopni C na północy do 5-6 stopni C nad resztą kraju. Jednak silniej wiejący z zachodu wiatr sprawi, że odczucie chłodu zostanie spotęgowane.

Piątek, 28 lutego 2020

Nad ranem prawie w całym kraju wystąpi lekki mróz, w przedziale -3/-1 stopnia C na wschodzie, południu i w centrum, tylko na zachodzie i Pomorzu ma być około zera stopni C. W ciągu dnia będzie od 2-4 stopni C na północy i wschodzie do 5-7 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, południu Wielkopolski i w Małopolsce. Piątek ma być generalnie suchym, słonecznym i spokojnym dniem, jednak wieczorem, od zachodu zacznie się chmurzyć, co będzie zapowiedzią nadejścia kolejnego frontu atmosferycznego. 

Weekend, 29 lutego – 1 marca 2020

Przełom lutego i marca ma nam przynieść kontynuację dynamicznej pogody. Z piątku na sobotę przez Polskę będzie przechodzić front z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz, ponieważ od zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze. W sobotę wystąpi duży kontrast termiczny. Na Podlasiu i Suwalszczyźnie odnotuje się tylko 3-4 stopnie C, natomiast na zachodzie w przedziale 14-16 stopni C.

W niedzielę temperatury będą już bardziej wyrównane i wyniosą od 3-4 stopni C na północy do 7-9 stopni C na południu oraz w centrum. Nie zabraknie również opadów, lokalnie intensywnych, a także wzrośnie prędkość wiatru. Tym samym zakończy się meteorologiczna zima, a wraz z nią czwarty miesiąc “listopada”. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 24.02.2020r. – 01.03.2020r.

– brak istotnych zjawisk astronomicznych widzianych gołym okiem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.