facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 sie, 2023
- brak komentarzy
Grzyboteka nr 0. Debiut wyjątkowego magazynu.

Grzyboteka nr 0.

Debiut wyjątkowego magazynu.

Jeszcze pachnący grzybami i lasem, wyjątkowy i niosący nową jakość oraz wielki powiew świeżości w internetowym świecie zrzeszającym miłośników grzybów. Ukazał się zerowy numer Grzyboteki – magazynu tworzonego przez zacne grono ludzi, którzy zafascynowani są różnorodnym, tajemniczym, pięknym i barwnym światem grzybów. Czekałem na niego z niecierpliwością. Jestem już po jego lekturze i z radością mogę napisać, że jest to wspaniała, bardzo intersująca lektura i przede wszystkim profesjonalnie wykonana praca. Debiut udany w 100%!

Zespół Redakcyjny tworzą osobistości, z których kilka znam dzięki portalom społecznościowym, a niektórych przepytałem w sekcji “Wywiady”. ;)) Grzyboteka to idealny wstęp do nadchodzącej jesieni, czyli najważniejszego okresu w ciągu roku dla grzybiarzy. Znajduje się w niej mnóstwo cennych informacji, ciekawostek, rad i wiele wiele innych wiadomości ze świata grzybów. To lektura obowiązkowa dla każdego grzybiarza.

Zespół Redakcyjny tak opisał wstęp do Grzyboteki – fascynującego świata leśnego (i nie tylko) laboratorium, którego główna siedziba działalności znajduje się ściółce:

Drodzy Czytelnicy! Przed Wami zerowy numer pierwszego w Polsce czasopisma całkowicie poświęconego grzybom. Jest to numer dostępny jedynie online, ponieważ chcieliśmy dać Wam możliwość wglądu w nasz projekt i mamy głęboką nadzieję, że Wam się spodoba. Niebawem miesięcznik będzie wydawany w wersji papierowej i dystrybuowany w całym kraju. Dlaczego zajęliśmy się tematem grzybów? Pewnie dla wielu z Was odpowiedź nasuwa się sama, inni być może zastanawiają się, czy grzybobranie to na tyle ciekawy temat, by poświęcić mu wydawane co miesiąc czasopismo. Otóż „Grzyboteka” aspiruje do całościowego przedstawienia zagadnień dotyczących królestwa grzybów. A jest to królestwo równie fascynujące, co tajemnicze.

Grzyby zewsząd nas otaczają i występują tam, gdzie byśmy się ich zupełnie nie spodziewali. Codziennie wdychamy ich zarodniki, wybieramy się do lasu po owocniki, fotografujemy, ponieważ przyjmują przeróżne kształty i formy, a także cieszą nasze oczy mnogością barw. Niektóre z nich są jednak niewidoczne, przez co mogą powodować w naszych organizmach przeróżne choroby. Jedne gatunki przyczyniają się do rozkwitu bujnego życia drzew i innych roślin, inne zasiedlając żywe rośliny prowadzą do ich osłabienia i obumierania, a jeszcze inne rozkładają materię i uwalniają zgromadzone w niej substancje, dzięki którym może rosnąć nowe zielone życie.

Grzyby rosną dosłownie wszędzie, a jeszcze tak mało o nich wiemy. Powstają na ich temat liczne książki, filmy, a w Internecie aż huczy od działalności grup facebookowych. A my? Jesteśmy grupą ludzi zafascynowanych tym tajemniczym światem. Współpracują z nami profesorowie, doktorzy, specjaliści, którzy na co dzień zajmują się grzybami w swoich pracach badawczych. Chcemy poprzez ten magazyn razem z Wami odkrywać wspaniały świat królestwa Fungi. Jesteście na to gotowi? Mam nadzieję, że tak. Zanurzmy się w ten świat wspólnie.

Mateusz Słyk, redaktor naczelny
wraz z całym zespołem redakcyjnym

Podaję link do magazynu: Grzyboteka Nr 0 – lipiec-sierpień 2023

Ze swojej strony, czasami również postaram się napisać jakichś tekst do magazynu i wzbogacić jego zawartość.

Darz Grzyb!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.