Chociaż do końca zimy z każdym dniem jest coraz bliżej to zimna, wietrzna i mokra aura powoduje, że na wiosnę czekamy z utęsknieniem. W tej lutowej “listopadowej plusze”, jak to określiłem w prognozie pogody na ten tydzień, proponuję coś na rozgrzewkę, dla zdrowia i nie tylko.
Tym czymś jest źródełko termalne, o którym napisał mi ostatnio Czytelnik bloga – Maciek, znany również jako Tazok. Tradycyjnie, jak to ma miejsce w przypadku Maćka, dostajemy solidną garść informacji, okraszoną nietuzinkowymi zdjęciami.
Dziękuję Maćku za wszystko! ;)) Przenieśmy się zatem razem z Tazokiem na Węgry, wprost do źródełka, w którym nawet podczas mrozów jest ciepło! ;))
Hévíz to węgierskie uzdrowisko, które leży w zachodniej części kraju, na zachód od jeziora Balaton. Jednak uzdrowisko słynie z innego jeziora – jeziora termalnego Hévíz (co można przetłumaczyć jako “gorąca woda”, “źródło termalne” ,którego właściwości lecznicze były już znane w starożytności. Obecnie wiadomo, że wody jeziora są bogate w liczne pierwiastki mineralne, takie jak, m.in. brom, potas ,sód, wapń, magnez, żelazo, oprócz tego uwalnia się z dna radon. Jezioro Hévíz to największe jezioro termalne na świecie. Jest jedynym miejscem w Europie , gdzie rosną „dziko” lotosy indyjskie. Sprowadzone sto kilkadziesiąt lat
temu z Indii przez ekscentryka i “węgierskiego króla Midasa” – grafa von Festeticsa.
Temperatura ponad 4 hektarowego jeziora Hévíz latem wynosi 33-34 stopnie, zimą spada do 26-28. Przez cały czas uzupełniane jest świeżą wodą z gorących źródeł zlokalizowanych kilometr pod ziemią. Wypływ jest tak silny, że całkowita wymiana następuje co 28 godzin (nadmiar wody odpływa kanałem do Balatonu). Gorąca woda tryskająca z ziemi przemieszcza się wolno w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara zapewniając tym równomierną temperaturę wody na terenie całego jeziora.
Jezioro jest zagospodarowanym kąpieliskiem otoczonym drewnianymi domkami, w których mieszczą się szatnie, przebieralnie, kawiarnie. Kuracjusze moczą się w wodzie trzymając specjalnych postumentów lub pływają na dmuchanych kołach. Nie wychodząc z wody można wypłynąć na zewnątrz lub pozostać wewnątrz budynków. Bogata w siarkę i kwas węglowy tafla jeziora, pokryta jest czerwonymi indyjskimi lotosami i liliami wodnymi. Hévíz jest jedynym miejscem w Europie, gdzie kwiaty te rosną na wolnym powietrzu. Poza tym woda jeziora, a zwłaszcza znajdujący się na jego dnie muł, mają wyjątkowe lecznicze właściwości radioaktywne. Po kąpieli obowiązkowe białe węgierskie wino z regionu Badascony , preferujemy deserowe Tramini lub niepowtarzalne Muskotalyi Ottonel, kawa i lody gruszkowe, ale się rozmarzyłem :))
Więcej informacji o gorącym źródełku, możecie przeczytać tutaj:
https://www.camprest.com/pl/news/turystyka/heviz-wegierskie-wino-i-indyjskie-lotosy