facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 lis, 2015
- brak komentarzy
Huragan Sandra zbliża się do Meksyku.

1fcadca4-eff2-4aeb-8cc4-956696f8f952images

Miesiąc temu, Meksyk drżał z powodu najpotężniejszego, notowanego w tym rejonie świata, huraganu Patricia. Na szczęście, huragan obrał wyjątkowo korzystną trajektorię z punktu widzenia jego mieszkańców i  – jak na swoją wielkość i siłę – nie spowodował zapowiadanego armageddonu.

Obecnie, pod koniec sezonu huraganowego, wykluł się huragan SANDRA, który wczoraj, 25 listopada 2015 roku, został uznany za największy z ostatnich w historii o tej porze roku. Rzadko kiedy bowiem zjawisko to występuje tak późno. Huragan Sandra, znajduje się 1038 km na południe od Los Cabos. Przemieszcza się w kierunku północnym, jednak później przyśpieszy i przesunie się na północny wschód. W sobotę huragan może zahaczyć o Półwysep Kalifornijski, w okolicach miasta Cabo San Lucas. Następnie po kolei powinien przemieścić się nad stany Sinaloa, Durango i Chihuahua. Obecnie SANDRA ma siłę 3 stopnia (w pięciostopniowej skali).

Prognozy pogody i wyliczenia modeli numerycznych, wskazują, że zanim SANDRA dotrze na ląd, może osłabnąć do miana sztormu tropikalnego (wiatr od 63 do 117 km/h) lub depresji tropikalnej (prędkość wiatru nie przekracza 17 m/s (61 km/h).  Mimo przewidywanego osłabnięcia, Sandra lokalnie może powodować ulewne deszcze i gwałtowne powodzie. Na południu Półwyspu Kalifornijskiego wystąpią one już w piątek, a w sobotę opanują stany: Sinaloa, Durango oraz Chihuahua. Część wilgoci z huraganu może przyczyniać się także do występujących w ostatnim czasie ulewnych deszczy na południowych równinach USA.

Sandra jest najsilniejszych huraganem, występującym tak późno w tym sezonie. Jedynie trzy inne sztormy na wodach wschodniego Pacyfiku uformowały się jeszcze później niż Sandra, jednak było to w 1949 roku. Nie ma żadnych danych dotyczących, tak późnego w tym sezonie, dotarcia na ląd nienaruszonej depresji lub sztormu nazwanego imieniem, w rejonie Półwyspu Kalifornijskiego lub pacyficznego wybrzeża Meksyku. Jeśli Sandra dotrze nad ląd jako sztorm tropikalny, będzie to najnowszy taki przypadek w historii wschodniego Pacyfiku – twierdzi specjalista od huraganów, Michael Lowry. Poprzedni czołowy huragan na obszarze środkowo-wschodniego Pacyfiku czy Atlantyku, wystąpił w 1934 roku. Nie został on nazwany, jednak do 23 listopada pozostawał najpoważniejszym. Sandra jest trzydziestym cyklonem tropikalnym trzeciej kategorii na półkuli północnej w tym roku. Przekracza jednak znacznie dotychczasowe rekordy takich burz z 1997 i 2004 roku.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.