facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 sty, 2024
- brak komentarzy
Informacje pogodowe.

Informacje pogodowe.

Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj zaległa analiza przebiegu pogody w zeszłym tygodniu i garść informacji organizacyjno-technicznych. W zeszłym roku nie dałem rady opublikować kilku ważnych wpisów dotyczących pogody, m.in. podsumowania całego 2022 roku i ciekawostek pogodowych Wrocławia 2022, pomimo, że zapowiadałem ich pojawienie się wiele miesięcy temu. Obiecuję, że w najbliższym czasie nadrobię te zaległości, a także opublikuję kolejną część (już 21) kultowych grzybobrań. Tak to już bywa, kiedy tematów do artykułów jest dużo więcej niż zasobów czasowych na ich pisanie. I wtedy trzeba wybrać, co opublikować na już, co jutro lub za ileś tam dni/tygodni, a co można jeszcze dalej odsunąć w czasie. Nie rozciągam tego wątku, lepiej po prostu jak najszybciej napisać to, co miało być już dawno napisane. ;))

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury to w Wigilię, lekkie akcenty zimowe miały miejsce tylko w wąskim pasie Polski wschodniej i północno-wschodniej. Nad resztą kraju dominowały dodatnie temperatury, najwyższą zanotowała stacja w Szczecinie +11,7 stopnia C. Boże Narodzenie “tradycyjnie” upłynęło z (przed)wiosennymi wartościami na termometrach.

W podobnej, nie-zimowej scenerii upłynął nam drugi dzień Świąt. Tym razem rtęć najwyżej się wspięła na stacji w Nowym Sączu, gdzie zanotowano +13,6 stopnia C, ale na południe od miasta było jeszcze cieplej +14,2 stopnia C. Po Świętach nadeszło kilkustopniowe ochłodzenie.

Ostatnie dni 2023 roku to ponowne ocieplenie i ponownie kilkunastostopniowe “plusy” na termometrach na południu kraju. Najchłodniejsze były Suwałki, ale tam również notowano kilka stopni powyżej zera.

Dopiero w Sylwestra zima nieśmiało drgnęła w północno-wschodniej i północnej części kraju, przynosząc temperatury bliższe panującej porze roku, chociaż jeszcze dalekie od tych śnieżno-mroźno-zimowych.

W ostatnim tygodniu poprzedniego roku nawet nocami rzadko notowano ujemne temperatury, a tam, gdzie jednak wystąpiły to mróz był bardzo niewielki jak na końcówkę grudnia.

Zatem zima, jaka zapanowała w całym kraju na przełomie listopada/grudnia, w starym roku ponownie już nie przyszła.

Nawet nocne i poranne pomiary temperatur na poziomie 5cm nad gruntem można traktować raczej jako przymrozek a nie solidny grudniowy, zimowy mróz.

Czyli za nami kolejne ciepłe Święta Bożego Narodzenia, a śnieg pewnie spadnie na… Wielkanoc. Oczywiście to tylko moje przekąśliwe stwierdzenie, bo tak naprawdę na ten moment nikt nie wie jaka pogoda wystąpi na przełomie marca/kwietnia.

(2) OPADY

Ostatni kwartał 2023 roku zapisał się wilgotno. Po mokrym październiku i listopadzie, grudzień jest trzecim z rzędu miesiącem, w którym opady przekraczają normę z lat 1991-2020.

Poprzedni tydzień najbardziej wilgotny był w pierwszej części. Liczne fronty atmosferyczne i ciepłe atlantyckie masy powietrza dawały wyłącznie opady deszczu, poza terenami górskimi, gdzie notowano również opady śniegu.

Intensywne opady deszczu + woda z topiącego się w górach śniegu spowodowały wzrosty stanów wielu rzek i przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami nawet alarmowych.

♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.