facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 kwi, 2019
- 4 komentarze
Już wkrótce prelekcja terenowa z Robertem Sobolewskim w parku miejskim w Żarowie.

W dniu 19 maja 2019 roku o godz. 16:00 w parku miejskim w Żarowie, zaplanowana jest prelekcja terenowa, której organizatorami są: Fundacja Inicjatywa B i wrocławski dendrolog, ogrodnik i architekt krajobrazu, mgr inż. Robert Sobolewski, znany już doskonale, zarówno z wartościowych i merytorycznych szkoleń, organizowanych wspólnie z Fundacją Aquila, jak i ze spacerów dendrologicznych, podczas których, można dowiedzieć się bardzo dużo ciekawostek o drzewach, a także o sposobach w rozróżnianiu poszczególnych gatunków drzew i krzewów.

Robert prowadzi też świetnego bloga Dendrologia Sobolewski https://dendrologiasobolewski.pl/ ), na który gorąco zachęcam zaglądać.

Tym razem, Robert poprowadzi spacer w parku miejskim w Żarowie (miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żarów), gdzie główne tematy, które są zaplanowane do omówienia to:

1) ochrona zieleni historycznej;

2) rzadkie i unikalne drzewa;

3) drzewa w kompozycji parkowej w Żarowie;

4) podstawy rozpoznawania drzew;

Jak podaje na swojej stronie internetowej Fundacja Inicjatywa B: “Zapraszamy na unikatową prelekcję w Parku miejskim w Żarowie, którą poprowadzi: Robert Sobolewski. W programie znajdą się tematy tj.: rzadkie gatunki i odmiany drzew występujące w żarowskim Parku Miejskim (m.in.: kłęk amerykański, klon pospolity, jodła grecka, cypryśnik błotny etc.), drzewa Żarowa na tle innych rzadkich drzew Dolnego Śląska,

pomniki przyrody jako nobilitacja, ich wartości, korzyści oraz funkcje, rola drzew w kształtowaniu kompozycji parków historycznych, odtwarzanie historycznej kompozycji, szanse i zagrożenia. Zieleń historyczna w kształtowaniu tożsamości regionalnej miasta i gminy Żarów”.

Źródło: https://inicjatywab.pl/2019/04/09/prelekcja-terenowa-historyczna-zielen-parku-miejskiego-w-zarowie/

Podczas prelekcji, będzie się można spotkać ze specjalistami ds. dendrologii i ochrony dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego. Współorganizator – Fundacja Inicjatywa B angażuje się w projekty o charakterze artystycznym, edukacyjnym, historycznym, medialnym i społecznym. Chce w twórczy sposób komentować rzeczywistość, łączyć misję jednoczenia lokalnej społeczności z artystycznym samorozwojem.

W skład Fundacji wchodzą osoby reprezentujące różne pokolenia, a co za tym idzie – rozmaite sposoby patrzenia na sztukę i samej kreacji. Ta właściwość jest zaletą Fundacji. Jej celem jest stworzenie platformy wymiany idei między tradycją a nowoczesnością, starszymi i młodszymi uczestnikami kultury.

Wstęp na prelekcję jest bezpłatny, a obecność, dla każdego miłośnika, szeroko rozumianej dendrologii – obowiązkowa. ;))

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //25 kwi 2019

  Witajcie Towarzyszu Pawle:)
  No tylko nie myślcie Towarzyszu, że dyskretnie urwiecie się z delegacji do Tow. Mieczysława. O nic z tego Towarzysz Robert zwróci na Was szczególną uwagę i starannie odpyta po zajęciach:)
  Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego szkolenia:)

  • Paweł Lenart //26 kwi 2019

   Spokojnie Towarzyszu. Rzetelne sprawozdanie ze spaceru w Żarowie przedłożę zarówno Partii, jak i Towarzyszowi Mieczysławowi. 😉
   Pozdrawiam. 😉

 • mareke //26 kwi 2019

  Pisałem już o tym parku na blogu (http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?p=4284). Chętnie go zobaczę znowu! Jak nie zdarzy się jakiś kataklizm, to spotkamy się Pawle w Żarowie.

  • Paweł Lenart //28 kwi 2019

   Będzie to dla mnie zaszczyt i przyjemność. Kataklizmu modele meteo nie przewidują, a więc powinniśmy się spotkać. 😉