facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 mar, 2020
- brak komentarzy
Kilka zimnych i suchych dni z nocnymi przymrozkami. Ocieplenie od czwartku z przewagą wyżowej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.03.2020r. – 29.03.2020r.

Kilka zimnych i suchych dni z nocnymi przymrozkami. Ocieplenie od czwartku z przewagą wyżowej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.03.2020r. – 29.03.2020r.

Na sam początek przesilenia wiosennego, pogoda wywinęła nam zimowy numer. Jak przeglądam jej przebieg podczas minionej zimy to mogę stwierdzić, że początek astronomicznej wiosny przyniósł nam silniejsze uderzenie zimy, niż nawet w styczniu i lutym.

Na wys. 850 hPa temperatura spadła do najniższego poziomu w tym roku (-15 stopni C), co w marcu zdarza się rzadko, na wschodzie i południu przymroziło i spadł śnieg, a to jeszcze nie koniec, bowiem czekają nas bardzo mroźne noce, jak na ostatnią dekadę marca.

W wielu miejscach kraju ruszyła wegetacja i zakwitły drzewa owocowe (zwłaszcza na zachodzie Polski). Nadchodzące, mroźne noce, mogą niestety wyrządzić szkody w sadach i ogrodach. Ujemne temperatury prognozowane są do czwartku/piątku.

To będzie też bardzo suchy tydzień i niestety, pierwsze, bardziej odległe prognozy pogody zaczynają wskazywać na dominację wyżów i posuchę, która miałaby się na dobre rozpocząć w kwietniu. Mając pod uwagę dużą niepewność tych prognoz z uwagi na odległy termin, można przypuszczać, że nie do końca się one sprawdzą. Oby.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 23 marca 2020

Początek nowego tygodnia zapowiada się bardzo zimny. Nad Europą – od Rosji po Wyspy Brytyjskie będzie rozciągał się potężny wał wyżowy, który przyniesie nam bardzo dużo słonecznej pogody. Więcej chmur pojawi się na niebie dopiero w ciągu dnia, ale nigdzie nie będzie padać. Z rana mróz, od -8/-5 stopni C na południu i wschodzie do -1 stopnia C na wybrzeżu wschodnim.

W ciągu dnia tylko 1-2 stopnie C w Małopolsce, na Podkarpaciu, Górnym Śląsku i północnym wschodzie i 3-5 stopni C w głębi kraju do 6 stopni C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr na północy będzie słabszy niż w niedzielę, ale na wschodzie, południu oraz w centrum pozostanie umiarkowany, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu okresami silniejszy, co zwiększy odczucie zimna z kierunku północno-wschodniego.

Wtorek, 24 marca 2020

Zapowiada się mroźny poranek w całej Polsce, w przedziale -8/-5 stopni C. W regionach podgórskich i na Podhalu spadki temperatury nawet do -13/-10 stopni C. W ciągu dnia dużo Słońca, ale temperatury niskie, od 2-3 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, 4-5 stopni C w centrum i na północnym wschodzie do 6-7 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr na północy słaby, im dalej na południe, tym bardziej odczuwalny, północny i północno-wschodni.

Środa, 25 marca 2020

W środę nadal będziemy pod wpływem wyżu, tym razem znad Rosji, ale zacznie napływać do nas trochę cieplejsze powietrze. W dzień prawie w całym kraju bezchmurnie, tylko na południu pojawi się nieco więcej chmur, ale nigdzie nie prognozuje się opadów. Temperatury z rana nadal na minusie, średnio na poziomie od -7 do -4 stopni C.

W dzień odnotuje się od 3-4 stopni C na południu do 5-6 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej – do 7-8 stopni C na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, na południu okresami silniejszy, co zwiększy odczucie zimna, wschodni i południowo-wschodni.

Czwartek, 26 marca 2020

W czwartek o poranku nadal prognozuje się przymrozki, ale już nieco łagodniejsze, ponieważ zacznie się wymiana mas powietrza z arktycznej na łagodniejszą – polarnomorską. Najzimniej będzie w regionach podgórskich, około -7 stopni C, na południu i północnym wschodzie w przedziale -5/-4 stopni C, a na pozostałym obszarze kraju od -3 do -1 stopnia C.

W ciągu dnia wciąż znaczna przewaga słonecznej pogody i wyraźny wzrost temperatury, od 9-10 stopni C na zachodzie i nad morzem do 11-13 stopni C nad resztą kraju. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany.

Piątek, 27 marca 2020

W piątek w części kraju ma być już bez nocnych przymrozków, największe ich prawdopodobieństwo wystąpi w kotlinach podgórskich. W ciągu dnia przewaga suchej i słonecznej pogody, z wyrównanymi temperaturami od 13 do 15 stopni C. Na południowym zachodzie może być o kilka stopni cieplej.

Weekend, 28-29 marca 2020

Następny weekend zapowiada się znacznie cieplej od tego mijającego. W sobotę mogą wystąpić lokalne, słabe i przelotne opady deszczu na zachodzie kraju i tam ma być najchłodniej, w przedziale 8-10 stopni C.

Nad resztą kraju dużo Słońca z temperaturami od 14 do 17 stopni C. W niedzielę najcieplej ma być na wschodzie kraju i w Małopolsce – do 15 stopni C. Nad resztą kraju ciut chłodniej. Opadów bardzo mało lub wcale.

OPTYCZNIE W NIEBO 23.03.2020r. – 29.03.2020r.

24.03.2020r. – godz. 10:29 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.