facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 mar, 2017
- 2 komentarze
Klasyczna przeplatanka marcowej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.03.2017r. – 12.03.2017r.

Mijający tydzień obfitował w duże zawirowania pogodowe. W czwartek w wielu regionach kraju mieliśmy pierwsze, wiosenne burze, a w sobotę i dzisiaj w nocy przetoczył się w górach solidny halny, który zwiastuje nadchodzące ochłodzenie. Krótko mówiąc – jedna jaskółka wiosny nie czyni. Dwie również. ;)) Po kilku, optymistycznie nastrajających dniach, czeka nas ochłodzenie, opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a także nocne przymrozki. Mamy początek marca i naprawdę, musiałaby utrwalić się wyjątkowo korzystna cyrkulacja, aby zimowe akcenty poszły w zapomnienie. Tak się jednak nie stanie i marzec, będzie nas kilka razy zaskakiwać, przeplatanką wiosenno-zimową.

Należy mieć na uwadze, że na dalekiej północy, zalegają jeszcze ogromne pokłady lodowatego powietrza, które może do nas napłynąć wiele razy. Oczywiście lepiej jest, jak spłynie do nas teraz niż w połowie kwietnia lub na początku maja. Nadchodzący tydzień – pomimo, że będzie zimniejszy od mijającego, zanotuje również przyjemniejsze akcenty, szczególnie na zachodzie i południu kraju.

Poniedziałek, 6 marca 2017
W nowym tygodniu przed wschodnie dzielnice naszego kraju przemieszczać się będzie ośrodek niżowy, który przyniesie silne opady przez cały dzień na północnym wschodzie, a rano także w centrum. Na pozostałym obszarze możemy liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury wywołanego napływem chłodniejszego powietrza polarnomorskiego, pojawi się energia chwiejności i utworzą się chmury burzowe, które – lokalnie przyniosą przelotne opady deszczu i gradu, a nawet wyładowania atmosferyczne. Późnym popołudniem na Suwalszczyźnie i na Warmii deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Temperatura maksymalna od 4-5 stopni C na Suwalszczyźnie i Mazurach, przy czym w ciągu dnia będzie coraz chłodniej, do 9-11 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy i zachodu, jedynie na krańcach wschodnich południowo-zachodni.

Wtorek, 7 marca 2017
We wtorek z samego rana, mieszkańców Pomorza Gdańskiego, Żuław, częściowo Warmii i Suwalszczyzny powitają białe krajobrazy, bo tam będzie padał śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera. W ciągu dnia słupki rtęci osiągną tam maksymalnie 1-2 stopnie C i w dalszym ciągu będzie padał śnieg. Na pozostałym obszarze chmur również całkiem sporo, jedynie na południu – od Dolnego Śląska po Podkarpacie pojawią się rozpogodzenia. Na południu również wystąpią przelotne opady, na pozostałym obszarze raczej bez opadów. Temperatura wyniesie na zachodzie, w centrum i północnym wschodzie ok. 4-6 stopni C, tylko na południu i południowym wschodzie jeszcze dość ciepło – 7-10 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Środa, 8 marca 2017
W środku tygodnia nadal czeka nas kontynuacja chłodnej/zimnej pogody. Poranek z mrozem, miejscami temperatura może spaść nawet do -4/-5 stopni C. W dzień najcieplej na zachodzie, od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk 7-8 stopni C. Nad resztą kraju co najwyżej od 1-3 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Mazurach i Suwalszczyźnie do 4-5 stopni C na pozostałym obszarze. Na północy wciąż pojawiać się będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na pozostałym obszarze nie powinno padać.

Czwartek, 9 marca 2017
W czwartek, tak jak tydzień i dwa tygodnie temu, czeka nas załamanie pogody, związane z frontem atmosferycznym.  W wielu regionach spodziewane są przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie, gdzie będzie najchłodniej do 5-7 stopni C. Poza tym 8-10 stopni C, na zachodzie do 11-12 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodu i południowego-zachodu.

Piątek, 10 marca 2017
Przed weekendem pogoda zacznie dawać nam powody do optymizmu. Zrobi się cieplej, temperatura ma przekraczać 10 stopni C, ale będzie wietrznie i wilgotno, więc na duże ilości słońca raczej nie ma co liczyć. W piątek słupki rtęci mają wskazać od 5-6 stopni C na Suwalszczyźnie do 14-15 stopni C na południu.

Weekend, 11-12 marca 2017
Sobota powinna być najprzyjemniejszym dniem w całym tygodniu, zwłaszcza na południu kraju, gdzie wiatr halny podniesie temperaturę do około 18-19 stopni C przy bezchmurnym niebie. Na pozostałym obszarze kraju będzie średnio o kilka stopni mniej, ale powyżej 10 stopni C przy zmiennym zachmurzeniu i raczej bez opadów. W niedzielę ochłodzi się o kilka stopni i prawie w całym kraju spodziewane są opady deszczu. Tylko wschód może liczyć na przewagę słonecznej pogody. Dalsza część marca (na ten moment), zapowiada się z typową pogodą marcowo-garncową. Na prawdziwą eksplozję wiosny z przewagą temperatur 15-20 stopni C raczej jeszcze poczekamy. 

OPTYCZNIE W NIEBO 06.03.2017r. – 12.03.2017r.

10.03.2017r. – godz. 22:14, koniunkcja Księżyc i Regulus w odległości 0°46,

12.03.2017r. – godz. 14:52, faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //06 mar 2017

  Witaj Paweł:)
  Cóż jak to mówi ludowe przysłowie “W marcu jak w garncu”:) Ale cierpliwości już niedługo doczekamy się naszej wiosenki.
  Serdecznie pozdrawiam.

  • Paweł Lenart //07 mar 2017

   Zgadza się. Już bliżej niż dalej. Za to krokusy już “szaleją” na wrocławskich trawnikach. 😉