facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lip, 2018
- one comment
Klon jesionolistny “Klęczące drzewo” zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2018.

Fot. Klub Gaja

Fot. Klub Gaja

Fot. Klub Gaja

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku zwycięskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim zdobyło 4131 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 3612 głosów uzyskał dąb Henryk z Krakowa, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Trzeci na podium stanął dąb Ustrobniak z Ustrobnej w gminie Wojaszówka w woj. podkarpackim zdobywając 2303 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2018 trafi do przedstawicieli Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „VIRIDIS”,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Krasnystaw. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2018 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 16. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Klęczące Drzewo wywalczyło sobie przewagę już na samym początku głosowania, utrzymując przez cały czas jego trwania pozycję lidera. Zdarzyły się jednak chwile w drugiej połowie plebiscytu, kiedy wydawało się, że zaledwie góra dwie doby dzielą nas od zmiany tego wypracowywanego stanu rzeczy. Kluczem do sukcesu było narastające zaangażowanie mieszkańców Ziemi Krasnostawskiej, także Lubelszczyzny i innych zakątków kraju, którzy w sytuacjach „podbramkowych” mobilizowali swe siły, zapewniając wsparcie dla drzewa. W najtrudniejszym momencie to właśnie osoby indywidualne masowo przystąpiły do udostępniania treści zachęcających do głosowania. Bardzo ważnym dla losów konkursu był także angaż innych podmiotów — formalnych i nieformalnych grup, mediów lokalnych i regionalnych, a także Urzędu Miasta — w promowanie sprawy. Wygrana i awans to jednak jedno, równie bardzo cieszy , że znów udało się nam zjednoczyć i razem wygrać tę wspólną sprawę” komentuje zwycięstwo Tomasz Chuszcza, prezes Stowarzyszenia Krasnostawski Ruch Ekologiczny “VIRIDIS”.

Źródło: https://www.klubgaja.pl/news/1028

Drzewo zgłoszone przeze mnie – klon srebrzysty Bukowianin, uzbierał 270 głosów i zajął 9. miejsce w konkursie. W tym miejscu dziękuję Wszystkim, którzy głosowali na Bukowianina oraz przyczynili się do jego promocji i rozpowszechniania informacji o głosowaniu. Gratuluję zwycięzcom i miłośnikom drzew, którzy głosowali na finałową trójkę, a w szczególności na “Klęczące Drzewo”. Determinacja i konsekwencja godna podziwu. 

Emocje konkursowe opadły, teraz przyjdzie czas na wyciągnięcie wniosków i przemyśleń, aby w ewentualnych, następnych konkursach powalczyć o zwycięstwo ponieważ planuję zgłosić kolejne drzewo do Konkursu na Drzewo Roku 2019. O kandydacie napiszę nie wcześniej niż jesienią, kiedy oficjalnie Klub Gaja umożliwi zgłoszenie kandydatów.

WYNIKI KONKURSU DRZEWO ROKU 2018

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

KLĘCZĄCE DRZEWO

4131

2

DĄB HENRYK

3612

3

DĄB USTROBNIAK

2303

4

DĄB BARTEK

1154

5

DĄB „KRYSTYN”

589

6

LIPA W KRAPKOWICACH

427

7

DĄB MIESZKO

412

8

HAJDUCKA GRUSZA

290

9

KLON SREBRZYSTY BUKOWIANIN

270

10

4 PLATANY – WILHELMINA, PAULINA, JOANNA I DOROTA

247

11

PLATAN KAROL

211

12

TOPOLA ODOLANKA

101

13

DĄB HERB

83

14

JESION MACIEJ

80

15

DRZEWO CZASU

43

16

ZIELONA GRUSZA

40

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //06 lip 2018

  Witajcie Towarzyszu Lenart:)
  Czyli dostaliśmy łomot nie przymierzając jak nasi kopacze na Mundialu. No ale tak to się musiało skończyć skoro uparliście się Towarzyszu działać samemu:) Pamiętajcie najważniejsza jest propaganda:) Drzewo i owszem piękne, sfotografowane jak należy – na pewno cóż z tego Towarzyszu skoro ….. nikt o tym nie wiedział:) No powiedzmy prawie nikt:) Cos tam wspominałeś o znajomych na FB w liczbie około 30 tys. a głosów niecałe 300 fajni ci znajomi nie a co…Towarzyszu tutaj trzeba działać inaczej. Więcej informacji w Gminie, może w szkole (jest tam chyba jakaś), kilka plakatów ulotki (tak tylko kto to zrobi?) W każdym razie potrzeba szerszej informacji inaczej cały Wasz wysiłek idzie na marne. No ale głowa do góry. W przyszłym roku jest znowu głosowanie:)
  Z partyjnym pozdrowieniem:)
  Darz Grzyb:)