facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 lut, 2016
- brak komentarzy
KLUB GAJA i głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2016.

2-zapraszam-blizej

Od 2011 roku, niezwykle ciekawą i bardzo pożyteczną inicjatywę, która jest związana z wielkimi i okazałymi drzewami, rosnącymi w naszym kraju, prowadzi KLUB GAJA poprzez konkurs “Drzewo Roku”. Z roku na rok, przybywa głosujących osób, które zwracają uwagę na wyjątkowość sędziwych drzew.

Sam Klub Gaja został założony w 1988 roku przez Jacka Bożka, który jeszcze w systemie komunistycznym zdecydował się na utworzenie niezależnej organizacji ekologicznej.

16

Na stronie internetowej Klubu, można przeczytać m.in.: “Od 27 lat zachęcamy Polaków do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska naturalnego i poszanowania praw zwierząt. Otwieramy debatę społeczną na temat tego, co to znaczy być ekologicznym. Konsekwentnie uczestniczymy w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w tworzeniu nowych postaw społecznych podkreślających wagę codziennych wyborów w stosunku do przyrody i świata zwierząt. Poprzez nasze idee i działania staramy się inspirować i zachęcać do współpracy różnorodne środowiska społeczne, zawodowe i kulturowe, a także różne pokolenia Polaków”.

“Jesteśmy zespołem, który współpracuje od wielu lat. W działaniach dla ludzi, przyrody i zwierząt jesteśmy wytrwali i skuteczni. Osiągamy zamierzone rezultaty dzięki wieloletniemu doświadczeniu, współpracy z różnymi partnerami oraz wsparciu wolontariuszy i darczyńców, którzy tworzą Krąg Przyjaciół Klubu Gaja.

Klub Gaja jest Organizacją Pożytku Publicznego (KRS 0000120069). Nasza działalność możliwa jest dzięki dotacjom, wpłatom darczyńców oraz wpłatom podatku.

EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2016

Emocje po ogłoszeniu wyników krajowego konkursu na Drzewo Roku nie gasną. Zwycięskie DRZEWO ROKU, którym w 2015 roku został DĄB SZYPUŁKOWY “BOLKO” z HNISZOWA uczestniczy w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2016. Jak czytamy na stronie KLUBU GAJA, “przysparza on coraz więcej emocji. W plebiscycie prowadzi Najstarsze Drzewo w Bataszek z Węgier, na którego koncie jest już 36 572 głosy. Tysiącletnia Lipa z Republiki Czeskiej jest druga z wynikiem 27 619 głosów. Polski Dąb Bolko pozostaje na razie poza podium. Klub Gaja zachęca do mobilizacji i głosowania na polskiego kandydata!”

13 481 głosów oddanych na polskie drzewo plasuje Bolka na 4. miejscu w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016. W ciągu ostatnich kilku dni wyprzedzili nas Hiszpanie oddając 16 669 głosów na Sosnę – Dąb z Canicosa. Tuż za nami na 5. miejscu jest Dąb z Bułgarii z 12 864 głosami, a na 6. miejscu z niewielką różnicą głosów – 12 283 – Grusza ze Słowacji.

CIMG9775

Podobnie jak w poprzednich latach trwa zacięty „wyścig” o trzecie miejsce. Głosujmy i sprawdzajmy wyniki, bawmy się. Głosowanie trwa do końca lutego, lecz ranking oddanych głosów był widoczny tylko do poniedziałku 22. lutego. Tak wynika z regulaminu konkursu podanego przez organizatorów. Zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu poznamy dopiero 20 kwietnia podczas uroczystej Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli  – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od 2002 roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Polski kandydat Dąb Bolko w roku 2015 zdobył tytuł Drzewa Roku 2015 w konkursie organizowanym przez Klub Gaja.

W Polsce w tym roku odbędzie się już 6. edycja konkursu Drzewo Roku. Celem obu konkursów: Drzewo Roku oraz Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Głosować na Dąb Bolko można tutaj >>>>

Zróbcie to jak najprędzej!!! Za wszystkie głosy SERDECZNE DZIĘKI! ;))

Za wyrażenie zgody na możliwość skorzystania i przytoczenia informacji ze strony internetowej, związanych z Klubem Gaja i konkursami oraz załączenia zdjęcia dębu “BOLKO”, autorstwa Grzegorza Chwesiuka, Municipal Office Ruda Huta, Tomek Pikuła, serdecznie dziękuję Panu Jackowi Bożkowi – założycielowi Klubu Gaja.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.