facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 gru, 2023
- brak komentarzy
Kontynuacja ciepłego i zmiennego pogodowo oblicza grudnia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.12.2023r. – 31.12.2023r.

Kontynuacja ciepłego i zmiennego pogodowo oblicza grudnia.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.12.2023r. – 31.12.2023r.

Przedostatni tydzień w roku obfitował w dynamikę zjawisk pogodowych, zwłaszcza w drugiej części tygodnia, kiedy głębokie niże nurkujące nad Skandynawią i Bałtykiem, przyniosły ulewy, wichury, śnieżyce, lokalne burze, a nawet trąbę powietrzną. Pogoda solidnie narozrabiała nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Europy. Doszło do połamania setek drzew i zatarasowania dróg, wystąpiły problemy z zerwanymi sieciami energetycznym, podtopieniami i innymi skutkami żywiołu.

(1) CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE

W drugiej połowie tygodnia nad Skandynawią przetaczał się bardzo głęboki niż, ale nie spowodował jeszcze bardzo dużego spadku ciśnienia w Polsce, ponieważ jego centrum było stosunkowo daleko od naszego kraju. Dopiero drugi, tzw. niż wtórny, którego centrum znalazło się nad Bałtykiem, wywołał największy spadek ciśnienia i pogodowe zawirowania.

Zagęszczenie izobar wyglądało imponująco i złowrogo. Dookoła centrum niżu nazwanego ‘Zoltanem’ (lub orkanem ‘Pia’) kotłowały się chmury z przeróżnymi opadami i bardzo silnymi podmuchami wiatru. Ciśnienie obniżyło się aż do ok. 955 hPa. Bardzo duża różnica ciśnienia na małym obszarze spowodowała gwałtowny przepływ wiatru i niszczycielskie wichury.

Ciśnienie leciało “na łeb na szyję”. W ciągu doby największy jego spadek zanotowano w Kołobrzegu i Świnoujściu -23,1 hPa. Gdy porównamy jego spadek na Pomorzu od soboty 16 grudnia to okazuje się, że wyniósł on aż -55 hPa.

Tak wygląda rozkład ciśnienia na poziomie morza w Polsce w dniach 21 i 22 grudnia. Niektóre modele prognozowały pobicie rekordu w historii pomiarów instrumentalnych. Brakowało niewiele, ale rekord nie został pobity lub wyrównany. Najniższe ciśnienie zanotowane w Polsce po wojnie to 965.2 hPa odnotowane 26.02.1989 r. Najniższe przynajmniej od 1881 r. miało miejsce 17.01.1931 r. i wyniosło około 959 hPa (Hel). 

(2) MAKSYMALNY PORYW WIATRU

Największe porywy wiatru zanotowano w piątek. Na szczęście były mniejsze od prognozowanych na kilka dni przed uderzeniem, jednak i tak spowodowały wiele problemów oraz szkód.

(3) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Mroźna zima na razie odpuściła, początek tygodnia przyniósł nawet dwu-cyfrowe dodatnie wartości na termometrach. W Bielsku-Białej zanotowano +13,3 stopnia C.

Także w środkowej części tygodnia, w całym kraju notowano kilkustopniowe plusy.

Przed weekendem zaczęło się ochładzać, ponieważ głęboki niż z centrum nad Bałtykiem zaczął kierować do Polski zimniejsze masy powietrza z północnego-zachodu.

Z piątku na sobotę pojawiły się niewielkie przymrozki, w niektórych regionach kraju wystąpiła niebezpieczna gołoledź.

Także ostatnia noc przyniosła spadki temperatur poniżej 0 stopni C, ale mróz był niewielki, w wielu miejscach minimalny.

(4) OPADY

Początek tygodnia był pogodny i suchy na większości obszaru kraju, tylko północ była pod wpływem frontu atmosferycznego i tam notowano opady deszczu.

Jeszcze więcej opadów pojawiło się w środkowej części tygodnia, miejscami padało dość intensywnie.

Najwięcej opadów przeszło nad Polską 21 i 22 grudnia. W zależności od temperatury były to opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu. Lokalnie pojawiły się burze.

Poprzednia doba najwięcej opadów przyniosła na skrawkach południowych i południowo-zachodnich, ale generalnie opady pojawiały się na przeważającym obszarze Polski.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 25 grudnia 2023

Na początku ostatniego tygodnia w roku prognozuje się kontynuację bardzo ciepłej jak na grudzień pogody. Pogodą w Polsce będzie sterował niż, którego centrum w godzinach okołopołudniowych znajdzie się nad Zatoką Ryską. Z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny związany z tym niżem, który przyniesie w wielu regionach przelotne, a na północnym wschodzie również ciągłe opady deszczu. Na chwile ze Słońcem i przejaśnieniami też można liczyć, a najwięcej pogodnego nieba i na ogół bez opadów będzie na Pomorzu i w drugiej części dnia na Kujawach, Warmii, Mazurach oraz północy Mazowsza.

Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7 stopni C w województwach północnych, 8-10 stopni C odnotuje się w pasie dzielnic środkowych, tj. od Ziemi Lubuskiej, przez południową i środkową część Wielkopolski oraz Mazowsza po Lubelszczyznę, Roztocze, Góry Świętokrzyskie, do maksymalnie 11-13 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr dość silny i porywisty, w porywach na ogół od 60 do 70 km/h, na północy 80 km/h, natomiast nad samym morzem do 100-110 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 26 grudnia 2023

We wtorek nasz kraj znajdzie się pod wpływem kolejnego niżu, który tym razem będzie przemieszczał się nad północnymi regionami Polski. Przyniesie tam dużo chmur z intensywnymi opadami deszczu, które początkowo będą ciągłe, a następnie przelotne, ale miejscami mogą pojawić się burze. Najdłużej pogodne niebo utrzyma się na Podkarpaciu, Roztoczu, w Małopolsce i na południu woj. śląskiego.

W drugiej części dnia również w głębi kraju pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Wiatr nadal będzie dość silny i porywisty, zwłaszcza podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych, której mogą towarzyszyć formacje liniowe – wówczas pojedyncze porywy mogą przekraczać 80-90 km/h. Będzie wiać z zachodu i południowego-zachodu.

Na termometrach odnotuje się od 6-7 stopni C na północy i wschodzie Mazowsza, 8-10 stopni C prognozuje się na przeważającym obszarze kraju, a najcieplej do 12-13 stopni C wskażą termometry na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Środa, 27 grudnia 2023

W środę Polska od południa dostanie się pod wpływ strefy podwyższonego ciśnienia, która przyniesie stopniową stabilizację pogody. W godzinach przedpołudniowych wystąpią jeszcze opady deszczu i deszczu ze śniegiem na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz na południowym wschodzie, ale w ciągu dnia będzie się tam przejaśniać i rozpogadzać. Na pozostałym obszarze będzie sucho, z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, ok. 5-6 stopni C odnotuje się w głębi kraju do 7-8 stopni C na południu kraju. Wiatr na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce umiarkowany, stopniowo słabnący, na wschodzie i północy jeszcze okresami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni, nad morzem także północno-zachodni.

Czwartek, 28 grudnia 2023

W czwartek czeka nas kolejna zmiana pogody, ponieważ pogodę w Polsce będzie kształtował ośrodek niskiego ciśnienia, który znad Szkocji zacznie się przemieszczać w stronę Morza Północnego. Związany z tym niżem ciepły front atmosferyczny przyniesie opady deszczu przede wszystkim na północy i zachodzie kraju. W pozostałych regionach powinna dominować spokojna i słoneczna aura.

Z południa napłyną bardzo ciepłe masy powietrza. Na termometrach prognozuje się od 3-4 stopni C na Podlasiu, 7-9 stopni C będzie na Warmii, Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Mazowszu oraz w centrum do nawet 12-14 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, chwilami silniejszy.

Piątek, 29 grudnia 2023

W piątek Polska znajdzie się pod wpływem układu podwyższonego ciśnienia, który zapewni przewagę słonecznej pogody. Niewielkie opady deszczu ze śniegiem i śniegu możliwe są w regionach Polski północno-wschodniej. Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 3-5 stopni C odnotuje się w centrum do 6-7 stopni C na południu.

Weekend, 30-31 grudnia 2023

Ostatni weekend w 2023 roku nie przyniesie zasadniczej zmiany pogody. Niż, którego centrum znajdzie się nad krajami Europy Zachodniej, będzie sprowadzał bardzo ciepłe masy powietrza, a na termometrach w wielu miejscach, zwłaszcza w regionach Polski południowej i zachodniej odnotuje się powyżej 10 stopni C.

Niż przyniesie też opady deszczu, ale nie powinno zabraknąć również pogodnych chwil z przejaśnieniami. Temperatury będą oscylować na poziomie 5-10 stopni C. Wszystko wskazuje na to, że w takiej ciepłej, atlantyckiej pogodzie będą przebiegać również pierwsze dni Nowego Roku.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.12.2023r. – 31.12.2023r.

27.12.2023r. – godz. 01:34 – faza Księżyca – pełnia;

28.12.2023r. – godz. 01:31 – koniunkcja Merkury i Mars w odległości – 3°34.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.