facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 sty, 2020
- brak komentarzy
Kontynuacja ciepłej odsłony stycznia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.01.2020r. – 12.01.2020r.

Kontynuacja ciepłej odsłony stycznia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.01.2020r. – 12.01.2020r.

Ekstremalnie ciepły luty, czerwiec, listopad i w końcu grudzień przesądziły o wyjątkowo ciepłym całym roku. Jest to kolejny dowód na to jak szybko ociepla się klimat w naszej lokalnej skali. Najcieplejszym miastem jest Wrocław ze średnią roczną temperaturą sięgającą prawie 12 stopni (średnia dla lat 1981-2010 to 9,1°C).

Nawet w Suwałkach średnia temperatura sięga niemal 9 stopni (w XX w. oscylowała wokół 6 stopni). W skali kraju anomalia przekroczyła aż o 2 stopnie średnią z ostatniego wielolecia.

Źródło: https://meteoprognoza.pl/2020/01/04/rok-2019-najcieplejszy-w-historii-polskich-pomiarow

Szczegółowe podsumowanie pogody w 2019 roku zrobię po słynięciu wszystkich, istotnych danych, niemniej już wiadomo (chociaż wiadomo to było wcześniej, co najmniej w połowie grudnia 2019 roku), że był to rekordowo ciepły rok w naszym kraju. Należy też wspomnieć o noworocznym rekordzie, o którym napisali gospodarze Meteomodelu:

“Aż całą dobę… …kazał sobie czekać rok 2019 na kolejny rekord ciepła na naszym kontynencie. Tym razem padło na Norwegię – w Sunndalsøra odnotowano aż +19.0°C – tym samym pobity został dotychczasowy rekord ciepła stycznia z 1989 odnotowany w Tafjord (17.9°C). Warto zwrócić uwagę, że oznacza to, że Norwegia posiada obecnie wyższy rekord ciepła stycznia, niż Polska. W naszym kraju póki co nie zanosi się na rekordy ciepła – w końcu miano zimy 30-lecia do czegoś zobowiązuje”. ;))

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/az-cala-dobe/

Tymczasem czeka nas kontynuacja ciepłego wydania styczniowej pogody. Śnieg pozostanie wysoko w górach, a na nizinach, pogoda będzie przypominać raczej marzec, aniżeli śnieżny i mroźny styczeń. Wprawdzie IMGW trochę straszy “prawym sierpowym” dziadka mrozu po połowie stycznia, ale… zobaczymy jak to wyjdzie w zimowej praktyce. ;))

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 6 stycznia 2020

Na początku nowego tygodnia, do godzin południowych mogą wystąpić niewielkie opady śniegu przechodzące w deszcz na Warmii i Mazurach, Podlasiu, na Mazowszu i lokalnie w centrum, a po południu na wschodzie. Natomiast na Pomorzu i zachodzie, możliwe są słabe i przelotne opady deszczu lub mżawki. Najwięcej przejaśnień prognozuje się na Śląsku, w Małopolsce i w woj. świętokrzyskim. Tam też nie powinno padać.

Najchłodniej będzie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – około 0 stopni C, 1-2 stopnie C na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, 3-4 stopnie C na Warmii, Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, a najcieplej – w przedziale 5-7 stopni C na Pomorzu. Wiatr na południu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-zachodni.

Wtorek, 7 stycznia 2020

We wtorek Polska zacznie dostawać się od południa pod wpływ wyżu znajdującego się na pograniczu Rumunii i Węgier. Dlatego w większości kraju będzie coraz więcej przejaśnień – na zachodzie, południu oraz w centrum będzie pogodnie już od samego rana, ale jednocześnie najchłodniej, ponieważ temperatura spadnie do wartości -3/0 stopni C, a w rejonach podgórskich w przedziale -6/-8 stopni C.

Na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu zacznie się przejaśniać w ciągu dnia, ale poranek za to będzie cieplejszy z dodatnimi wartościami na termometrach – od 1 do 4 stopni C. W ciągu dnia nastąpi wzrost temperatury i przeważnie będzie od 3 do 5 stopni C.

Natomiast na Pomorzu, gdzie pod wieczór zacznie się mocniej chmurzyć, temperatury będą wyższe, w przedziale 6-7 stopni C. Podobnie będzie na południowym zachodzie kraju. Wiatr w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku słaby, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-zachodni.

Środa, 8 stycznia 2020

W środę na południu kraju, wschodzie oraz w centrum przez większość dnia będzie pogodnie i sucho. Z rana wystąpią niewielkie przymrozki, w rejonach podgórskich nieco większe. W ciągu dnia odnotuje się od 3-4 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 5-6 stopni C na Warmii i Mazurach, w centrum, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce.

Natomiast na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku w ciągu dnia zacznie się coraz mocniej chmurzyć i pojawią się opady deszczu, które wieczorem będą przemieszczać się w głąb kraju. Tam też będzie najcieplej – w przedziale 8-10 stopni C. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, na wybrzeżu chwilami okresami dość silny.

Czwartek, 9 stycznia 2020

W czwartek zrobi się jeszcze cieplej i poza Bieszczadami, nigdzie nie powinny już wystąpić poranne przymrozki. Na zachodzie kraju będzie nie mniej niż 8 stopni C, a w ciągu dnia prognozuje się od 5 stopni C na południowym wschodzie, 6-8 stopni C w głębi kraju do 9-10 stopni C na zachodzie.

Na zachodzie, południu oraz w centrum swój wpływ zaznaczy ciepły front atmosferyczny od niżu duńskiego, dlatego w tych regionach mogą wystąpić niewielkie opady deszczu. Natomiast na północnym wschodzie i w drugiej części dnia na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu prognozuje się przejaśnienia i zanik opadów. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany.

Piątek, 10 stycznia 2020

W piątek prognozuje się przejście nad Bałtykiem kolejnego niżu, który na północy kraju przyniesie opady deszczu, natomiast nad resztą kraju powinna utrzymać się słoneczna i sucha pogoda. Temperatury wciąż na wysokim poziomie, jak na styczeń. Odnotuje się od 7-8 stopni C na wschodzie do 10-11 stopni C na zachodzie. Wiatr z południowego-zachodu, umiarkowany.

Weekend, 11-12 stycznia 2020

Na przyszły weekend prognozuje się niewielkie ochłodzenie. W ciągu dnia na termometrach odnotuje się około 5-6 stopni C, natomiast w nocy z soboty na niedzielę pojawią się przymrozki. Nadal ma przeważać słoneczna i sucha pogoda, tylko lokalnie mogą wystąpić mgły, które miejscami utrzymają się do godzin południowych. Na chwilę obecną, w prognozach pogody, śnieżnej i mroźnej zimy na terenie całego kraju, nadal w ogóle nie widać.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.01.2020r. – 12.01.2020r.

10.01.2020r. – godz. 20:10 – półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca;

10.01.2020r. – godz. 20:21 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.