facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 lut, 2024
- brak komentarzy
Kontynuacja cieplejszej i wilgotnej odsłony lutego, chociaż opadów będzie mniej i pojawi się więcej słonecznych chwil. Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.02.2024r. – 18.02.2024r.

Kontynuacja cieplejszej i wilgotnej odsłony lutego, chociaż opadów będzie mniej i pojawi się więcej słonecznych chwil.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.02.2024r. – 18.02.2024r.

Dzisiejsza prognoza pogody ukazuje się bez analizy mijającego tygodnia. Poświęcę jej odrębny wpis, przy okazji poruszając wątek sytuacji hydrologicznej w kraju. A przed nami kontynuacja ciepłej odmiany lutego z mniejszą ilością opadów i częstszym wyglądaniem Słońca zza chmur.

Poniedziałek, 12 lutego 2024

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę na przeważającym obszarze kraju będzie miał jeszcze niż, którego centrum w godzinach południowych znajdzie się nad Pomorzem, natomiast w drugiej połowie dnia zacznie się on odsuwać nad południowo-wschodni Bałtyk. Z zachodu nadal będą napływać ciepłe, polarnomorskie masy powietrza od strony Oceanu Atlantyckiego.

W dzień nad większością Polski będzie przeważać duże zachmurzenie i opady deszczu, jednak w miarę upływu dnia na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie, a po południu na południu Wielkopolski i zachodzie woj. łódzkiego zacznie się rozpogadzać. Również na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będą pojawiać się przejaśnienia.

Temperatura maksymalna wyniesie od 4-5 stopni C na wybrzeżu zachodnim i środkowym, 6-7 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu do 10-12 stopni C na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz wschodzie i południu Mazowsza. Na pozostałym obszarze odnotuje się przeważnie 8-9 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, jedynie przejściowo na Pomorzu słaby. Będzie wiał na ogół z południowego-zachodu i zachodu, na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu przez większość dnia południowo-wschodni i południowy.

Wtorek, 13 lutego 2024

We wtorek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego znad Alp, który stopniowo przyniesie stabilizację aury i więcej chwil ze Słońcem. Liczniejsze zachmurzenie wystąpi w regionach Polski północnej i wschodniej, a w wielu regionach na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, a pod koniec dnia również w centrum pojawią się przelotne opady deszczu, pod wieczór miejscami deszczu ze śniegiem.

O poranku lokalne słabe przymrozki przygruntowe pojawią się na krańcach południowych, poza tym na termometrach odnotuje się od 3 do 5 stopni C. W ciągu dnia będzie cieplej – na ogół od 5 do 7 stopni C, trochę cieplej – do 8-9 stopni C będzie na południu kraju, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni i północno-zachodni, na Pomorzu również południowo-zachodni.

Środa, 14 lutego 2024

W środę Polska nadal będzie w zasięgu układu wyżowego, który przyniesie sporo pogodnego nieba, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Więcej chmur może pojawiać się nad regionami północnymi, gdzie mogą jeszcze wystąpić niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Rano w wielu regionach Polski może być mglisto i z przymrozkami.

W dzień prognozuje się od 4-5 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 6-8 stopni C ma być na przeważającym obszarze kraju do 9-10 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w zachodniej i środkowej Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby, tylko chwilami na wschodzie, w Małopolsce, na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu południowy i południowo-zachodni, poza tym północno-zachodni.

Czwartek, 15 lutego 2024

W czwartek o poranku na wschodzie Polski będzie mglisto. Na pozostałym obszarze dość pogodnie, chociaż na zachodzie zacznie się już chmurzyć, ponieważ do Polski zbliży się front atmosferyczny, który w dzień na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski oraz Dolnym Śląsku przyniesie opady deszczu. W pozostałych regionach kraju do końca dnia powinno być pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. O poranku tylko lokalnie pojawią się przymrozki, natomiast na zachodzie i Pomorzu utrzymają się dodatnie wartości na termometrach.

W ciągu dnia odnotuje się od 2-3 stopni C na północnym wschodzie kraju, 4-6 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu, 7-9 stopni C w głębi kraju do 10-12 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr na wschodzie, w zachodniej Małopolsce i zachodzie woj. dolnośląskiego słaby, poza tym umiarkowany, na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, centrum i na Opolszczyźnie chwilami nieco silniejszy, południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 16 lutego 2024

W piątek o poranku we wschodniej połowie naszego kraju będzie pogodnie, ale z kilkustopniowymi przymrozkami. Za to na zachodzie temperatury nie spadną poniżej poziomu 6-8 stopni C. W ciągu dnia w województwach wschodnich będzie przeważać sucha i słoneczna pogoda. Natomiast nad regiony zachodnie znad Niemiec nasunie się kolejny front, który przyniesie wzrost zachmurzenia i miejscami słabe opady deszczu. W ciągu dnia strefa opadów będzie przemieszczała się w głąb kraju.

Ponownie zrobi się cieplej, ponieważ z południa będą napływać łagodne masy powietrza polarnomorskiego. Na termometrach prognozuje się maksymalnie od 5-6 stopni C na północnym wschodzie, 7-9 stopni C na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 10-12 stopni C w głębi kraju do 13-14 stopni C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych.

Weekend, 17-18 lutego 2024

Jeszcze tydzień temu niektóre modele sugerowały, że w drugiej połowie lutego może powrócić śnieżna i mroźna zima. Obecnie wycofują się z tego, ale sytuacja wciąż jest rozwojowa i niepewna. Więcej na ten temat wyjaśni się w najbliższych dniach, tymczasem następny weekend to wciąż cieplejsza i miejscami wilgotna odmiana lutego, niemniej pojawią się również przejaśnienia i słoneczne chwile. Sobota zapowiada się bardziej pochmurna i ciepła, z temperaturami przekraczającymi 10 stopni C na przeważającym obszarze Polski, za to w niedzielę ma być już pogodniej i chłodniej z temperaturami na poziomie od 2-3 stopni C na wschodzie Polski do 7-8 stopni C na zachodzie i południu kraju.

OPTYCZNIE W NIEBO 12.02.2024r. – 18.02.2024r.

12.02.2024r. – godz. 08:11 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 0°36;

15.02.2024r. – godz. 07:31 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°55;

16.02.2024r. – godz. 01:27 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 3°03;

16.02.2024r. – godz. 16:02 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.