facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 paź, 2016
- brak komentarzy
Kontynuacja zimnej, pochmurnej i deszczowej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.10.2016r. – 16.10.2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zanim przejdę do sedna sprawy, krótko na temat zdjęcia przewodniego. Zostało ono zrobione przez Maćka, znanego na moim blogu jako Tazok, który już kilka razy podzielił się z Tobą wspaniałymi artykułami. Otrzymałem je wczoraj sms-em podczas grzybobrania. Przez kilka minut musiałem się pośmiać. Jest rewelacyjne! ;)) Widziałem już wszelkie odmiany bałwana z setkami rekwizytów. Z braku śniegu podczas ostatnich zim, niektórzy lepili nawet bałwany z błota. Ale po raz pierwszy widzę bałwana prawdziwkowego. Według relacji Tazoka – zima w górach już jest widoczna od 500 metrów n.p.m., a powyżej 700. metrów, mamy do czynienia z jej lekko zaawansowaną odmianą. Po “szoku” termicznym, który zafundował nam początek października, wyjęliśmy ciepłe ubrania i zadajemy sobie pytanie. Czy przewaga zimnej odmiany jesieni przejęła stery pogodowe i ich nie odda, czy może będzie jeszcze ciepło i możemy liczyć na babie lato? W nadchodzącym tygodniu, babiego lata nie musimy się “obawiać”. Za to nie zabraknie opadów, wiatru, niskich temperatur i pluchy. A psik. ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniedziałek, 10 października 2016
Nowy tydzień i nowy front atmosferyczny znad Ukrainy. Da on o sobie znać od Pomorza aż po wschodnie Mazowsze. W tych regionach przez cały dzień będzie pochmurno z opadami deszczu i mżawki, a temperatura będzie oscylowała jedynie w granicach 6-8 stopni. Na pozostałym obszarze słońce na chwilę powinno wyjrzeć, zwłaszcza na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu, jednak i tam miejscami przelotnie popada. Temperatura, dzięki przebłyskom słońca będzie nieco wyższa, na poziomie 8-10 stopni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtorek, 11 października 2016
We wtorek na przeważającym obszarze naszego kraju będzie pochmurno z opadami deszczu lub mżawki. Opady nie powinny być bardzo intensywne, ale odczucie wilgoci i przenikliwego zimna z pewnością będą odczuwane. Temperatury nadal bardzo niskie, na poziomie 7-9 stopni, tylko na Roztoczu ok. 10 stopni. Wiatr umiarkowany z kierunku północno-wschodniego, chociaż początkowo będzie wiać z zachodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Środa, 12 października 2016
Gdyby komuś było mało frontów, to w środę pojawi się kolejny, tym razem z południa. To oznacza zwiększone sumy opadów, w szczególności na południu i zachodzie kraju, do 15-25 mm. Pozostała część kraju także będzie pochmurna. Opady nie powinny dotrzeć tylko do dzielnic północno-wschodnich. Zimno – od zaledwie 6-8 stopni na południu oraz w centrum do 9-10 stopni na północy i zachodzie. Do tego wszystkiego silny wiatr ze wschodu i północnego-wschodu będzie potęgować odczucie zimna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czwartek, 13 października 2016
Czwartek będzie prawdopodobnie pierwszym w nowym tygodniu dniem z większą ilością słońca. Najwięcej rozpogodzeń spodziewanych jest na południu i północnym wschodzie. Temperatury nadal bardziej listopadowe niż październikowe – od 5-6 stopni na południowym wschodzie, 7-8 stopni w głębi kraju do 10 stopni na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni, czyli zimny. Brr…

Piątek, 14 października 2016
W piątek w nocy będzie sporo rozpogodzeń. Przy napływie arktycznego powietrza oznacza to przymrozki. Te pojawią się głównie w północnej i wschodniej części kraju. Tam też w ciągu dnia powinno być najwięcej pogodnych chwil. Chmury zdominują głównie południowe dzielnice, ale opadów być nie powinno. Temperatury nadal niskie, maksymalnie od 9 do 11 stopni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Weekend, 15-16 października 2016
Na weekend prognozy pogody są bardzo zmienne. Jedne modele “widzą” kolejne fronty z opadami deszczu, inne wpływ wyżu skandynawskiego, który już od kilku dni pompuje do nas arktyczne powietrze. W tym drugim scenariuszu mogą wystąpić spore przymrozki i to na terenie prawie całego kraju, dlatego lepszy byłby scenariusz frontowy. Po połowie października, widać cień szansy na babie lato. Jeżeli tylko potwierdzą się te informacje to zamelduję o tym uroczyście. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 10.10.2016r. – 16.10.2016r.

11.10.2016r. – godz. 09:46, koniunkcja Merkury – Jowisz w odległości – 0°48,

13.10.2016r. – godz. 05:16, koniunkcja Księżyc – Neptun w odległości – 1°07,

15.10.2016r. – godz. 10:43, Uran w opozycji,

16.10.2016r. – godz. 03:11, koniunkcja Księżyc – Uran w odległości – 2°43,

16.10.2016r. – godz. 04:23, faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.