facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 29 maj, 2022
- brak komentarzy
Kontynuacja zmiennej pogody, z przelotnymi opadami deszczu i umiarkowanymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.05.2022r. – 05.06.2022r.

Kontynuacja zmiennej pogody, z przelotnymi opadami deszczu i umiarkowanymi temperaturami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.05.2022r. – 05.06.2022r.

Komentarz do przebiegu pogody w mijającym tygodniu opublikuję w odrębnym wpisie. Tematem głównym będą późnomajowe przymrozki, sumy opadów i pierwszy Klimatyczny Bilans Wodny 2022.

Poniedziałek, 30 maja 2022

Już najbliższej nocy do południowej części kraju dotrze front atmosferyczny, który przyniesie zarówno ciągłe, jak i przelotne opady deszczu, przede wszystkim w południowych regionach kraju. Strefa opadów będzie przemieszczać się na północny-wschód. W poniedziałek do godzin południowych, deszcz będzie padał na Podlasiu, wschodzie Warmii oraz we wschodniej i północnej części Mazowsza. Lokalnie opady mogą charakteryzować się silniejszym natężeniem. Opady o mniejszej intensywności prognozowane są w centrum i na Śląsku.

Na pozostałym obszarze Polski początek dnia przyniesie dużo przejaśnień, ale miejscami mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu. W miarę upływu dnia na zachodzie, Pomorzu, Kujawach i Mazowszu wystąpią korzystne warunki do rozwoju chmur kłębiastych, które przyniosą przelotne opady deszczu i lokalne burze. Niektóre komórki burzowe mogą generować większe sumy opadów z uwagi na wolne przemieszczanie się, gdyż ruch powietrza w górnych warstwach atmosfery będzie niewielki.

Temperatury będą kształtować się na niskim poziomie jak na koniec maja. W północno-wschodnich regionach kraju odnotuje się zaledwie 12-13 stopni C, 14-15 stopni C będzie na wschodzie Wielkopolski, miejscami na Ziemi Łódzkiej i wybrzeżu do 16-18 stopni C na przeważającym obszarze Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków zachodnich, tylko na północnym wschodzie z kierunków zmiennych.

Wtorek, 31 maja 2022

Poranek ostatniego dnia maja zapowiada się pogodny, ale bardzo rześki. Na północy i południu kraju temperatura spadnie miejscami poniżej 5 stopni C, a przy sprzyjających warunkach, gdzieniegdzie może być nawet około 0 stopni C. W ciągu dnia przeważać będzie słoneczna i sucha pogoda, jedynie lokalnie w północnych regionach wystąpią przelotne i niewielkie opady deszczu.

Temperatury będą wyższe niż w poniedziałek, z uwagi na przewagę słonecznej aury, jedynie na wybrzeżu wskutek wiatru wiejącego od strony morza, odnotuje się maksymalnie 14-16 stopni C. W głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu będzie 17-18 stopni C, a na terenie większości kraju od 19 do 21 stopni C. W Małopolsce i na Podkarpaciu może być ciut cieplej, do 22-23 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy od Kujaw i północnego Mazowsza po Podlasie, na ogół zachodni i południowo-zachodni.

Środa, 1 czerwca 2022

W nocy z wtorku na środę od zachodu wejdzie nad Polskę front atmosferyczny z opadami deszczu. W ciągu dnia front będzie przemieszczał się na wschód, dlatego od zachodu będą postępować przejaśnienia, a opady prognozowane są głównie na północy i wschodzie kraju. Dodatkowo mogą tam rozwinąć się lokalne komórki burzowe. W godzinach popołudniowych w dzielnicach zachodnich, centralnych i południowych powinna przeważać już pogodna aura. Na termometrach będzie od 17-18 stopni C na Pomorzu oraz lokalnie na Podlasiu i Mazowszu do maksymalnie 21-23 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i zachodni.

Czwartek, 2 czerwca 2022

W nocy ze środy na czwartek wkroczy do Polski kolejny front atmosferyczny, który jednak będzie mało aktywny z uwagi na niekorzystne warunki do rozwoju burz i większych opadów. Jego aktywność zwiększy się w ciągu dnia, ale z dużym prawdopodobieństwem nastąpi to już poza wschodnimi granicami kraju i wówczas przyniesie on burze (miejscami o średnim natężeniu) oraz opady deszczu.

Na chwilę obecną wygląda na to, że aktywność frontu nad naszym krajem ograniczy się do przelotnych opadów deszczu na północy, w centrum i na wschodzie, a na pozostałym obszarze Polski powinno być pogodnie i sucho. Na termometrach odnotuje się od 15 stopni C nad samym morzem i 16-18 stopni C na północy do 19-22 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie ma być nieco cieplej, pod warunkiem, że front nie przejdzie szybciej i nie zatrzyma wzrostu temperatury. Wówczas jest szansa na ich wzrost do 24-25 stopni C.

Piątek, 3 czerwca 2022

W piątek Polska dostanie się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który zapewni dużo pogodnego nieba. Nigdzie nie prognozuje się opadów deszczu i po rześkim poranku z temperaturami około 10 stopni C, miejscami poniżej tej wartości, w ciągu dnia prognozuje się od 14-16 stopni C nad samym morzem i 18-20 stopni C w głębi Pomorza, na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, do 21-22 stopni C w centrum i 23-24 stopni C na południu Polski. Wiatr słaby i umiarkowany z zachodu, zacznie zmieniać kierunek na południowy.

Weekend, 4-5 czerwca 2022

W sobotę istnieje szansa na napływ cieplejszych mas powietrza, dzięki którym w województwach wschodnich i południowych temperatura może przekroczyć 25 stopni C, ale jednocześnie pojawią się burze. W niedzielę, po przejściu burz i opadów deszczu, które nie wystąpią w każdym regionie, prognozuje się ochłodzenie. Według wstępnych prognoz pogody, po 5. czerwca czeka nas kontynuacja podobnego przebiegu pogody, czyli z umiarkowanymi temperaturami i przelotnymi opadami.

OPTYCZNIE W NIEBO 30.05.2022r. – 05.06.2022r.

30.05.2022r. – godz. 13:32 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.