facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lut, 2020
- brak komentarzy
Krótki powiew zimy, głównie na wschodzie, południu i w górach. Pod koniec tygodnia ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.02.2020r. – 09.02.2020r.

Krótki powiew zimy, głównie na wschodzie, południu i w górach. Pod koniec tygodnia ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.02.2020r. – 09.02.2020r.

Przyszedł luty, podkuj buty. Chyba nie w tym roku. Ciepła zima nie odpuszcza. Wprawdzie w mijającym tygodniu, śnieżna pora roku na moment przypomniała o sobie w niektórych dzielnicach kraju i przykryła je śniegiem, jednak bardzo szybko przyszło ocieplenie, które ogrzało jej zimne zapędy. 

Bardzo ciepło rozpoczął się luty, gdzie na Dolnym Śląsku odnotowano nawet 15 stopni C. Jak podaje serwis METEOPROGNOZA.PL: I stało się. Pomimo, że dopiero zaczyna się luty to mamy na mapie jasnożółtą barwę, czyli na Dolnym Śląsku temperatura przekroczyła wczoraj 15 stopni. W zasadzie warunki przypominają już marzec i bez termicznej zimy przechodzimy w przedwiośnie.

Sytuacja jest dynamiczna wraz z przemieszczaniem się kolejnych niżów. Od dziś zacznie się robić chłodniej. Wciąż będzie wiało z zachodu. W połowie tygodnia ochłodzi się (choć zimy nie będzie), po to by w przyszły weekend znów zrobiło się cieplej. Niedziela będzie wietrzna.

Już wieczorem na Śnieżce porywy dochodziły do 151.3 km/h, na Połoninie Wetlińskiej do 109.1 km/h, a na Rozewiu 93.2 km/h. W drugiej połowie dnia wiatr powinien słabnąć. Czekają nas też dni z kolejną dawką opadów. We wtorek na wschodzie (zwłaszcza Podlasiu) i w górach może być to jednak śnieg, i to całkiem sporo”. (źródło i mapa: https://meteoprognoza.pl/ ).

Pojawiły się też wstępne podsumowania miesiąca stycznia 2020 roku. Ja sporządzę je po opublikowaniu przez IMGW wszystkich danych, co nastąpi gdzieś w połowie lutego lub nieco później. Natomiast w nadchodzącym tygodniu czeka nas powiew zimy, zwłaszcza w dzielnicach wschodnich, południowych i oczywiście w górach. Będzie to jedynie jej namiastka, chociaż w górach i miejscami na wschodzie, może solidnie napadać śniegu i przymrozić. Jednak w weekend wkroczy ocieplenie, które – zgodnie z obecnymi prognozami – pogłębi się przed połową miesiąca. Tak więc ostra jak brzytwa zima “trzydziestolecia” trwa”. ;))

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 3 lutego 2020

Początek nowego tygodnia rozpocznie się kontynuacją wyższych temperatur, jak na miesiąc luty. W ciągu dnia prognozuje się od 3-4 stopni C na Pomorzu Gdańskim, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu i 5-6 stopni C w głębi kraju do 7-9 stopni C na zachodzie i południu. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku – tutaj temperatura wzrośnie do 10 stopni.

Padać nie powinno na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, północy Mazowsza, Podlasiu i Warmii. Nad pozostałymi dzielnicami kraju przeważać będzie zachmurzenie duże z przelotnymi (miejscami silniejszymi) opadami deszczu, ale na południu można liczyć na przejaśnienia. Wiatr będzie wiał umiarkowanie, miejscami nieco silniej z zachodu i północnego-zachodu.

Wtorek, 4 lutego 2020

We wtorek nadal przeważać będzie zachmurzenie duże, jednak na lokalne przejaśnienia też można liczyć. Na Podlasiu i lokalnie, miejscami na Warmii, gdzie temperatura nie przekroczy 3-4 stopni C, a na Suwalszczyźnie 0 stopni C, prognozuje się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Opady chwilami mogą być mocniejsze.

Nad resztą kraju prognozuje się pogodową przeplatankę, czyli na przemian zachmurzenie duże z chwilami słonecznymi. Dość duży gradient temperatury przyczyni się do wytworzenia konwekcji. W związku z obniżoną izotermą 0 stopni, wystąpią opady deszczu, gradu i krupy śnieżnej. Lokalnie może nawet zagrzmieć. Temperatura niższa, w przedziale 4-6 stopni C, a w rejonach podgórskich 2-3 stopnie C. Wiatr północnego-zachodu, umiarkowany.

Środa, 5 lutego 2020

W środę w nocy, z północy na południe przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, za którym spłynie bardzo zimne powietrze arktyczne. Największa szansa na śnieg wystąpi na południu i wschodzie kraju. Tam chwyci mróz, na północnym wschodzie w przedziale -7/-8 stopni C. W ciągu dnia Polska szybko zacznie się dostawać pod wpływ wyżu znad Francji, stąd należy spodziewać się coraz więcej przejaśnień.

Przed południem na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą jeszcze występować przelotne opady śniegu. Będzie zimno. Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu nie będzie więcej niż w przedziale -2/0 stopni C.

Im dalej na północny-zachód, tym cieplej – na Warmii i Mazurach, Kujawach, w centrum i na Opolszczyźnie będzie w przedziale 1-2 stopni C, a na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na Dolnym Śląsku około 3/4 stopni C. Wiatr będzie dość silny i porywisty (najsilniejszy na południu) z kierunków północnych, który zwiększy odczucie zimna.

Czwartek, 6 lutego 2020

W czwartek czeka nas dość dynamiczna pogoda. Z północy na południe będzie przemieszczać się front atmosferyczny, który na południowym wschodzie i w górach przyniesie intensywne opady śniegu, a nad resztą kraju deszcz ze śniegiem i deszcz. Najchłodniej – od 1 do 3 stopni C będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu, 4-6 stopni C w głębi kraju do 7 stopni C lokalnie na Pomorzu. Wiatr będzie dość silny, z kierunków północno-zachodnich i zachodnich, w porywach do 60 km/godz.

Piątek, 7 lutego 2020

W piątek nadal będziemy pod wpływem ciepłego frontu atmosferycznego, który na zachodzie kraju (nie wszędzie) przyniesie opady deszczu i tam też będzie najcieplej w przedziale 5-7 stopni C. Nad resztą kraju prognozuje się więcej przejaśnień, tylko na Górnym Śląsku i w Małopolsce może jeszcze przelotnie padać śnieg. Rano będzie mroźno – w województwach wschodnich i w Małopolsce najzimniej w przedziale -8/-6 stopni C, a w ciągu dnia od 0 do 3 stopni C.

Weekend, 8-9 lutego 2020

Koniec tygodnia przyniesie nam zmianę pogody i wstęp do dużego ocieplenia. Na sobotę prognozuje się przejście przez Polską frontu atmosferycznego, który na wschodzie przyniesie opady śniegu przechodzące w deszcz, a nad resztą kraju opady deszczu.

Na wschodzie i w Małopolsce o poranku będzie jeszcze mroźno, natomiast w ciągu dnia ociepli się do 2-3 stopni C. Za to zachodzie i Pomorzu już 6-8 stopni C. W niedzielę jeszcze cieplej, tj. od 3-4 stopni C na wschodzie do 10 stopni C na zachodzie przy dużej ilości pogodnego nieba. Dalsze prognozy wskazują na duże ocieplenie co najmniej do połowy miesiąca.

OPTYCZNIE W NIEBO 03.02.2020r. – 09.02.2020r.

09.02.2020r. – godz. 08:33 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.