facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 lip, 2020
- brak komentarzy
Lato w umiarkowanej odsłonie. W drugiej połowie tygodnia obfite opady deszczu na południu kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.07.2020r. – 19.07.2020r.

Lato w umiarkowanej odsłonie. W drugiej połowie tygodnia obfite opady deszczu na południu kraju.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.07.2020r. – 19.07.2020r.

Za nami tydzień, który w pogodzie zapisał się mocno zróżnicowanie w zależności od regionu. Piątkowy, silny incydent burzowy, przed którym wydano ostrzeżenia, wystąpił na mniejszym niż prognozowano obszarze kraju, ale tam, gdzie wystąpił, było naprawdę groźnie. W związku z nim, blisko tysiąc razy interweniowała straż pożarna z powodu gwałtownych burz i intensywnych opadów deszczu. Najwięcej zdarzeń odnotowano na Mazowszu.

Strażacy wzywani byli głównie do usuwania wiatrołomów, udrażniania przepustów oraz wypompowania wody. W kulminacyjnym momencie bez prądu na terenie kraju pozostawało ogółem 28 915 odbiorców – najwięcej w województwach: mazowieckim (18 tys.), łódzkim (5593) i warmińsko-mazurskim (4342) (dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa).

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w Ustroniu Morskim (woj. zachodniopomorskie), gdzie trąba powietrzna zniszczyła część kompleksu wypoczynkowego składającego się z siedemdziesięciu domków holenderskich. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Wskutek gwałtownych burz ucierpiała też mocno, m.in. Zduńska Wola.

Przed nami trzy dni spokojniejszej pogody, przy czym od środy można się spodziewać burz i opadów deszczu. Ciekawie wyglądają prognozy pogody na drugą część tego tygodnia, w których widać intensywne opady deszczu w południowej części kraju, miejscami ze znacznymi sumami w dość krótkim czasie. Temperatury także będą dość zróżnicowane. Póki co, dłuższego okresu z gorącą pogodą w prognozach nie widać.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 13 lipca 2020

W nowym tygodniu na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, wybrzeżu Gdańskim i Podkarpaciu prognozuje się podwyższoną energię chwiejności termodynamicznej, w związku z czym dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych z których będzie przelotnie padał deszcz, a lokalnie może też zagrzmieć. Zjawiska nie będą miały gwałtownego przebiegu.

Natomiast na zachodzie, w centrum i na Pomorzu przed południem przeważać będzie pochmurna pogoda, ale w miarę upływu dnia powinno pojawiać się coraz więcej przejaśnień. Temperatury dość niskie jak na lipiec i wyniosą od 18-19 stopni C na wybrzeżu i 20-21 stopni C na wschodzie, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce do 22-24 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wiatr na południowym zachodzie słaby, nad resztą kraju umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 14 lipca 2020

We wtorek wpływ na pogodę w naszym kraju będzie miała strefa podwyższonego ciśnienia, która przyniesie znaczną przewagę słonecznej pogody. Nigdzie też nie prognozuje się wystąpienia opadów. Jednak napływać będzie do nas dość wilgotna masa powietrza, w której dojdzie do rozwoju niegroźnych chmur kłębiastych dla urozmaicenia aury. Poranek zapowiada się dość chłodny z temperaturami od od 7 do 11 stopni C, tylko nad morzem będzie o kilka stopni cieplej.

W dzień odnotuje się od 21 stopni C na Podlasiu i Warmii oraz 22-24 stopni C w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Górnym Śląsku i w Małopolsce do 25-27 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr z północno-zachodniego, w ciągu dnia zacznie skręcać na południowy i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany.

Środa, 15 lipca 2020

Po dwóch dniach spokojnej pogody, na środę prognozowane są jej zmiany. Wieczorem nad zachodnie dzielnice Polski od strony Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk dotrze znad Niemiec front atmosferyczny, który przyniesie przelotne opady deszczu oraz burze. Zjawiska nie będą zbyt gwałtowne, ale podczas burz należy spodziewać się mocniejszych podmuchów wiatru do 70 km/godz. i silniejszych, punktowych opadów o wydajności do 20-30 mm. Miejscami może też padać grad.

Nad resztą kraju przeważać będzie pogodna, sucha i ciepła aura z temperaturami od 23-24 stopni C na Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz 25-27 stopni C w głębi kraju do 28-29 stopni C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w czasie burz dość silny, południowy, na zachodzie skręcający na północno-zachodni.

Czwartek, 16 lipca 2020

W czwartek front zacznie przemieszczać się na wschód i uaktywni się jeszcze mocniej. Poza krańcami północno-wschodnimi, opady i burze prognozowane są na znacznym obszarze kraju. W zachodnich i południowych dzielnicach zjawiska mogą mieć gwałtowniejszy przebieg, głównie w postaci intensywnych opadów deszczu. Prognozowane na ten moment sumy opadów mają wynieść w przedziale 40-60 mm, ale lokalnie może padać jeszcze mocniej. Sumy te mogą spowodować poważniejsze podtopienia.

Na wschodzie, Mazowszu, Warmii i Pomorzu Gdańskim, gdzie utrzyma się jeszcze ciepłe powietrze, temperatura wzrośnie maksymalnie do 25-27 stopni C, natomiast na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Śląsku, gdzie przeważać bezie całkowite zachmurzenie, odnotuje się maksymalnie w przedziale 15-17 stopni C.

Piątek, 17 lipca 2020

Wstępne prognozy pogody na piątek wskazują na bardzo obfite opady na południu kraju, które nawet mogą spowodować zagrożenie powodziowe. W przypadku potwierdzenia tych prognoz w kolejnych rozdaniach i odsłonach modeli numerycznych, napiszę przed ich wystąpieniem odrębny artykuł.

Znacznie spokojniej ma być w centralnych i północnych regionach kraju z przewagą słonecznej pogody, tylko lokalnie może przelotnie padać deszcz lub wystąpią niezbyt silne burze. W obrębie stacjonowania frontu z opadami, czyli na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu odnotuje się w przedziale 18-20 stopni C. W pozostałych dzielnicach, a zwłaszcza na północy i północnym zachodzie cieplej – do 22-24 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Weekend, 18-19 lipca 2020

Na weekend prognozuje się przewagę deszczowo-burzowej pogody na południu Polski. Im dalej w głąb kraju, tym więcej słonecznych chwil i pogodnego nieba. Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu najchłodniej z racji przewagi zachmurzenia i opadów deszczu, w przedziale 18-20 stopni C. W pozostałej część kraju dużo cieplej, od 25 do 27 stopni C. Wiatr z północy i północnego-zachodu, umiarkowany.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.07.2020r. – 19.07.2020r.

14.07.2020r. – godz. 08:59 – Jowisz w opozycji,

15.07.2020r. – Pluton w opozycji,

17.07.2020r. – godz. 08:41 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości  – 3°04`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.