facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 sty, 2016
- brak komentarzy
Leśnicy przeszczepili grzybnię cennego grzyba.

Hapalopilus_croceus_03_STV_20090803Pycnoporellus_fulgens_STV_20110828

Olsztyńscy leśnicy przeszczepili grzybnię niezwykle rzadkiego i zagrożonego wymarciem grzyba – MIĘKUSZA SZAFRANOWEGO (łac. Hapalopilus croceus). To wyjątkowo rzadki grzyb wielkoowocnikowy, który w Polsce żyje na martwych lub zamierających starych dębach. Jedyne znane stanowisko z Puszczy Piskiej – zlokalizowane w Nadleśnictwie Strzałowo – uległo częściowemu zniszczeniu.

Hapalopilus_croceus_STV_20110804

Ponieważ pniak, na którym od 2013 roku występują owocniki miękusza szafranowego jest już w stanie mocno posuniętego rozkładu, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podjęli próbę aktywnej ochrony tego wyjątkowo rzadkiego grzyba. Zabieg aktywnej ochrony polegał na pobraniu fragmentów martwego drewna wraz z grzybnią i przeniesienie ich do otworów wywierconych we wcześniej wytypowanych drzewach. Grzybnią miękusza szafranowego zainfekowano dwa wywroty, dwa drzewa stojące oraz jeden duży pniak po ściętym kilkanaście lat temu dębie.

Teraz pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty, czyli pojawienie się owocników tego pięknego i zagrożonego wymarciem grzyba. Owocniki mogą pojawić się za ok. pięć lat.

Miękusz szafranowy znajduje się na  listach gatunków zagrożonych także w Austrii, Czechach, Niemczech, Danii, Estonii, Anglii, Słowacji, Szwajcarii, Litwie, Holandii, Szwecji i Finlandii.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.