facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 sie, 2020
- 2 komentarze
Liczne fronty z opadami i chłodno. Ocieplenie i stabilizacja pogody przed weekendem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.08.2020r. – 06.09.2020r.

Liczne fronty z opadami i chłodno. Ocieplenie i stabilizacja pogody przed weekendem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.08.2020r. – 06.09.2020r.

Jutro o północy zakończy się meteorologiczne lato 2020. Pogoda u jego schyłku jest dynamiczna i mocna zróżnicowana w obrębie naszego kraju. W Polsce zachodniej mamy namiastkę jesiennej, pochmurnej i wilgotnej aury, a na wschodzie zalega upalne powietrze, które napłynęło z południa Europy.

Na styku tych dwóch różnych mas powietrza piętrzą się chmury burzowe, które na szczęście nie przynoszą prognozowanych wczoraj wieczorem, bardzo groźnych zjawisk atmosferycznych, chociaż sytuacja jest dynamiczna i w żadnym razie nie można jeszcze odtrąbić końca zagrożenia, tym bardziej, że układy burzowe wciąż się rozwijają.

A przed nami bardzo ciekawy tydzień w pogodzie, z obfitymi opadami deszczu w jego pierwszej części i większą stabilizacją pogody w drugiej połowie. Można rzec, że z początkiem września, jesień z przytupem zaznaczy nam swoją obecność. Wszystko wskazuje na to, że wywoła to poważne ruchy grzybotwórcze. ;))

Także i ja rozpocznę meteorologiczną jesień z przytupem na blogu, a już w najbliższy piątek opublikuję pierwszy, dolnośląski komentarz grzybowy 2020. Będzie się działo! ;))

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Koniec meteorologicznego lata 2020 w zachodniej i północnej części Polski upłynie pod znakiem pochmurnej pogody. Prognozuje się rozwój konwekcji, która wypiętrzy chmury kłębiaste, a w rezultacie powstaną burze z przelotnymi, chociaż chwilami silniejszymi opadami deszczu. Nie będą to zjawiska gwałtowne, a sam deszcz bez burzy także może wystąpić.

Pochmurna pogoda ma dominować też na Pomorzu Gdańskim i Warmii oraz Mazurach. Inny typ aury wystąpi w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, południu i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu – w tych regionach przeważać ma słoneczna pogoda i tam też będzie najcieplej, w przedziale 24-27 stopni C.

Na północnym zachodzie będzie w przedziale 22-23 stopni C, a najchłodniej będzie na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Kujawach i we wschodniej Wielkopolsce – w przedziale 15-17 stopni C. Wiatr umiarkowany, na wschodzie, południu oraz w centrum okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni, skręcający na północno-zachodni i północny.

Wtorek, 1 września 2020

W pierwszy dzień meteorologicznej jesieni pogoda będzie grzybowo-jesienna. Z południa Europy nadciągną fronty z opadami deszczu, które będą przemieszczać się w głąb kraju. W zależności od tempa ich wędrówki, możliwe, że opady nie dotrą jeszcze na Warmię, Mazury, Pomorze, Kujawy i północ Wielkopolski.

Natomiast na południu i wschodzie opady mają być ciągłe, miejscami o silniejszym natężeniu. W strefie opadów temperatury wyniosą w przedziale 13-16 stopni C. W dzielnicach, w których wyjrzy Słońce cieplej – do 20 stopni C. Wiatr północno-wschodni i wschodni, umiarkowany.

Środa, 2 września 2020

W środę po bardzo deszczowej nocy na dużym obszarze naszego kraju, wciąż będzie pochmurno z opadami deszczu na północy i zachodzie kraju. Tam też będzie najchłodniej w przedziale 14-16 stopni C. Na wschodzie prognozuje się więcej przejaśnień, ponieważ tam dotrze nieco cieplejsze powietrze.

Od Podlasia po Podkarpacie i wschodnią Małopolskę odnotuje się w przedziale 22-24 stopni C. Po południu zwiększy się zachmurzenie i wystąpią przelotne opady deszczu. Niewykluczone są też niezbyt silne burze. 

Czwartek, 3 września 2020

W czwartek zapowiada się stabilizacja pogody na znacznym obszarze kraju. Praktycznie w każdej dzielnicy istnieje szansa na większe przejaśnienia, a opady będą wyłącznie przelotne i symboliczne. W całym kraju będzie też wyrównana temperatura – około 20 stopni C.  Za to nad ranem będzie zimno, na południu i zachodzie tylko w przedziale 6-8 stopni C. Miejscami utworzą się mgły. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Piątek, 4 września 2020

Także i piątkowy poranek będzie rześki, temperatury obniżą się przeważnie poniżej 10 stopni C. W dzień szybko zacznie się ocieplać, a najcieplej zrobi się na zachodzie kraju w przedziale 23-25 stopni C. W pozostałych regionach kraju ciut chłodniej do 21-23 stopni C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, przeważnie z zachodu i północnego-zachodu.

Weekend, 5-6 września 2020

Na przyszły weekend prognozuje się zróżnicowaną pogodę. I tak na południu kraju, zwłaszcza od Śląska po Podkarpacie będzie bardzo ciepło, a nawet gorąco, z temperaturami na poziomie od 26 do 28 stopni C, ale w godzinach popołudniowych ruszy konwekcja i mają powstać burze. Za to na północy, w centrum i na zachodzie ma być chłodniej, około 20 stopni C, a opady jeżeli wystąpią to mają być symboliczne.

OPTYCZNIE W NIEBO 31.08.2020r. – 06.09.2020r.

02.09.2020r. – godz. 07:22 – faza Księżyca – pełnia,

06.09.2020r. – godz. 06:45 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°01`.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • adi40 //02 wrz 2020

  mogę prosić o odpisanie na maila ? 🙂

  • Paweł Lenart //02 wrz 2020

   Oczywiście, zaraz odpiszę. 😉