facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 lut, 2017
- 2 komentarze
Lutowa fala mrozów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.02.2017r. – 12.02.2017r.

Patrząc na ostatnie pochmurne, zimne, pluchowate i  “dołujące” pogodowo dni, coraz częściej zadaję sobie pytanie – kiedy na horyzoncie pojawi się więcej słonecznego nieba. Jest na to szansa już w najbliższych dniach, ale… przed nami już ostatecznie potwierdzona lutowa fala mrozów, która najbardziej da w kość na wschodzie kraju. Zanim przejdę do szczegółów, warto wspomnieć o marznącym deszczu, który wystąpił w tym tygodniu, głównie w Polce południowej i południowo-zachodniej. Nie jest to częste u nas zjawisko, powodujące przysłowiową szklankę na drogach i chodnikach. Dziwne to uczucie, kiedy na czarnym chodniku, można się rozpędzić i ślizgać jak na tafli lodu. ;))

Prognozy na miesiąc luty 2017 roku, wskazują przewagę zimowej aury. Mogą się one oczywiście zmienić. Na razie, przed nami szybkie ochłodzenie, które w połowie tygodnia, przyniesie nocą 20-sto stopniowe mrozy.

Poniedziałek, 6 lutego 2017
W poniedziałek pogodą zacznie już sterować potężny wyż znad północnej Europy, który ze wschodu zacznie ściągać zimne powietrze. W ciągu dnia odnotuje się od -6 stopni C na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, -4/-2 stopnie C na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w centrum, na Warmii, wschodzie Wielkopolski, Kujawach i w rejonie Zatoki Gdańskiej, -1/0 stopni C na zachodzie do 2-4 stopni C w Małopolsce i Podkarpaciu, głównie na południu tych regionów. Niestety, przeważać będzie całkowite zachmurzenie z niewielkimi przejaśnieniami tylko miejscami na wybrzeżu i krańcach południowych. Lokalnie słabo poprószy śnieg. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.

Wtorek, 7 lutego 2017
We wtorek w dalszym ciągu dużo chmur, ale jest szansa, że na Pomorzu i gdzieniegdzie na zachodzie trochę się przejaśni. Śnieg głównie będzie padać na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, na wschodzie okresami silniejszy, północno-wschodni. Temperatura maksymalna od -10 stopni C na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, -8/-6 stopni C na Warmii, Pomorzu Gdańskim, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie do -5/-3 stopni C na zachodzie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski.

Środa, 8 lutego 2017
W środę od Zatoki Gdańskiej przez Warmię, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Góry Świętokrzyskie, Małopolskę i Podkarpacie śnieżnie, na zachodzie bez opadów i jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia. Bardzo mroźno, od -12 stopni C na północnym wschodzie, -10/-7 stopni C w głębi kraju do -6/-5 stopni C na krańcach zachodnich i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, ze wschodu, zwiększający odczucie zimna.

Czwartek, 9 lutego 2017
W czwartek od wschodu zacznie się zdecydowanie przejaśniać. Miejscami będzie już bezchmurnie. Jednak to zwiastować będzie solidny mróz. Już nad ranem temperatura może lokalnie spadać do -15 stopni C, w ciągu dnia nieco cieplej – od -8/-9 stopni C na Warmii, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, -5/-3 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum, -2/-1 stopień C miejscami na Dolnym Śląsku, a w rejonach podgórskich i na Podhalu słupki rtęci wzrosną do zera lub tę wartość lekko przekroczą. Wiatr już nieco słabszy, choć pozostanie odczuwalny, wschodni.

Piątek, 10 lutego 2017
W piątek rano na wschodzie siarczysty mróz poniżej -20 stopni C. Poza tym niewiele cieplej – od -18 do -14 stopni C, tylko na krańcach zachodnich i nad morzem nie mniej niż -10 stopni C. W dzień z kolei od -10/-8 stopni C na wschodzie oraz w centrum do -3-0 stopni C na wybrzeżu, zachodzie i krańcach południowych. W dalszym ciągu będzie słonecznie, z umiarkowanym wschodnim wiatrem.

Weekend – 11-12 lutego 2017
Koniec tygodnia przyniesie w niektórych regionach naszego kraju wzrost zachmurzenia i słabe opady śniegu, ale na pogodne chwile również możemy liczyć. Nocami spadki temperatur poniżej -10/-15 stopni C. W dzień również poniżej zera, od -8/-6 stopni C na południu i wschodzie do -2/0 stopni C na północnym zachodzie. Co dalej? Raczej kontynuacja zimy.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.02.2017r. – 12.02.2017r.

11.02.2017r. – godz. 00:32, faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • krzysiek z lasu //05 lut 2017

  Zdjęcie nr.2 mnie powaliło 😉 Wiesz, że jestem stuknięty na punkcie krukowatych 😉 i jeszcze w tej scenerii… Natomiast zdjęcie nr.1 przypomina mi pewne miejsce na prawdziwki, oczywiście nie o tej porze roku ;)) A może tylko podobne…? Pozdrawiam 😉

  • Paweł Lenart //06 lut 2017

   Dzięki Krzysiek! To była akcja-reakcja. Zobaczyłem zachód Słońca i zbliżające się ptaki. Chwyciłem za aparat i pstryk. 😉
   Jeżeli chodzi o fotkę nr 1 – dobrze Ci się przypomina bo to jest to miejsce. 😉 Tam zresztą widzieliśmy tego ogromnego jelenia. Tam też majowe boletusy bywają. 😉