facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 lut, 2024
- brak komentarzy
Lutowe przedwiośnie z wysokimi temperaturami i częstymi opadami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.02.2024r. – 25.02.2024r.

Lutowe przedwiośnie z wysokimi temperaturami i częstymi opadami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.02.2024r. – 25.02.2024r.

Minęła druga połowa lutego, który w tym roku jest znacznie cieplejszy od normy i bardzo wilgotny. O ile jeszcze dwa tygodnie temu, niektóre rozdania modeli numerycznych wskazywały na możliwość “powrotu” śnieżnej i mroźnej odsłony zimy, o tyle obecnie mamy rozwiane wszelkie wątpliwości. W lutym zima już nie wróci, a w nadchodzącym tygodniu czeka nas kontynuacja aury z zaawansowanego przedwiośnia. Teraz rodzi się nowe pytanie – co w takim razie wykombinuje marzec? O przebiegu pogody w pierwszych dniach meteorologicznej wiosny, więcej będzie można napisać za tydzień.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury to tegoroczny luty odznacza się regularną ciągłością anomalii dodatnich. Najcieplejsze są regiony Polski południowej, zachodniej i południowo-zachodniej.

W mijającym tygodniu wyraźnie widać narastanie fali ciepła od południowego-zachodu. Biegunem ciepła stała się Jelenia Góra, gdzie w czwartek zanotowano na stacji meteo +14,8 stopnia C.

Jeszcze cieplej było w piątek, gdzie ta sama jeleniogórska stacja zanotowała +15,9 stopni C, jednak najcieplej było na krańcach południowych. W Cieszynie słupki rtęci wskazały aż +17,3 stopnia C. W sobotę przechodził front atmosferyczny z opadami deszczu, który przyniósł kilkustopniowe ochłodzenie.

Tegoroczne lutowe mrozy można sprowadzić jedynie do kategorii niewielkich przymrozków, które i tak nie pojawiają się każdej nocy, a nawet, kiedy już wystąpią, zazwyczaj nie obejmują terenu całego kraju.

Za to dodatnie anomalie temperatury wciąż są imponujące i nadal będą notowane w następnych dniach. Jestem bardzo ciekawy, jak ostatecznie ukształtuje się anomalia dla całego miesiąca.

(2) OPADY

Początek tygodnia najbardziej wilgotny był w zachodnich i częściowo północnych regionach kraju.

W następnych dniach opadów było niewiele i miały głównie charakter przelotny.

Większe opady zanotowano przede wszystkim w sobotę, kiedy z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczał się chłodny front atmosferyczny.

Tydzień kończy się spokojniejszą i chłodniejszą pogodą, ale do Polski zbliża się już kolejny front z opadami.

Sumy opadów w mijającym tygodniu były niewielkie, znacznie mniejsze w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Według danych ze stacji synoptycznych, nigdzie nie przekroczyły 10 mm na dobę.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 19 lutego 2024

Na początku nowego tygodnia nad Europą Wschodnią będzie stacjonował pogodny wyż, dzięki któremu w północnej i wschodniej części kontynentu będzie przeważać spokojna, bezopadowa aura. Pogodnie i sucho zapowiada się dzień na Półwyspie Iberyjskim oraz w Basenie Morza Śródziemnego, gdzie ma być dużo cieplej. W pozostałej części kontynentu zaznaczy się dominacja układów niskiego ciśnienia z opadami.

W poniedziałek wpływ na pogodę w Polsce będzie miała zatoka niskiego ciśnienia, a z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front atmosferyczny z opadami. W północno-wschodniej części Polski ma zalegać chłodniejsza masa polarnomorska, nad resztę kraju będą napływać cieplejsze masy powietrza z zachodu, znad Oceanu Atlantyckiego.

Jutro w kraju prognozuje się przewagę zachmurzenia dużego i całkowitego, jedynie przed południem na Podkarpaciu i Roztoczu można spodziewać się więcej słonecznych chil. Na wschodzie i północnym wschodzie do południa będzie sucho, nad resztą Polski pochmurno i deszczowo. Jednak do końca dnia rozpada się już wszędzie; przeważnie będą to opady deszczu, ale w strefie chłodnego powietrza, czyli na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza deszczu ze śniegiem i śniegu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 0-2 stopni C na Podlasiu oraz w woj. warmińsko-mazurskim, 3-4 stopnie C wskażą słupki rtęci na Pomorzu Gdańskim, Mazowszu i Lubelszczyźnie, 5-7 stopni C na przeważającym obszarze do 8-9 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu oraz w górach chwilami silniejszy, południowy, od samego rana na zachodzie, a w głębi kraju w drugiej części dnia będzie skręcał na zachodni.

Wtorek, 20 lutego 2024

We wtorek Polska pozostanie w zasięgu układu niskiego ciśnienia z centrum znad Krajów Nadbałtyckich. Przelotne opady deszczu prognozowane są na terenie całego kraju, chociaż na większe przejaśnienia też można liczyć, przede wszystkim w regionach Polski zachodniej, południowej i środkowej. Nadal najchłodniej będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza – na poziomie 3-4 stopni C,

5-6 stopni C będzie na wybrzeżu środkowym i zachodnim, Kujawach, wschodzie i w centrum Mazowsza, 7-8 stopni C w głębi kraju do 9-10 stopni C na południu oraz Ziemi Lubuskiej. O poranku nigdzie nie będzie mrozu – termometry wskażą od 1 stopnia C na Podlasiu do 5-6 stopni C w zachodniej połowie kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 21 lutego 2024

W środę nad Polskę nasunie się kolejna strefa opadów związana z zatoką niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Z południowego-zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarnomorskie. W tym dniu na obszarze większości kraju będzie pochmurno i deszczowo, jedynie w południowo-wschodniej części Polski przez większość dnia powinno być pogodnie i sucho. W ciągu dnia na zachodzie i Pomorzu zacznie się rozpogadzać, a opady zanikać.

Temperatura o poranku wyniesie od 1 do 5 stopni C (na południu Polski miejscami możliwe są przygruntowe przymrozki, a w regionach podgórskich mróz odnotuje się na standardowej wysokości 2 metrów). W ciągu dnia słupki rtęci wskażą od 5-6 stopni C na Podlasiu, 7-8 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 9-11 stopni C w centrum i na południu. Lokalnie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie jeszcze cieplej, do 12 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-zachodni.

Czwartek, 22 lutego 2024

W czwartek Polska zacznie dostawać się pod wpływ potężnego, głębokiego i rozległego niżu z centrum nad Północnym Atlantykiem, na południe od Islandii. W rejonie Europy Wschodniej oraz na Bałkanach i Morzu Śródziemnym będą dominować układy wysokiego ciśnienia. Dzięki takiej sytuacja barycznej z południa do naszego kraju będą napływać bardzo ciepłe masy powietrza.

W ciągu dnia od zachodu będzie przemieszczał się front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu. Temperatury wysokie jak na drugą połowę lutego – od 7-8 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, 9-11 stopni C odnotuje się w centrum i na południowym wschodzie kraju, 12-13 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce oraz Pomorzu Zachodnim do 14-15 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

Piątek, 23 lutego 2024

W piątek nad regiony zachodnie i północne nasunie się kolejny front atmosferyczny, który przyniesie więcej chmur i opady deszczu. Po południu front dotrze do centrum. Za to we wschodniej oraz południowo-wschodniej części kraju pojawią się przejaśnienia i chwile ze Słońcem. Temperatury jeszcze wyższe w porównaniu do poprzedniej doby, od 7-8 stopni C na zachodzie i Pomorzu, 9-10 stopni C będzie na Warmii, Mazurach i Podlasiu, 11-13 stopni C w głębi kraju do 16 stopni C na Śląsku i w Małopolsce. Lokalnie w regionach podgórskich może być jeszcze o 2-3 stopnie C cieplej. Wiatr południowy, umiarkowany, chwilami dość silny. W górach, na południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego pojawi się wiatr halny.

Weekend, 24-25 lutego 2024

Według najnowszych odsłon modeli, przyszły weekend przyniesie termiczny podział kraju na chłodniejszą część zachodnią z Pomorzem, gdzie w sobotę mają występować dość intensywne opady deszczu, a także znacznie pogodniejszą i cieplejszą aurę we wschodniej połowie kraju. Za to w niedzielę po przejściu frontu, pogodniej zrobi się w całym kraju, a na termometrach odnotuje się od 8-9 stopni C na Pomorzu do 12-14 stopni C na południu, wschodzie i w centrum.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.02.2024r. – 25.02.2024r.

22.02.2024r. – godz. 08:15 – koniunkcja Wenus i Mars w odległości – 0°38;

24.02.2024r. – godz. 13:31 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.