facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 gru, 2015
- brak komentarzy
Magia naszej planety.

0004XPXQ9TDCN9CW-C122-F40004XPZTI4XE6P3B-C122-F4

Zdjęć Ziemi, widzianej z kosmosu w internecie jest mnóstwo. Nasza błękitna planeta, zachwyca nas swoją wyjątkowością, wynikającą z fenomenalnych i skomplikowanych procesów chemiczno-fizycznych, które zachodzą w jej atmosferze. Jednak zdjęcie, które na dniach opublikowała NASA, po prostu zwala z nóg! Zostało ono zrobione przez sprzęt kosmiczny na orbicie wokół Księżyca, obsługiwany przez Arizona State University. Ziemia “wyrasta” na nim nad powierzchnią Księżyca, a kolorystyka i jakość zdjęcia jest fenomenalna. Przenosimy się w świat magii, tajemnicy, piękna, subtelności i niedostępnych czeluści wszechpotężnego kosmosu.

Jak dobrze się przyjrzymy się naszej planecie, to na zdjęciu w prawym górnym rogu, widzimy Saharę. Tuż za nią widoczna jest Arabia Saudyjska. Wybrzeże Ameryki Południowej widoczne jest po lewej stronie.

Obraz powstał z serii zdjęć zrobionych 12-stego października przez niewielkiej wielkości statek kosmiczny o nazwie Lunar Reconnaissance Orbiter powiększony wokół Księżyca. Profesor ASU, Mark Robinson, który jest głównym naukowcem misji, powiedział: „Pierwsze zdjęcie było skomplikowane. Statek kosmiczny miał się przewrócić na bok, aby pstryknąć zdjęcie, będąc 140 km nad powierzchnią krateru Compton“. Robinson powiedział, że chciał uruchomić pracę w lecie, ale udało się to dopiero w październiku. „Byłem bardzo szczęśliwy, że pracował i byłem pod wrażeniem, jak piękne to okazało się być”.

Na pokładzie bezzałogowego statku ASU znajdują się trzy kamery. Na orbicie jest od 2009 r. i prowadzi szereg badań naukowych. Dwie kamery o wysokiej rozdzielczości mogą skupiać się na obiektach wielkości samochodu. Trzeci aparat z obiektywem szerokokątnym zapewnia obrazy niższej rozdzielczości wielkości boiska piłkarskiego.

Obraz jest po prostu oszałamiający” – powiedział Noah Petro, zastępca naukowca projektu LRO w Goddard Space Flight Center. Obraz Ziemi nawiązuje do słynnej fotografii „Blue Marble”, podjętej przez astronauta Harrisona Schmitta podczas misji Apollo 17, która odbyła się 43 lat temu. Wówczas Amerykanin także sfotografował Afrykę.

Pierwszy wschód Ziemi na zdjęciach NASA pojawił się w 1966 roku i zostały podjęte przez sondę Lunar Orbiter 1.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.