facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 lut, 2018
- brak komentarzy
Mamy nowy REKORD POLSKI W KATEGORII NAJWYŻSZE DRZEWO W KRAJU!

Mamy nowy REKORD POLSKI W KATEGORII NAJWYŻSZE DRZEWO W KRAJU!

Wczoraj na Facebooku Pan Piotr Gach przekazał fantastyczną wiadomość:

“Mamy NOWY (i to jaki!) REKORD POLSKI W KATEGORII NAJWYŻSZE DRZEWO W KRAJU! Rekordzistką jest DAGLEZJA ZIELONA rosnąca w daglezjowym drzewostanie na górskim stoku w pobliżu Szczyrku, a dokładniej miejscowości Meszna w Beskidzie Śląskim. Drzewo mierzy aż 57m wysokości! Tak więc dotychczasowy, utrzymujący się przez wiele (kilkanaście?) lat rekord wynoszący 51.8m i należący do dwóch świerków pospolitych rosnących w BPN i w rezerwacie Śrubita został pobity aż o ponad 5m!

Drzewo zostało odkryte przez podleśniczego, pana Rafała Kozubka na podstawie danych lidarowych, a następnie zmierzone przez niego dalmierzem (uzyskany wówczas wynik to 56.5m). W pobliżu rośnie więcej bardzo wysokich daglezji; co najmniej jedna z nich ma ponad 54m wysokości i metrowej średnicy pień”.

Pan Piotr podzielił się ze mną fotkami rekordowych daglezji ( dziękuję!!! ;)). Są to pierwsze trzy zdjęcia w tym wpisie. Warto dodać, że wysokość tych drzew została potwierdzona przez trzy niezależne źródła (pomiary), zatem nie ma wątpliwości co do ich wysokości.

Tym samym, egzoty zaczynają dominować w kategoriach “NAJ” ponieważ jeśli chodzi o grubość, po połamaniu przez październikowe wichury rekordowej (wielopniowej) lipy drobnolistnej w Cielętnikach koło Częstochowy, o pierwsze miejsce poprzez zwiększanie obwodu w “pasie” walczy kilka platanów klonolistnych, które chcą utrzeć (nosa) korę naszym rodzimym dębom szypułkowym.  ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.