facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 mar, 2019
- brak komentarzy
Marcowe wiatry nie odpuszczają. W nocy kolejny, silniejszy incydent.

Marzec 2019 roku, jak na razie, zapisuje się w Polsce na kartach meteo jako dynamiczny, z często zmieniającą się pogodą, opadami zarówno deszczu, jak i śniegu, krupy śnieżnej a nawet gradu. Do tego dochodzą lokalne burze, częste wahania temperatury, skoki ciśnienia i – co się z tym wiąże – dynamiczne przepływy powietrza czyli silne porywy wiatru.

Wiele regionów jeszcze sprząta i liczy straty po wichurach, jakie nocą z niedzieli na poniedziałek przetoczyły się nad południowymi regionami naszego kraju. Tylko w poniedziałek strażacy podjęli 8 343 interwencje w związku ze szkodami spowodowanymi przez silny wiatr, zwłaszcza na południu naszego kraju. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce na terenie woj. małopolskiego – 3 428 oraz śląskiego – 2 667. Na Opolszczyźnie do skutków wichur strażacy wyjeżdżali 814 razy, a na Podkarpaciu 626.

Przed nami kolejny, niebezpieczny incydent wiatrowy, który wystąpi nocą z piątku na sobotę. Tym razem najmocniej będzie wiać na zachodzie, w centrum i środkowym wschodzie kraju – do 95 km/godz., a nad morzem nawet do 110 km/godz. Wichury przyniesie nam wtórny ośrodek niżowy, który w piątek około godzin południowych będzie nad Danią, a wieczorem przesunie się nad zachodni Bałtyk – wtedy wiatr zacznie zwiększać swoją prędkość.

W ciągu nocy, ośrodek będzie dalej zmierzał na wschód, o północy będzie już nad Zatoką Gdańską, a o poranku dotrze na Litwę. Po jego zachodniej i południowej stronie dojdzie do znacznego zwiększenia gradientu ciśnienia. W sobotę o godz. 01:00 barometry pokażą 985 hPa na Helu, 990 hPa na Suwalszczyźnie, 993 hPa w Warszawie, 995 hPa w Szczecinie i Poznaniu, 997 hPa w Łodzi, 1002 hPa w Rzeszowie oraz 1003 hPa w Kłodzku. Duża różnica ciśnień będzie odpowiedzialna za powstanie silnego wiatru.

Silniejsze podmuchy wiatru już występują na zachodzie, południu, Pomorzu oraz w centrum kraju. W ciągu dnia, porywy mają osiągać 55-65 km/godz. Następnie wiatr osłabnie, ale w godzinach wieczornych znów zacznie się wzmagać na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. W tych regionach, pojawi się lokalnie dość silna konwekcja z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wiatr będzie miał tu średnią prędkość 35-45 km/godz., w porywach od 60 do 75 km/godz., w trakcie konwekcji do 90 km/godz. Wiać będzie z południowego-zachodu i zachodu.

Późnym wieczorem spokojnie będzie jeszcze tylko na krańcach wschodnich, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Na pozostałym obszarze, siła wiatru wyniesie do 40-50 km/godz., w porywach do 80 km/godz., ale w czasie konwekcji do 90 km/godz. Z kolei około godz. 22:00-23:00, silne uderzenie wiatru prognozowane jest na Pomorzu Zachodnim oraz wzdłuż wybrzeża. O ile na lądzie wiatr powieje do 80-90 km/godz., to nad morzem, zwłaszcza na wybrzeżu zachodnim i środkowym nawet 100-110 km/godz.

Szczytu wichur na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego spodziewany jest między godz. 23:00 a godz. 01:00. Natomiast w kujawsko-pomorskim, łódzkim, na zachodzie mazowieckiego, pomorskim, śląskim i w małopolskim, największe porywy wiatru mają wystąpić między godz. 2:00 a 5:00. W tych regionach wiatr osiągnie średnią prędkość 35-50 km/godz., w porywach 65-80 km/godz., a na północnym zachodzie i Kujawach nawet 85-95 km/godz.

Nad ranem i w sobotę przed południem najsilniejszy wiatr prognozowany jest na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz Mazowszu – tam porywy sięgną 70-75 km/godz. Na zachodzie i północy wiatr zacznie już słabnąć, a nad resztą kraju, spadek jego prędkości, prognozowany jest od godzin popołudniowych. Tym samym należy zachować szczególną ostrożność oraz zabezpieczyć mienie.

O zagrożeniu piszą też Polscy Łowcy Burz: https://lowcyburz.pl/2019/03/14/prognoza-konwekcyjna-na-dzien-15-03-2019-i-na-noc-15-16-03-2019/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.