facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 mar, 2019
- brak komentarzy
Marcowo-garncowa pogoda przy niższych temperaturach. Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.03.2019r. – 17.03.2019r.

Mija bardzo dynamiczny tydzień w pogodzie, w którym dynamika i nasilenie się dość gwałtownych zjawisk pogodowych, przypadło na weekend. Sobota, 9 marca, okazała się jak dotąd najbardziej burzowym dniem w tym roku. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale intensywność i aktywność zjawisk burzowych o tej porze roku należą u nas do rzadkości. Podobnie było zresztą w Niemczech.

Między godziną 10:00 w dniu 9 marca a godz. 8:00 w dniu 10 marca na obszarze naszego kraju oraz w okolicach, odnotowano aż 12 720 wyładowań. To niezwykle wysoka aktywność jak na marzec ponieważ takie burze, pojawiają się zazwyczaj w drugiej połowie kwietnia, a niekiedy dopiero w maju. Pomimo tego, nie wszędzie zagrzmiało.

Burze nosiły, oprócz silnego deszczu, również grad lub śnieg (np. w Koszalinie, gdzie w ciągu 20 minut, temperatura spadła z 5 do 0 stopni C), a także bardzo silny wiatr (downburst), w Płocku i Krakowie podczas burzy wiało 112 km/godz. Niestety, burze spowodowały wiele szkód w drzewostanach i mieniu. Ze skutkami gwałtownego załamania pogody, zmagają się także mieszkańcy zachodniej Europy.

Przed nami ostatni tydzień astronomicznej zimy. Przyniesie nam kontynuację marcowo-garncowej pogody, przy czym gwałtownych zjawisk powinno być mniej, ale – miejscami, lokalnych, silniejszych porywów wiatru nie unikniemy. Gdzieniegdzie też zagrzmi. Jednak skala intensywności burz będzie mniejsza, niż podczas kończącego się weekendu. Zrobi się za to chłodniej, miejscami wręcz zimno.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 11 marca 2019
Nowy tydzień przywita nas ochłodzeniem ponieważ niż znajdujący się nad Rosją wraz z wyżem z centrum nad Francją, będą zaciągać do Polski zimne, arktyczne powietrze. Z tego powodu na przeważającym obszarze kraju nie będzie więcej niż 3-6 stopni C. Cieplej ma być tylko lokalnie na krańcach południowych, w przedziale 7-8 stopni C. Padać nie powinno jedynie na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Poza tymi regionami, przeważać będzie duże zachmurzenie i wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, lokalnie krupy śnieżnej. Miejscami mogą wystąpić niewielkie burze. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, z zachodu, ale powinien być już słabszy niż w weekend i dziesiejszej nocy.

Wtorek, 12 marca 2019
O poranku, w wielu regionach kraju wystąpią przymrozki. Na Podlasiu i wschodzie Mazowsza w przedziale -5/-4 stopni C, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Wielkopolski oraz na Kujawach -3/-2 stopnie C. Na pozostałym obszarze od -1 do 0 stopni C. Lokalnie, na południu kraju, temperatura nie spadnie poniżej zera, za to możliwe są tam opady śniegu. W ciągu dnia, w całym kraju powinno być pogodnie i bez opadów ponieważ od południa, rozbuduje się w naszym kierunku klin wyżu. Najchłodniej będzie na Podlasiu, w przedziale 3-4 stopni C. Na pozostałym obszarze 6-8 stopni C. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Środa, 13 marca 2019
W środę o poranku wystąpi mróz na wschodzie – do -4/-2 stopni C, ale za to będzie tam pogodnie. Nad resztą kraju nastąpi wzrost zachmurzenia ponieważ w nocy znad Niemiec, wkroczy do naszego kraju kolejny front z opadami deszczu ze śniegiem i deszczu. Front z opadami będzie już na wschodzie, dlatego od Podlasia przez wschodnie Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie będzie pochmurno i mokro, a jednocześnie najchłodniej – od 4 do 6 stopni C. Na pozostałym obszarze, po przejściu frontu, pojawią się przejaśnienia, tylko lokalnie mogą wystąpić jeszcze słabe opady deszczu. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu okresami dość silny, w porywach do 60-70 km/godz., południowo-zachodni i południowy.

Czwartek, 14 marca 2019
W czwartek kontynuacja pogody w kratkę i przeplatanki ponieważ nad Polską będzie dużo wilgotnego powietrza, co objawi się w postaci silnej konwekcji w zachodniej połowie naszego kraju. Pojawi się i deszcz i śnieg, krupa śnieżna. Do tego możliwe są lokalne burze, ale wszędzie też można liczyć na przejaśnienia. Temperatura wyniesie od 5-6 stopni C na zachodzie i Pomorzu do 10-11 stopni C na wschodzie i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, południowo-zachodni i zachodni.

Piątek, 15 marca 2019
W piątek, od zachodu, nadciągnie kolejny front z opadami deszczu. Początkowo jest szansa na większe przejaśnienia na wschodzie i w Małopolsce, ale przez to, o poranku możliwe są tam przymrozki do -3/-1 stopnia C. W ciągu dnia temperatury wyniosą maksymalnie do 10-11 stopni C na krańcach zachodnich oraz w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich. Poza tym odnotuje się od 5 do 8 stopni C. Wiatr będzie dość silny i porywisty, w porywach do 60-70 km/godz., południowo-zachodni.

Weekend, 16-17 marca 2019
Ostatni weekend astronomicznej zimy ma przynieść większe ocieplenie i stopniową poprawę pogody na południu naszego kraju, gdzie temperatura wzrośnie do około 15 stopni C. Na resztą kraju prognozuje się dominację zachmurzenia i opady deszczu. Szczególnie deszczowa – według wstępnych prognoz – ma być niedziela. Najchłodniej, poniżej 10 stopni C będzie na północy i północnym wschodzie kraju. I jak na razie, kapryszenie pogody ma trwać nadal, przy czym ważne jest, że mamy więcej wilgoci, co na pewno cieszy wiosennych grzybiarzy z niecierpliwością czekających na smardze. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 11.03.2019r. – 17.03.2019r.

14.03.2019r. – godz. 11:26 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.